Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 27.11.2018

 

 

BIST 100 :

Endeks bir ara gün içinde “1200” puanın üstünde artıda ve “95000” direncine çok yaklaşmışken günün kapanışına doğru biraz geriledi.. Açılıştan oluşan boşluk da şimdi kapanmak üzere tehditkar şekilde orada bekliyor.. Boşluğu kapatma bahanesiyle kar realizasyonu gerçekleşebilir.. Sonrasında ise yeniden yukarı yönelip “95000” direnci geçilecek mi ona bakacağız.. Uzun zamandır bu seviyelerde oyalanma devam etmektedir.. Dolar-TL kuru aşağılara giderken orayı da takip edenler biraz çekingen davranıyor olabilir borsa tarafına geçmek için.. Dikkat edecek olursanız yukarı aşağı salınmaların boyları da giderek kısalmaya başladı.. Basınç artıyor !

 

 

Afyon:

Çok kısa vadeli grafikte “4.73” de direnç var.. Hemen üstünde de “5.06” ve “5.16” da düşüş içinde oluşan tepelerin oluşturduğu dirençler bulunuyor.. Günlük grafikte düşüş trendi içinde ama mumların boylarının son zamanlarda giderek ufalması dip çalışmasına işaret eder gibi.. “4.73” direncinin kırılması zaten geçmişte spekülatör hareketlerinin olduğu bir yer olan Afyon Çimento için hareketlenmeye sebep olabilir.. Uçup kaçacak hali olmayabilir bu ekonomik şartlarda ama epeyi aşağılara geldi.. “4.45” deki dipten gelen alımlarla yukarı yönde tepkiler görülüyor.. O dibin altı stop olarak ele alınabilir..

 

Aslan :

27.50” civarından gelen alımlarla yükselerek 2 seferdir “29.50” civarına kadar geldi.. İki defadır da o seviyeden satıcı geldi.. Fiyatı “Afyon Çimento” ile beraber hareket eder senelerdir..Toparlanma çabası var. “ 28.25” de destek var.. Hareketli ortalamalar da orada.. Geniş bir alana yayılarak dip yapmaya çalışıyor denilebilir.. “29.50” ilk direnç.. Sonraki direnç “32.20” civarında yaşanabilir.. Spekülatörüne de bağlı olarak yaşanacak hareketlenmeler zaman zaman sertleşebiliyor..

 

 

Bfren:

 

178.00-159.00” aralığındaki çanağı tamamlamak üzere.. Destek “165.00” civarında görünüyor.. “141.20-178.00” aralığındaki büyük çanağın katlanması için biraz zaman gerekebilir.. O çanak eğer tamamlanıp sonrasında katlanırsa da eski tarihi zirveye doğru hareketlenme yaşanabilir mi o daha ziyade yıllardır bu sahnede devamlı yer alan güçlü yatırımcıya (!) bağlı.. Çok kısa sürede hızla yukarı gider sonra uzun zaman içinde gittiği mesafeyi düşüşle geri alır ki satılan mallar yerine konsun..

 

 

Boluc:

Düşüş trendi içinde “3.50” ye indi.. Burada geçmişten kalan (2016 senesine ait) dip de var ve o bakımdan da alışların gelmesi beklenebilir ama garantisi olmaz tabii.. Senet toparlanmaya çalışıyor.. Yukarıda “4.50” civarında direnç var..”5.00” in üstü iyice doldu.. Senet hareketli ortalamaların altında ve sert düştü ama ortalamadan çok fazla uzaklaştığından dolayı ortalamaya doğru tepki verebilir..