Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 07.04.2021

 

 

 

BIST 100 :

Endeks dün çıkış hamlesi içinde 20 günlük ortalamaya yanaşırken satışlarla karşılaşıldı. 8 günlük hareketli ortalama desteği “1423”de ve aşağı yönde geçiliyor yeniden. 20 günlük hareketli ortalama direnci “1450”de. 50 günlük ortalama direnci ise “1473”de. “1359”daki dip aşağı yönde geçilirse satışlar artacağından o seviye stop olarak ele alınabilir. Endeks 50 günlüğün üstüne kendisini atabilirse durumu kurtarabilir ama büyük kağıtlar da çıkışa destek vermezse iş zorlaşıyor. 

 

 

Alka :

Panik satışlarının olduğu Pazartesi günü “14.84”e değen senet oradan gelen alımlarla yukarıya giderek ortalamanın üstüne çıktı ve “21.60”ı gördü. Sahiplenilmiş bir senet ki iyi reaksiyon verdi. Şimdi ortalama desteğini test etmek amacıyla aşağıya dönüyor. Kırmızı renkli 20 günlük ortalamaya kadar inebilir kısa vadede.20 günlük ortalama desteği “18.70”de. 50 günlük ortalama desteği ise biraz daha altta ve “18.37”de. Senet ortalamaların üstünde tutunabilirse “23.32”deki tepeyi test etmek amacıyla yukarıya hareketlenebilir. Uzun süredir de çıkış trendi içinde yükseliyor. 

Nthol:

Fiyat uzun süredir çıkış trendi içinde idi.Fiyat “1.11”den kalkarak “6.25”e kadar tırmandı. Zirveden gelen satışlar ilk etapta 50 günlük ortalamada destek bulduysa da sonraki çıkış hamlesi “5.38”de tıkanınca yatırımcılar kaçtı.Yeni gelen satışlar sonrasında 50 günlük yeşil renkli ortalama delindi ve senet halen ortalamanın üstüne çıkmakta zorlanıyor. Şişman parmak senede dokunmazsa da sıkıntı devam edebilir. Sahipli olarak bilinir yıllardır ve etkin yatırımcının düşündüğü yön önemli.  20 günlük kırmızı renkli hareketli ortalama direnci “4.83”de. 50 günlük yeşil renkli ortalama direnci ise “4.66”da.  Fiyat her iki ortalamanın da altında ve satış baskısı var ama çoğu yerde olduğu gibi eğer etkin yatırımcıların canı isterse bir anda trend değişebilir.

 

Klmsn:

Ana trend “9.14”den beri yukarı. Fiyat “28.50”de tepe yaptı ve gelen satışlarla da aşağıya kaymaya başladı. Senetteki tepeler giderek daha düşük seviyelerde oluşmaya başladı ki bu da satıcının baskın olduğunu gösteriri genelde. Burada etkin yatırımcı grubu var herhalde ki senette sert hareketlere sebep oluyor. Panik satışlarının yaşandığı o Pazartesi günü “18.81”e inen senet sonraki günlerde hareketli ortalamaların üstüne çıktı. Ana tepeden başlayan ve tepeleri birleştiren çizgi direnç ve orası geçilirse alımlar çoğalabilir. Bu da senetteki grubun isteğine bağlı olabilir.Fiyat 50 günlük ortalamanın üstünde tutunabilirse yeniden kanal içi hareketine devam ederek yukarıdaki tepeyi test etmeye gidebilir.. Kırmızı renkli 20 günlük ortalama “22.80”de. 50 günlük ortalama desteği “22.02”de. Dipleri birleştiren kanal alt çizgisi önemli bir destek çizgisi.

 

 

 

Krstl:

“4.69”da ikili zirve gerçekleşti. O “ikili tepe”den itibaren gelen satışlarla 50 günlük ortalamanın altına inen senet hayır etmedi ve hala ortalamaların altında düşüşe devam ediyor. Kırmızı renkli 20 günlük ortalama direnci “2.94”de. 50 günlük ortalama direnci “3.23”de. Senet her iki ortalamanın altında aşağıya sürükleniyor. 20 günlük ortalamanın üstüne çıkılırsa o zaman biraz hareket gelebilir belki ama burada esas sözü söyleyecek olanlar senetteki etkin yatırımcılar ve onlar genelde tepede yakalananlardan senetleri geri almadan senette çıkışa yol açacak şekilde alımlara girmez. Kimse yüksek maliyetli yatırımcıları zarardan kurtarmak amacında olmaz borsalarda. Herkes kendisini korumalıdır prensibi geçerlidir.Son panik satışında “2.39”u görmüş. Oraya yaklaşırken alıcılar belirebilir.