Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 05.05.2020

 

 

BIST 100 :

Kırmızı renkli 20 günlük hareketli ortalama desteği “97812”de.. 50 günlük hareketli ortalama desteği ise “99529”da.. Endeks dünkü satışlar sonrasında 50 günlük hareketli ortalama desteğinin altına sarktı..Hoş değil.. Endeks gün içinde en düşük “98305” gördü.. Yukarı tarafta 50 haftalık hareketli ortalama direnci “103000”de ve satışlara sebep oluyor.. Yeniden 50 günlük ortalamanın üstüne ve hatta 50 haftalık ortalamanın üstüne çıkılmadıkça risk büyüyor.. Ortalamanın üstüne çıktığında şimdi sattığımı tekrar alırım diyerek taşıdıkları pozisyonlarda karlarını alıp kenara çıkanlara hayır demem.. 20000 puan çıkıldığının da farkında olmak gerekir.. Büyük senetlerdeki ağır hareketler kısa vadede temkinli olmayı gerektiriyor.. Ben uzun vadeciyim 2 sene tutacağım diyenlere bir şey diyemem o ayrı bir konu.. Tartışılabilir..

 

Arclk :

Yükselen bir kanal içinde ( kanal kalınlığı ”h” ile tanımlanmakta) hareket etmekte.. 2017’de senelerdir içinde hareket ettiği kanalı yukarı yönde terk ederek bir üst kanala geçti.. Fibonacci hedeflerinden birisi olan “26.50” seviyesinde zirve yaptı.. Covid-19 panik satışları geldiğinde daha önceki dolar paniği sırasında olduğu gibi gene hafifçe kanal alt çizgisinden dışarı taştı ama fazla durmadı hemen tepki vererek kanal içine döndü.. Ara kanalın üstüne çıkmaya çalışıyor ama 50 haftalık üssel hareketli ortalama ve kanal alt çizgisi de hemen orada direnç oluşturuyor.. Üst kanal içine girmesi olumlu olacaktır ama bakalım başarabilecek mi ? İşler toparlanana kadar da bir süre eski kanal içinde hareket edebilir.. Kanal alt çizgisi önemli destek zira 4 majör dip bu çizgi üstünde oluşmuş gözüküyor..

 

Ekgyo :

 

Senet bir süredir “1.05-1.75” aralığındaki yatay alan görüntüsünün içinde hareket ediyor.. “2.50”den aşağı yönde kırılma yaşandığından beri senet belini doğrultamadı.. Çok yatırımcı düşüş ani şekilde gerçekleştiğinden dolayı satamadı ve yüksek maliyetlerle düşüşte senette kaldı.. Şimdilerde yüksekliği “h” ile gösterilen yatay alan içinde hareket ederek taban oluşturma çabaları içinde ama hala hareketli ortalamaların altında ve “1.75”in üstüne çıkılabilmesi zaman alabilir biraz.. Uzun vadede ise “yatay alan” katlanması ile hedef “2.50” civarına çekebilir..

 

 

 

 

Froto :

Uzun vadede kanal içi hareket ettiği görülmekte.. Yükseliş trendi devam ediyor.. Son düşüşte kanal dışına çıkıldıysa da panik satışı kısa sürdü ve senet yeniden çıkış kanalının içine döndü.. Senet kanal dışına iki defa çıkmasına rağmen her ikisinde de fiyat “38.68” ve “39.29” dipleri ile neredeyse aynı seviyede destek buldu ve hızla kanal içine geri döndü.. Uzun vadede Fibonacci hedefleri ile gösterecek olursak önce “82.00” ve sonra da ekonominin toparlanıp hız kazanması halinde bir üst kanala geçerek ( “h” ile gösterilen kadar üst tarafa giden bir yeni kanal) “125.00“ civarının görülebileceği ihtimali yüksek görünüyor.. Destek mor renkle gösterilen ana kanal alt çizgisinde..

 

Tcell :

 

Uzun vadede “15.50-9.31” arasındaki üçgenden yukarı koparak yukarı yönde katlanması (kanal kalınlığı olan “h” kadar daha yukarı yönde hareketle yeni bir üst kanal oluşturması) durumunda hedef olarak “22.00” civarı gözüküyor olabilir.. O seviye aynı zamanda bir Fibonacci hedef seviyesi ve çakışma oluşuyor direnç olarak.. Destek “0.42-4.08-5.02-7.08-9.31” gibi dipleri birleştiren kanal alt çizgisinde ve aynı zamanda 50 aylık ortalama değerinde.. Genelde 50 aylık hareketli ortalama desteğinin altına fazla inmeyen kanal direncinin geçilmesi savaşı verilmekte ama pek de kolay olmuyor direncin geçilebilmesi.. 3 seferdir direnç fiyatın gitmesine müsaade etmedi..