Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 21.12.2018

 

 

BIST 100 :

FED açıklamaları sonrasında Dow Jones ve SP500 de yaşanan düşüşler dolayısıyla ekside açılan endeks dün birkaç defa geri gelmeye çalıştı ama artıda kapatamadı.. Yine de bakıldığında endeks aşağıya gitmemekte direndi.. Gece dış piyasalarda yeniden satışların olduğu görülürken haftanın son gününde yatırımcılar riske girer mi ve güçlü alımlar gelir mi ? Bence alımlar gelecek haftaya kalır eğer gelecekse de.. “93200” deki hareketli ortalamada direnç var.. “88500” civarında önemli destek var.. Endeksi onun altına indirmek isteyenler de fazla israrlı değil galiba..

 

 

Gozde:

Günlükte fiyat hareketli ortalamaların üstüne çıktı.. Kısa vadede “3.09” ve “3.06” deki tepeleri birleştiren direnç çizgisi geçilirse fiyatta formasyon hedefi olarak “4.00” e doğru hareketlenme beklenebilir.. Formasyon “tobo” görünümünü alır..”2.59” son dip ve stop.. 20 ve 50 günlük üssel hareketli ortalamalar destek konumunda.. Hareketlenmesi için ihale gibi sebepler lazım..

 

 

Hekts:

10.43-10.10-9.67” gibi giderek alçalan tepeleri birleştiren akım çizgisi fiyatı aşağıya itiyor.. Bu arada fiyatta hareketli ortalamaların altına sarktı.. Satıcılı bir hava var. “macd” göstergesi de satışa döndü.. Dipler “8.50” ve sonrasında “8.30” da.. Hareketli ortalamaların üstüne tırmanmayı başarabilirse ne ala ama halen ortalamaların altında seyrediyor.. Senette güçlü yatırımcı veya grup var herhalde ki piyasadaki olumsuz havaya rağmen fiyatı buralarda tutabiliyor..

 

Odas:

1.81” deki 2016 senesi dip seviyesine kadar inmiş. İlk destek bu civarda..“7.80” de yatırımcılara senetler yüklenmiş herhalde ki fiyat oralardan başlayan düşüş içinde buralara kadar gelmiş.. Fiyat “6.95”deki boyun çizgisini de delip bir de ortalamaların da altına sarkınca “temelci arkadaşlar” ne der bilemem ama teknikçi arkadaşlar için “ikili zirve“ görünümü tamamlanmış olup senede veda zamanı gelmiş de geçmiş bile.. Sonrası “hasta la vista baby” olmuş.. Fiyat tam bir döngü yaşamış.. Senet halen hareketli ortalamaların altında ama geçmişteki dibe yaklaştığından hareketli ortalamaların üstüne çıkma çabası da var.. İkinci tur dağıtım için de hazırlanıyor olabilir senetteki güçlü eller.. Fiyatı yukarı çekip bir kez daha verme durumu olabilir mi acaba sorusuna cevap vermek zor..

 

 

Pgsus:

Senette “23.00” civarındaki hareketli ortalamalar ilk direnç.. “31.80-28.26-25.86” da aşağıya doğru giderek alçalan tepeler oluşmuş durumda.. Destek ise “21.40”da.. “25.86” dan geçen direnç çizgisi yukarı yönde geçilebilirse “28.26” ya kadar tırmanması beklenebilir.. Asabi ve pimpirikli bir yatırımcısı var herhalde ki büyük lotlu alımlarda telaşlanıyor ve fiyatı terse sürme çabaları izlenebiliyor.. Kademelerde fazla derinlik olmaması da bir handikap..