Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 25.10.2018

 

 

BIST 100 :

91958”e kadar inen endekste kısa vadede “macd” de pozitif uyumsuzluk göze çarparken daha öncede belirttiğim gibi para kaynaklarından birisi olarak düşündüğüm Almanya’dan heyet gelecek olması hazırlanmış olan ekonomik pakete destek verilebilir şeklinde olumlu bir hava yaratacaktır.. Arka tarafta bir takım ekonomik çalışmaların olması doların ateşinin düşmesine sebep olmaktadır. Diğer yandan seçimler öncesi şu anda ülkeyi yönetir durumdaki ittifak partileri arasındaki bazı konularda su yüzüne çıkan itilaflar da piyasaya olumsuz yansımakta.. Ya seçimler gene erkene alınırsa tasası paranın kenara çekilmesine sebep olur bir kez daha ve şu sıralarda durulmakta olan dövizin yeniden canlanmasına ön ayak olabilir.. Bu bakımdan işin siyasi kısmı da maalesef devreye girerek borsa kısmını önemli derecede etkiler hale geldi.. Başka bir olumsuz konu da dünya piyasalarında havanın son zamanlarda bulutlanmasıdır..”91000” kısa vadeli destek.. “88000” desteği daha önemli.. “95000” seviyesi de hareketli ortalamaların yarattığı direnç oldu şimdi..

 

 

Halkb:

 

7.80-7.90” aralığındaki boyun çizgisi aşılabilecek mi konusu ABD’ den gelebilecek haberlere bağlı gibi.. Son zamanlarda rahip davasının sonuçlanması ile yumuşayan ilişkilere bakılacak olunursa oradan gelebilecek haberlerin de eskiden beklendiği kadar olumsuz olmayacağına inananların sayısını artırabilir.. Habere bağlı sert hareketler olabileceğinden dolayı “10.53” de direnç var demek te abes kaçacak.. Normal bir piyasa reaksiyonundan ziyade sert hareketler yaşanabilir olumlu bir haberde.. “5.49” a inen senette 2013 senesi zirvesinden beri bakılırsa senet dolar bazında “11.00” dolardan “1.00” dolara inmiş durumda neredeyse..

 

 

 

Sise :

 

İkili zirve sonrasında “6.55” den hedef olan “4.80” li rakamlara kadar geldi.. “5.50” civarındaki ortalamalarda tutunabilse iyi olurdu da son günlerdeki olumsuz siyasi demeçler ve havanın bozulması burada da satış baskısını etkin kılmış.. İş bankası hisseleri üstünde kopan tartışmalar iştirakı olması nedeniyle burayı da etkilemeye başladı denilebilir.. “4.50” ye kadar da gerilemesi mümkün olabilir.. Direnç kısa vadede “5.50” ye yaklaşıldıkça hissedilecektir.. Uzun vadeli bakanlar için ise devir işleri konusu çözüldükten sonra duruma göre ( normalde portföyde bulundurulması gereken senetlerden birisi ama ) değerlendirme yapılabilir..

 

 

Ykbnk:

 

1.59-1.91” bandı içine sıkıştı.. İtalyadaki son günlerde iyice gündeme oturan banka ve ekonomik krizden olumsuz etkileniyor olabilir.. Ortalamaların altında aşağılara doğru sürükleniyor.. “1.91” direncinin geçilmesi gerekli ki en azından kısa vadede trend yukarıya dönebilsin..