Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 30.03.2021

 

BIST100 :

 

MB’sında başkan yardımcılığında değişiklik ve yeni isim ataması oldu. Piyasa geçen hafta başından beri bildiğiniz gibi çok çalkantılı ve hızlı hareket etmek gerekiyor artık. Endeks ortalamaların altında seyrediyor. 50 günlük ortalamanın üstüne çıkabilirse durumu toparlayabilir ama eğer işler iyi gitmez de endeks daha da aşağılara sürüklenip, ortalamaların baskısı altında kafasını kaldıramayacak hale gelirse toparlanma süresi bayağı uzayabilir. 8 günlük hareketli ortalama “1425”de ve aşağıya geliyor. 20 günlük hareketli ortalama “1474”de. 50 günlük ortalama direnci ise “1484”de. “1359”daki dip aşağı yönde geçilirse biraz daha hareket oluşur aynı yönde..Piyasa hemen oturmayacak gibi.

ALKIM :

 

21.56”ya erişen senette satışlar fiyatı önce ortalamalara sonra da geçtiğimiz hafta başında ortalamaların altına sürükledi. 20 günlük ortalama “17.58”de. 50 günlük ortalama direnci ise “17.62”de. Fiyat sarı renkle gösterilen alçalan üçgenden aşağıya koptu ve “h” kadar aşağıya sürüklenmesi beklenir teknik olarak. Gerçi piyasayla beraber “14.37”deki dipten tepki verdi ama ortalamaların üstüne çıkmadıkça sıkıntı devam eder ve satış baskısı sürebilir. Tahtayı sahiplenen kişiler de o kadar güçlü değil herhalde ki kademelerde genelde fazla lotların olmadığı bir yer olmasına rağmen en ufak olumsuzlukta hemen desteği çekmekte. Kırmızı renkli okla gösterilen yerde 20 günlük hareketli ortalama 50 günlük ortalamayı aşağı yönde kesiyor ve olumsuz bir görüntü oluşuyor. Bundan sıyrılabilmek için fiyatın ortalamaların üstüne çıkıp orada tutunabilmesi gerekiyor. Güçlü destek “12.50-13.00” aralığında, diplerin fazla olduğu alanda.

KERVT:

 

2.15”den başlayan çıkış içinde “8.31”e erişti ama sonrasında satış yedi. “6.04”den başlayan ikinci çıkış hamlesi de “7.83”de tıkanınca satışlar ve kısa vadede senetten kaçışlar arttı.Fiyat son günlerde yaşanan satış ortamında ortalamaların altına sürüklendi ve ancak Fibonacci % 61.8 lik geri alma seviyesine yakın yerde olan “4.80” desteğinde duruldu. Tepki çıkışı kırmızı renkli 20 günlük ortalama direncine çarptı. 20 günlük ortalama direnci “5.81” civarında. 50 günlük ortalama direnci de fazla uzakta değil ve “6.07”de.Senet ortalamaların altında. Buralarda taban çalışmasına girse bile sağ tarafta bir dip daha gerekli olabilir ve o dibin de “4.80”in üstünde olması izlenir. Olmazsa sürüklenme devam eder. Ortalamaların üstüne çıkılırsa alıcılar cesaretlenebilir. O da ortalamaların üstünde kaldığı sürece geçerli. 

TIRE :

 

Fiyat “1.42”den kalkıp çıkış akımı içinde “10.20”ye geldikten sonra covid-19 etkisiyle bir anda 2.95’e indi ama çabuk toparladılar. Şişman parmak etkisi de olabilir. Senet daha sonraları dinlenmeye geçti. Uzun süre “6.50-7.80” aralığında sarı renkle gösterilen yerde alışveriş ortamı oluştu. Yatay akım içerisine giren senet bir ara yukarı yönde kopmaya çalıştıysa da “8.65”den itibaren satış baskısı altına giren fiyatta ortalamaların desteği de delindi. Geçtiğimiz hafta senette “5.87” görüldü. Altta “4.76”da dip var gerçi destek olarak ama burada şimdilik tutunma savaşını izlemek gerekebilir. Eğer ortalamaların üstüne çıkamadan ortalamaların birbirini aşağı yönde kesmesiyle oluşan ölümcül kesişmenin de etkisiyle aşağıya sürüklenmeye devam edecek olursa “5.00” in altına da sarkabilir. 20 günlük kırmızı renkli hareketli ortalama direnci “7.12”de. 50 günlük yeşil renkli ortalama “7.38”de ve o da direnç oluşturmakta. Fiyat onun üstüne tırmanırsa görünüş değişecektir ama ona da şişman parmak karar verecek herhalde.. Ortalamaların üstüne çıkıldığında da yatay akım üst çizgisi ( sarı renkli alanda ) “8.00”e yaklaşılırken direnç olarak senedin karşısına dikilecektir.

TRCAS :

 

Fiyat “6.38”deki zirveden gelen satışlarla ortalamalara kadar inmişti..Sonraki alımlar pek güçlü çıkmadı ki fiyat “5.48”de tıkandığı gibi ortalamaların hemen üstünde, yakınında bir yerde dolaşmaya başladı. Geçen hafta başında gelen satışlar da senette 50 günlük ortalamanın altına inilmesine sebep oldu. Son satış dalgası içinde “4.04”e inen fiyat çıkış içinde iken 50 günlük ortalamadaki eski dibi yokladı bu düşüşte. Ortalamaların altında toparlanmaya çalışıyor ama alımlar pek o kadar güçlü değil gibi. Geçmişte de çok nazlı hareket eden senette 20 günlük ortalama direnci “4.90”da. 50 günlük ortalama direnci “5.08”de. Ortalamaların üstüne çıkabilirse ne ala ama etkin gruplar küçük yatırımcıları bezdirebilir yüksek miktarda alımlar yapıldığında.