Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 14.12.2018

 

 

BIST 100 :

Bir gün önce düşen endeks dün yukarı yönde açılışla tepki verdi.. “91545” deki dip seviyesinin üstüne çıkılamadı gerçi ama günü en üst seviyede kapandı denilebilir. Dolar-TL kuru “5.35” civarında ve askeri harekat haberleri sonrasında da fazla yükselemedi.. “5.28” son dip seviyesi ve destek.. BiST-100 de tabiri caizse yo-yo piyasası gibi bir gün aşağı bir gün yukarı gidildiğinden, dün çıkıldığına göre bugün düşüş günü mü diye sormaktan edemiyorum.. Şaka bir yana hareketlilik yan kağıtlarda.. Gerçi Cuma olması dolayısıyla hafta sonu kafasını dinlemek isteyen ve risk almak istemeyenler de olabilir.. Ana senetlerde yabancı robot işlemleri ve yüksek montanlı alışverişlerle aşağı yukarı hareketten korkan yatırımcı da o taraflara kaydı denilebilir.. Endekse bakıldığında 6 aydır yatay piyasada gözükse de senetlerde görüntüler hiç de böyle değil.. Yatay gidenler olduğu gibi baş aşağı gidenler de eksik değil..

 

Asels:

Günlük grafikte “24.50-24.26-24.40” daki dipleri birleştiren destek çizgisi önemli zira 3 seferdir senet o seviyeden düşüşe tepki verip yukarıya geri dönüyor. Şimdi gene o seviyeye doğru sarktı.. Dün de düşüş durulur gibi oldu.. Hareketli ortalamaların altına gitmesi pek iyi olmadı.. Çıkış için kendisini toplayıp yeniden hareketli ortalamaların üstüne atması lazım ki olumu bir görüntü oluşsun.. Çok fazla oyun var gün içinde.. Önümüzdeki günler sıkıntılı geçebilir..

 

Brisa :

Dün bir anda hareketlenen senette “6.34” deki ilk direnç sert bir çıkışla geçildi.. Sonraki direnç “6.80” e yaklaşılırken yaşanabilir.. “6.00” civarında dolaşıp duruyordu bir süredir ama fazla hareketlilik de yoktu.. Lotlar kademelerde fazla olmadığından sert şekilde oynatılabiliyor istendiğinde.. O zamanı bilmek lazım.. Birilerinin eşref saatini yani.. Dünkü çıkışla kendisini hareketli ortalamaların üstüne atmayı başardı.. “6.25” destek konumunda.. Kısa vadeli ortalama uzun vadeli ortalamayı yukarı yönde kesmeye ve çıkışa destek vermeye geliyor.. Biraz olsun içinde kalınıp çıkışın devam etmesi beklenebilir gibi gözüküyor..

 

 

Bryat:

2017 senesinin başında yaşanan sert çıkışla “51.50” ye erişen senet o gün bugündür daha ziyade “34.00-45.00” bandı içinde yatay bir alan içinde gidip geliyor denilebilir.. “37.00” lerdeki kısa vadeli diplerden kalkış var bugünlerde.. “40.50” civarında ilk direnç var.. Üstünde “43.50” direnci bulunuyor.. Lotlar az olduğundan hızlı işleri seven insanları bayabilir de..

 

 

Cimsa:

Ortalamaların altında bayır aşağı gidiyor demek yalan olmaz..Çok sert düşüş yaşandı.. Endeksin çıkışa başladığı 2017 senesinin başında “15.58” olan senet o gün bugündür devamlı aşağıya gitti.. Çimento sektöründe durum bu kadar mı berbat yani.. Her taraf kentsel dönüşüm derken kamyonlarla dolu.. Esasında pek fazla lotta olmaz senette ve bu seviyelerde iyice azalmıştır kademelerdeki lotlar.. İstense yukarı taşınabilir de bir bildikleri var herhalde kimse ilgilenmemekte.. Spekülatörü varsa ( ki olabilir ) işe karışırsa o zaman hareketlilik olabilir tabii.. 2014 senesindeki “6.33” ve “6.91” deki diplere yanaşıyor görünüşe göre..

 

Trkcm:

3.33-3.59-3.92” deki dipleri birleştiren destek çizgisi kırıldı kırılalı hayır etmedi.. “4.25” lerden başlayan düşüş “2.91” e kadar sürdü.. “2.91-3.17” aralığında tutunma çabaları var.. 20 günlük kısa vadeli hareketli ortalamanın direnci ile boğuşuyor.. “3.17” geçilebilirse “3.30-3.35” e doğru hareketlenme yaşanabilir.. “2.91” dibinin altına gidildiğinde 2017 senesinde oluşan “2.65” dibi devreye girer..