Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 24.10.2018

 

BIST 100 :

93000” civarındaki diplerin altına inildi ve duruldu gelen haberlerle.. Siyasi koalisyon belediye seçimlerinde ayrılık şarkısı söylerken ana görüntüde ve tüm diğer konularda devam etmektedir şeklinde gelen açıklamalar fiyatların biraz olsun geri gelmesine sebep oldu.. Kanımca seçim sathına girildi ve piyasalar seçimden genelde rahatsız olur.. Seçime epeyi zaman olmasına rağmen erkenden bu çalışmalara girilmesi senenin bitmesini bekleyen bazı fonların satışa erken geçmesine de sebep olmuş olabilir..

 

Seçim çalışmalarının ekonomiyle ilgili çalışmaların önüne geçtiği kanısı yatırımcının kafasında oluşursa piyasa satış baskısı altında kalmaya devam eder.. Kısa vadede düşüşe karşı bir tepki gelişebilir.. Direnç “95000” de.. 

 

 

Otkar:

Tank projesinin gerçekleşememesinden beri senet düşüş trendi içinde aşağılara sürüklendi..”60.75” görüldü.. Yaklaşık rakamlarla ”61.00-81.00” aralığında TOBO çalışması var gibi gözükse de bir türlü onaylanamadı..Senet şimdi de ortalamanın altına sarkarak “68.10” daki dibi test etmeye geliyor gibi bir hareket içinde aşağıya yöneldi yeniden.. ”81.00” direncinin geçilmesi şart eğer senette yükselişe geçilecekse.. “94.00” ün üstü ise tam anlamıyla dolu ve eğer bir şekilde çıkış gerçekleşirse o seviyeye yakın yerlerde direnç sertleşebilir..

 

 

Sahol:

 

2014 senesinin dibine yanaştı..Direnç 20 haftalık ortalamanın olduğu “8.00” seviyesine yakın yerde.. Satıcı ortalamada geldi bir kez daha..”6.60-6.70” aralığında destek var.. Bu destek hattı önemli.. Bunun da altına giderse problemler bayağı zorlu demektir.. “8.00” in geçilmesi halinde biraz umutlanılabilir..

 

 

 

Soda : Bakıldığında “OBO” zirvesi oluşmuş durumda ve bu formasyonun hedefini tamamlaması halinde fiyatta “5.60” civarındaki dip görülebilir.. Hareketli ortalamaların altında oluşu olumsuz bir görüntü.. “6.80” in üstünde direnç var.. Hareketli ortalamaların üstüne kendisini atabilirse yeniden durumu toparlamış sayılır ama şimdilik senedi uzun zamandır sahiplenmiş olanlar da düşüşe göz yummuşlar sanki.. Yıllardır çıkış trendi içinde olduğundan uzun vadede trendi yeniden yakalayabilir ama şimdilik “5.60” civarındaki desteğin aynı zamanda “4.12” den başlayıp “8.26” ya giden yükselişin % 62 lik geri çekilmeye karşılık olduğunu da unutmamak lazım.. Güçlü destek orada gelebilir..

 

 

 

Tatgd :

Destek “3.93” de.. Direnç “4.55” de.. Büyük bir TOBO çalışması var gibi gözüküyor ama diğer yandan da borsadaki görüntü de bu şekilde idi ama yukarı kopmayı başaramadı.. Burada da “4.55” bariyerinin aşılmasını görmek gerekebilir.. Gerçi burada güçlü yatırımcı veya senette söz sahibi grup uygun şartları görürse direnci rahatlıkla kırdırabilir de o hareketi görmek gerekecek herhangi bir işlem yapmadan önce.. ”3.93” ün altı kısa vadeli stop olarak görülebilir..