Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 15.11.2018

 

BIST 100 :

 

Fazla eveleyip gevelemeye gerek yok.. Endeks simetrik üçgen içinden bir tarafa doğru savrulabilir.. Kararsız Kasımlar amaçsızca gezinirken robotlar ise her yerde algoRİTMİK hareketlere devam ediyor.. Bu arada algoritmaların borsada bazı negatif etkileri oluyormuş da yatırımcı giderek uzaklaşıyormuş da gibi sesler duyulmaya başladı.. “Uyan baba” ya geldik derler.. Eğer çok fazla lot yoksa kademelerde aktif mal bile alıp satılamıyorken diğer yanda gerçekleştirilen panellerde ise Türkiye’min çok iyi yaptığı iş var ; sonu bir yere gitmeyecek tartışmalar ve oturumlar düzenleniyor.. Boş kademeye gönderilen emri bile havada koklayarak ( ! ) emrin önüne geçen hayalet emirler, lot bile olmayan kademeye emir gönderildiğinde daha emir neredeyse borsaya ulaşamadan ( ! ) havada emri gerçekleştiren robotlar.. Kademelerdeki lotlara göre fiyatı durup dururken sebepsizce aşağıya yukarıya hareketlendiren robotlar işlemlerde likidite sağlayabilir ama yatırımcı sağlayamaz.. Yatırımcıyı korumak lazımmış yoksa KY borsadan uzaklaşıyormuş.. Akıllar başlara yeni gelmeye başladı zannedersem.. Neyse biz gelelim endekse; “95000” in üstüne çıkıldığında ortalamaların da üstüne çıkılmış olacağından hamlenin yukarı yönde devam etmesi beklenir.. Aksine ortalamalardan geri dönülür ve destek çizgisinin de altına sarkması halinde düşüş devam edecektir.. Bankalar dün de Halkbank eşliğinde dalgalandı durdu..

 

 

Froto :

Düşüş trendi içinde “52.95” e kadar geldi ve geçmişteki görünüşe göre “52.00” civarında destek var denilebilir. Yukarıda “62.45” de direnç var zira düşüşte oluşan tepki tepesi orada ama ondan önce “57.50” civarında aşağıya doğru sarkan 20 günlük ortalamaya bakılabilir.. “52.00” civarındaki desteğin altında “49.00-49.50” aralığı da destek olarak ele alınabilir. Bu senedin bu kadar kendini salmaması gerekirdi ama otomotiv sektöründe kriz etkisini fazlasıyla hissettirmiş demek ki.. ..

 

 

Gents :

2.88” den gelen satışlarla gerilemeye devam ediyor.. “2.12” de destek buldu kısa süreliğine ama bakalım tutacak mı ? Sonraki destek “2.04” de.. “2.88”, “2.74” ve “2.58” deki tepeleri birleştiren direnç çizgisi geçilmedikçe akım yukarıya dönmüş sayılmaz.. Borsa tabiriyle sahipli senetlerdendir ama şu sıralarda biraz geri çekile yaşanıyor..

 

 

Tahvl:

Kısa vadede direnç “23.00” civarında gözüküyor.. İkili zirve “28.39 ve 28.15” de oluştu.. Destek 50 haftalık ortalama olan “19.50” civarında da görünüyor..

 

 

Thyao :

15.97” de direnç vardı.. Hemen üstünde de 50 günlük hareketli ortalama var.. Oraya kadar geldi.. Hareketli ortalamaların üstüne giderse hareket üçgenden kopma sonrası oluşan beklentilere uyarak “18.00” deki tepeye doğru devam edebilir... “13.85” deki dibe yaklaşırken alımlar geldi.. Direnç şu anda 50 günlük hareketli ortalamada.. “14.50” in altı stop...

 

 

Trcas :

1.34” e kadar inen senette tepki çıkışı fiyatı yukarı fırlattı gün içinde.. “1.55” in üstünde direnç var zira “1.50-1.85” aralığında gidip geldikten sonra aşağıya çökünce şimdi “1.50-1.85” aralığında epeyi yatırımcı satış için bekleyebilir.. Ayrıca kısa vadede “1.55” e yakın yerde 50 günlük hareketli ortalama direnci de devreye girecektir.. Olur da ileride “1.85” geçilirse o zaman “2.00” ye kadar bir yükseliş yaşanabilir ama o yükselişi yaratabilecek iyi bir hikaye gerekli..