Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 18.12.2018

 

 

BIST 100 :

88500-99500” bandı içinde dolaşan endeks bandın alt tarafına doğru sarkıyor.. Buralarda destek bulması beklenebilir belki ama ortama bakıldığında pozitif yönde bilhassa yabancı yatırımcıları etkileyebilecek ve senet alımına teşvik edebilecek fazla bir gelişmede yok.. Bandın altına sarkılması halinde satışlar gelebilir.. Gerçi fiyatlar da yan hisseler (ana hisselerin dışında kalanlar) dışında çok değer kaybetti tepe fiyatlarına göre bakıldığında ve daha ne düşecek düştüğü kadar düştü de denilebilir yatırımcı gözüyle bakılacak olunursa.. Günleri bir hengame içinde geçirip duruyoruz..

 

 

 

 

Aghol:

Günlük grafikte “11.41” deki dip destek seviyesi delindi ve fiyat “10.00” a kadar geldi.. Bir aralar “30.00” TL de dolaşan senet üçte bir fiyatına inmiş.. Yukarı tırmanma çabası içinde fiyat son zamanlarda “13.38” e kadar tırmansa da sonrasında aşağıya dönmüş.. Tekrar hareketli ortalamaların altında seyrediyor.. Kısa vadede kendisini ortalamaya doğru çekmek isteyebilir.. Kademelerde lotlar az ve büyük alımlar sıkıntı yaratabiliyor.. Fazla likidite yok yani.. “macd” satışta gerçi ama buralarda bir tepki gelebilir mi ve senet dip yapma çalışmasına girebilir mi diye izlemeye alınabilir..

 

 

Algyo :

 

Senette “47.50” civarındaki hareketli ortalama seviyesi ilk direnç.. “44.92” deki son dip aşağı yönde geçildi.. “57.60” daki zirveden beri aşağıya sarkıp duruyor.. Lotlar kademelerde fazla olmadığından likidite fazla olmayabilir.. Biraz yüksek mal alınırsa da bu sefer kademelerde hareketlenmeler ve fiyatı terse sürme gibi hamleler oluyor.. Bakıldığında flamaya benzer bir görüntü sonrasında aşağıya sarkıyor.. Sonraki dip “43.60” da.. “35.00” civarı destek, “56.00” civarı tepe olarak düşünülebilir.. 50 haftalık ortalamanın aşağı yönde delinmesi iyi değil.. 

 

 

 

Tkfen:

 

19.00” da dip var.. “23.18” ve “23.44” de de tepeler bulunuyor.. Tarihi zirve “23.80” de .. Senet düşüşte “19.00” a kadar indi ama yaşanan şu son çıkışta geri geldi ve hareketli ortalamaların üstüne tırmanmayı başardı.. ”23.80-19.00” arasında çanak görünümü içinde yeniden yukarıya hamle ile çanak tamamlanmasına gidebilir.. Ana çanak katlanması ihtimali sonrasında değerlendirilebilir..O durumda hedef “27.00” lerin üstü olabilir ama diğer yandan içinde bulunulan piyasa şartlarına da bakmak da lazım.. Hareketli ortalamaların olduğu “21.50” seviyesinin altına gidiş kısa vade için stop olarak ele alınabilir..  

 

 

Thyao:

 

Son günlerde “17.42” ye erişen senet satışa döndü ve hareketli ortalamanın da altına sarkarak aşağıya hareketlendi.. “13.85” deki kısa vadeli son dibe doğru yanaştığından ve yapılacak alımlarla piyasayı da tutabileceği ihtimalinden kalkarsak düşüşe tepki gelmesi beklenebilirdi.. Aşağı yukarı çalkalayıp duruyorlar.. “12.30” ve “13.85” deki dipleri birleştiren destek çizgisi kırılırsa o zaman “12.50-13.00” aralığının test edilmesi ihtimali de devreye girebilir.. Yukarı tarafta hareketli ortalama ilk direnç.. 

 

 

Ykbnk :

1.58” deki iki adet dipleri birleştiren çizgi destek çizgisi.. Fiyat destek çizgisinin altına sarktı sarkıyor konumunda.. “1.77” deki tepenin ve dolayısıyla hareketli ortalamaların da üstüne çıkılmadıkça trend aşağı yönde devam ediyor.. “25”cent” e YKB senedi işlem görüyor bakıldığında ama gel gör ki insanlar yatırım yapmaya da korkuyor bu şartlarda.. “macd”satışa döndü.. “1.77-1.58” aralığını yatay alan olarak bile görseniz aşağı hareket hedefi bu durumda “1.50” lerin altı olabilir ama bir de bu kadar düşen senette ayı tuzağına düşme riski de bulunuyor.. Hareketli ortalamaların üstüne çıktığında daha pahalı fiyattan da olsa senedi geri alabileceğinize inanıyorsanız o zaman “alışveriş” amaçlı satış olabilir.. Aksi taktirde uzun vadeli olarak düşünülüp senedin toparlanması beklenecek..