Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 04.05.2020

 

 

BIST 100 :

Perşembe günü 50 günlük hareketli ortalamaya kadar inen endeks daha sonra biraz toparlanır gibi oldu.. Yurt dışında hava biraz bozuk gibi..Kırmızı renkli 20 günlük hareketli ortalama desteği “97703”de.. 50 günlük hareketli ortalama desteği ise “99557”de.. Bu saatten sonra eğer yukarı gidilecekse endeksin “99000” in altına inmemesi iyi olur.. İnildiğinde ise satışlar artacağından stoplar çalıştırılabilir kısa vadeli alım satımcılar tarafından.. Yukarı tarafta 50 haftalık hareketli ortalama direnci “103000”de ve sıkıntı yaratıyor.. o seviyenin üstüne çıkılamadıkça da aşağı yönde riskler artabilir..

 

 

GEREL :

 

senet şu günlerde “5.17-1.70” aralığındaki çanak görüntüsün içinde dolaşıyor..Destek 50 haftalık hareketli ortalama değeri olan “2.23”de.. Bir ara panik satışlarla eski dibi olan “1.70” civarını zorladı ama alımlar geldi..Elektrikli arabalarla ilgili haberlerle geçmişte sert şekilde 5.17”ye yükselmişti ama fazla tutunamadı. Borsanın satışa dönmesiyle ve 2004-2017 arasındaki yatay alanı da katlayarak hedefine ulaşmasından kaynaklanan teknik satışlarla fiyat “1.70”e inmişti.. Şimdilerde yeniden çanağı tamamlama çabası içinde ama zaman alabilir biraz.. Uzun vadede ise çanak katlanması ile hedefi “8.00” civarına çekebilir.. Kanal alt çizgisi destek kanal üst çizgisi direnç.. Fiyat ana kanalın dışına taştığında ve hareketin devamı halinde ana kanal kalınlığı kadar yukarıya gidilerek bir kanal daha çizilir ve senedin o kanal içinde hareket etmesi beklenir..

 

 

KCHOL :

 

Uzun vadede “18.24-11.86” arasındaki yatay alanın yukarı yönde katlanması ( çanak kalınlığı olan “h” kadar daha yukarı yönde harekete devam edişi ) ile hedef olarak “25.00” civarı gözüküyor olabilir.. O seviye aynı zamanda bir Fibonacci hedef seviyesi ve çakışma oluşuyor direnç olarak.. Destek paralel kanal alt çizgisinde ve aynı zamanda 50 aylık ortalama değerinde.. Genelde 50 aylık hareketli ortalama desteğinin altına fazla inmeyen senette şu sıralarda bu ortalamanın altından hareketli ortalamanın üstüne çıkma savaşı verilmektedir..

 

 

PGSUS :

 

Kanal içinde hareket etmekte.. Covid-19 panik satışları içinde kanal alt çizgisinden dışarı taştı ama fazla durmadı hemen çıkışa geçerek kanal içine döndü.. Ara kanalın içine girmeye çalışıyor ama 50 haftalık üssel hareketli ortalama ve kanal alt çizgisi de hemen orada direnç oluşturuyor.. Ara kanal içine girmesi olumlu olacaktır..İşler toparlanana kadar da bir süre ara kanal içinde gidip gelebilir.. Salgının gerilemesi ve uçuşların yeniden eski halini bulması zaman alacağından u senette de hemen yeni zirveler beklenmemelidir. Uzun vadeli Fibonacci hedefleri önce “85.00” sonra “125.00” civarında..

 

 

 

SASA :

Uzun vadeli bakıldığında senette ( kanal içinde hareket ederek ) yükseliş trendi devam ediyor.. Son düşüşte kanal dışına çıkıldıysa da panik satışı kısa sürdü ve senet yeniden çıkış kanalının içine döndü.. Uzun vadede “12.50-13.00” aralığının görülebileceği ihtimali yüksek görünüyor eğer ekonomi tamamen resesyona gömülmezse.. Destek önce yeşil renkle belirlenen 50 haftalık hareketli ortalamada, sonra da kanal alt çizgisinde..