Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 13.12.2018

 

 

BIST 100 :

91545” deki dip seviyesinin altına inen endekste güne tepki alımlarıyla başlandı. “96500” civarındaki direnç geçilemedi.. Dolar-TL kuru “5.30” un üstünde dans etmeye başladı.. O tarafta “5.28” son dip seviyesi ve onun altına inilmedikçe de dip yapma çalışmaları şüphesi gerçek olabilir ve görüntü TOBO’ ya dönüşebilir.... Endekste yukarı yönde hareket için istek olmadığı gibi güç de yok.. Gün içi robotlar savaşı mı desek portföyler birbiriyle alışveriş de mi bulunuyor desek bir hengamedir gidiyor.. Güneyde başlayacak olan askeri operasyon da zaten var olan satış ortamı içinde satışların daha da artmasına sebep oldu.. En iyisi kenarda seyretmek.. Sonu yo ve gyo olanlarda bir hareketliliktir gidiyor..İyi biter inşallah.. Endeks senetlerinde işler çığrından çıkınca ve fonlar işleri fazla abartınca yatırımcılar diğer alanlara kaydı..

 

 

Sise :

5.42” ilk direnç.. Sonraki direnç “5.65” de yaşanabilir.. “4.55” deki dipten tepki verdi ve ortalamaların üstüne çıkmayı başardı.. “5.13” deki dip destek konumunda.. Kısa vadeli ortalama uzun vadeli ortalamayı yukarı yönde kesmeye ve çıkışa destek vermeye geliyor.. Çıkışa şans tanınabilir..”5.13” ün altı stop..

 

 

Tatgd:

 

Yaklaşık rakamlarla “4.50-3.65” bandı içinde geziniyor.. Son zamanlarda erişilen “4.32” ve “4.27” tepelerini birleştiren çizgi şimdilik ilk direnç çizgisi.. O çizgi aşılabilirse o zaman yeniden “4.50” ye doğru hareketlenebilir ama şu havada yeniden ortalamaların altına sarkınca o ihtimal biraz azaldı denilebilir.. Biraz daha sarkabilir sanki.. Spekülatörü işe karışırsa o zaman iş başka.. “3.68-3.65” deki diplerin olduğu alan destek..   

 

 

Tmsn:

4.35-4.40” larda dipler oluştu.. Bir zamanlar herkesin gözdesi olan senet buralara kadar sürüklendi.. “5.50” civarında direnç var.. Ortalamaların altına sarkması yeniden “4.50” civarındaki diplerin test edilmesine yol açabilir..

4.98” deki en kısa vadeli direnç geçilmedikçe yeni alımlar gelmeyebilir.. Bakıldığında senet geniş bir yatay alan içinde giderek yayılıyor ve aşağı yukarı salınmalar da fiyat aralıkları da giderek daralıyor..

 

 

Vakbn:

Günlük grafikte dipleri birleştiren destek çizgisi önemli zira 5 seferdir düşüşler o çizgide durduruluyor.. “3.75” civarındaki 20 ve 50 günlük hareketli ortalamalarda destek var ve senetteki düşüşü durdurma konusunda destek çizgisine yardımcı olabilir kısa vadede.. Esas direnç oluşturabilecek seviye “4.13” civarında.. Orası geçilebilirse 4.50” ye doğru hareketlenme yaşanabilir ama borsadaki durum da pek olumlu olmadığından oraya gidebilmesi de şüphe yaratıyor.. Çıkış sıkıntılı geçebilir..