Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 30.10.2018

 

 

BIST 100 :

Cuma günü ikinci seansın sonlarına doğru giderek hızlanan ve“91206” daki dibin de altına doğru giden bir hareket oluştu ve pek de iyi olmadı.. Bu durumda sadece “94158-91958” aralığındaki yatay alan farkını aşağıya taşırsak endeksin “89700” e gidebileceği ortaya çıkıyor.. Düşüş iyice hızlanırsa o zaman “100000-93000” aralığını oluşturan fiyat farkı kadar 93000’den aşağı yönde gitmesi ihtimali devreye girer ki o zaman sıkıntı artar.. ”92500” ün üstüne çıkabilmek önem taşıyor.. Hareketli ortalamaların altında kalınması ve bilhassa “100000” civarındaki 50 haftalık hareketli ortalamanın geçilememesi ve sağlam baraj oluşturması işleri zorlaştırdı ve daha da zorlaştırabilir.. Kısa vadede “macd” satışa döndü Cuma günkü düşüşle.. Seçim her ne kadar zamanında yapılacak dense de seçim denince bizim borsa huylanıyor işte.. Daha büyük görüntüde tobo çalışmasının sağ omuzunun oluşması ihtimaline bakanlar da olabilir ama çok karışık bir hal almaya başlayan şu ortamda 100000 geçilmeden de, onay alınmadan da yatırımcıya bir şey söylemek zor.. Diğer yandan da “100000” seviyesi geçildiğinde de harekete geçmek için çok geç olacak endeks 10000 puan gitmiş olacak o zamanda senetler değerlenmiş olacak zaten diyenler olacak doğal olarak.. Yani bu durumda yatırımcı da haklı tabii de yatırımcının yatırım felsefesini, yatırım olarak ne kadar sürelik bir yatırım düşündüğünü, stop kullanabilip kullanamayabileceğini, ne kadar risk alabileceğini de bilmiyorsunuz ki !

 

Ufak ufak senet alarak çöplenenlere de bir şey diyemem zira senetler fiyat olarak bayağı düştü.. Daha da düşebilir mi ? Düşebilir.. Risk ayarını yatırımcı yapıp karar verecek artık ne kadar almak istediğine eğer senet almak niyetindeyse..

 

Brisa:

 

görünüşe göre “6.00-7.50” bandına sıkışmış halde ama burada fiyatı kontrol edebilecek şekilde olan büyük yatırımcıların da ne istediği ve ne zaman önemli.. Zaman zaman kademelerdeki lotların fazla olmamasından kaynaklanan sert hareketler de yaşanabiliyor.. İlk direnç 50 haftalık ortalamanın olduğu “6.60” civarında.. 2015 senesinden beri diplerin de giderek daha aşağılarda olması da pek hoş değil.. Üstelik TL bazında.. Gerçi senetlerden artık dolar bazında bahsetmiyoruz morallerimiz bozulmasın diye.. “5.60” ın altına inilmesin de yatay alan içinde gezinip durmasına ve gelecekte oluşabilecek bir çıkışa ( eğer endeks bir şekilde toparlanırsa ) hazırlanmasına yatırımcı razı denilebilir..

 

 

Mgros :

2013 senesinin dibine indi fiyat olarak.. Daha altta 2012 senesinin dibi olan “11.25” var.. Tepki çıkışları ise “17.00” civarında satışlarla karşılaşıyor.. 50 haftalık ortalama “20.00” ye yakın yerde ama fiyatta bir dengelenme olması gerekiyor öncelikle.. “13.25-13.50” aralığında dipler oluşuyor şimdilik ama piyasa daha da kötüleşirse bu dipler tutar mı ? Tutmazsa “11.25” deki dibe bakılır..

 

 

Prkme:

3.28” ve “2.91” tepelerini birleştiren direnç çizgisi kısa vadeli akım çizgisi olup bu çizginin üstüne gidilmedikçe fiyat sütündeki satış baskısı ve düşüş akımı devam eder genelde.. “2.42” deki dipler bir kez daha deneniyor ama düşüşü tutamayabilir..Tepelerin alçalması satıcıların hala kontrolü ellerinde tuttuğunu göstermektedir..

2.42” desteği kırılırsa fiyatta “2.00” ye doğru bir sarkma yaşanabilir eğer piyasadaki satış da devam ederse.. Zaman zaman fiyatı kontrol edebilenlerin senette yarattıkları sert çıkış hamlelerine de dikkat edilmeli..

 

Tknsa:

 

Yeniden aşağıya yollandı..Satılacak haberleri vardı galibe uzun süre önce ama senet bir türlü toparlanamadı.. Zaman zaman haber beklentisi ile sert şekilde yukarı gidiyor ama çıkış fazla sürekli olmuyor ve düşüşe geçiliyor.. Diplere bakarsanız daha düşük seviyelerde oluşuyor. Aynı şekilde tepelerde o durumda ve giderek her seferinde daha düşük seviyelerde gerçekleşiyor.. 2017 senesinin dip seviyesine kadar sarktı geçenlerde.. Satış baskısı senedi bir kez daha dipleri test etmeye götürüyor.. Şu anki grafiğe göre “4.50” in üstünde kalmadıkça çıkıştan bahsedebilmek zor.. geçmişe bakılacak olunursa “3.00” e yaklaşıldıkça alıcılar geliyor..

 

 

Tektu :

 

Spekülatif hareketlere maruz kalabiliyor.. Şu sıralarda yeniden “0.64-0.68” aralığındaki diplere yakın yere kadar indi.. ”0.86” dan başlayan direnç çizgisi yukarı yönde geçilmedikçe ve hareketli ortalamaların üstüne de çıkılmadıkça dar alandaki alışveriş devam edebilir.. Yüksek oranda alımlar dikkat çekebiliyor ve fiyat hareketlerinde zaman zaman olumsuz sonuçlara da sebep olabiliyor bu tip senetlerde.. Herkesin katılımda bulunduğu bir yer olmayabilir..