Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 26.10.2018

 

 

BIST 100 :

91000” kısa vadeli destek.. “88000” desteği daha önemli ve “91000” desteği kırılırsa da gündeme gelir.. “95000” seviyesi 50 saatlik hareketli ortalamanın yarattığı direnç.. “100000” de ise 50 haftalık çok güçlü bir direnç oluştu.. “94158” geçilebilir gibi zira hemen üstünde düşüşte oluşan boşluk var ve o boşluğu kapamak için endeksin biraz daha yukarı gitmesi gerekiyor.. macd pozitif uyumsuzluk içinde ve çıkışı destekledi tepki çıkışı bile olsa.. Burada tobo yapılacaksa o zaman da sağ tarafta bir dip daha oluşması ( “93000” in üstünde gerçekleşmesi tercih sebebi olur da eğer olursa tabii) beklenir..

 

Aygaz:

9.60” dan zıpladı ve kendisini ortalamaların üstüne attı..Fazla lotların kademelerde olmadığı bir yer idi yıllardır.. “12.00” de destek var denilebilir.. Endeks toparlarsa ne ala ve bu da o zaman yeniden “15.00” e doğru çanak tamamlamaya gidebilir de biraz da endekse bağlı bu işler.. 5.00” civarından başlayan ve “9.60” da son düşüşü de durduran ana destek ve akım çizgisine sonraki düşüşlerde dip çalışması konusunda yardım alacağınız en önemli gösterge (!) olarak bakabilirsiniz....

 

Dohol:

 

1.25” deki 2013 senesinden gelen direnç daha önce 2 defa geçildiği gibi bir kez daha geçilebilecek mi sorusuna cevap arıyorlar.. “1.00” in üstünde destek bulmaya başladı.. Senet giderek sıkışıyor.. Büyük çanak tamamlanması zaman alacaktır ama kısa vadede “1.40” ve “1.50” tepeleri denenebilir mi ? Denenirse de sürpriz olmaz bu görünüşe göre.. Simetrik üçgen görünümü içinde hareket ediliyor. Haftalık grafiğe bakıldığını unutmamak gerekir yalnız zira çoğu zaman insanlar yazılanlara hemen 10 içinde olması gerekirmiş gibi bakıyorlar ve sonuç hüsran oluyor..

 

 

Glyho :

5.01” den itibaren başlayan düşüşte gele gele “2.60” lı rakamlara kadar geldi.. “2.60” seviyesi iki defa denendi. Şimdi toparlanma çabası içinde.. Eh ana tepeden ölçüldüğünde nereden baksanız fiyat %50 iskonto yedi.. Bir zamanlar sosyal medyada ortalığı kasıp kavuran haberler de yok oldu.. Paralel kanaldan dışa taşma çabası olabilir mi ? Olabilir.. Kısa vadede eğer fiyatı aşağıya doğru bastıran hareketli ortalamaların direnci geçilebilirse, sonrasında ilk bandın üst çizgisi olan “3.00” ye yaklaşıldıkça satış baskısı daha fazla hissedilecektir.. “3.40” civarındaki ikinci ve daha geniş olan bandın üst çizgisi direnç olarak çok daha güçlü olabilir ama tabii senette çeşitli hareketlere sebep olan güçlü ellerin senette bu sefer neler yapmak istediği de önemli..

 

Pnsut:

 

Hareketli ortalamaların altında sürükleniyor.. Destek “5.80” civarında oluşabilir Fibonacci analizlerine bakılacak olursa.. Direnç grafiğe göre “12.00” in üstünde yoğun.. Kısa vadede ise “9.00” civarındaki hareketli ortalamada direnç var..

 

 

 

Ulker:

Bir zamanların gözde senedi şimdi eski günlerini aratır durumda.. “20.00” in üstü dolu gibi.. “13.70” dibi bir ekz daha denendi..”ikili dipolabilir mi ? Olması için “17.60” ın geçilebilmesi lazım ki formasyon onaylansın.. Satış baskısı altında önce hareketli ortalamaların üstüne çıkıldığını bir görmek lazım ki harekete geçilebilsin.. “13.70” stop olarak bakılıp burada ikili dip olabilir beklentisi ile hareket edenler de olabilir.. Borsanın da onlara yardımcı olması lazım bu arada.. Son 3 dibin de aynı çizgi üstünde gerçekleşmiş olmasına da dikkat edilmeli..