Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 12.10.2018

 

BIST 100 :

Çarşamba günkü satışın ardından Perşembe günü piyasa biraz duruldu.. Gelen haberlere bakılacak olunursa rahip davasında arka planda yapılan anlaşmalardan bahsediliyor ABD medyasında.. Bu haber gerçekleşirse de piyasada geçici bir rahatlama olabilir ama haberin büyük bir kısmı da satın alınmış olabilir zira dolar-TL de bu dava ile ilgili oluşan prim ortadan kalkmaya başladı ki fiyat 5.91' e doğru sürüklendi.. Sürpriz ise davanın piyasanın beklediği gibi gelişmemesinde gerçekleşir.. Endeks 93000'in üstünde kaldığı sürece "97168" deki tepeye bir kez daha atak etmeyi deneyebilir.. Gelen olumlu haberle de bu atak tetiklenebilir.. Davanın piyasanın beklediği şekilde sonuçlanması endeksi olumlu etkilese bile piyasadaki fonların esas beklediği açıklanan programın ilerleme süreci ve ne kadar ciddiyetle sürdürüleceği olacaktır.. Ana sorunların çözümü konusunda ilerlemeye bakılacaktır sonunda..

Dohol :

"1.10" daki dipte destek gelebilir.."1.15" tepesinde de direnç bulunuyor.. Sert çıkışlar sonrası yavaş yavaş geri gelerek çıkışın çoğunu geri aldı son iki yükselişte.. "1.10" un altında destek "0.91" e yanaşırken gerçekleşebilir.. "0.91-1.50" çanağına ek olarak "1.40-1.10" aralığında kulp yapıyor desek.. Diyelim mi ?? Haydi inşallah.. "1.10" un altı stop.. Ağır hareket ediyor bu günlerde..Onu da unutmamak lazım..

 

Eczyt :

 

"10.91" seviyesinde oluşan ikili zirve sonrasında gelişen düşüş trendi devam ediyor.. "7.50" desteğinde de duramadı ama buralarda da tutunması bekleniyordu hani.. Ortalamalar fiyatı hala aşağıya itiyor.. "8.50" in üstüne çıkmasını görmek gerekir ki hiç olmazsa taban yapma çalışmalarına başlıyor denilebilsin..

 

Hekts :

"12.56" da oluşan “ikili tepe” görünümü sonrasında oluşan fiyat erozyonu fiyatı ortalamaların altına gitmesinden sonra iyice hız kazandı.. "8.30" civarındaki dibe kadar sarkan fiyat buradan çekiç görünümü içinde yukarı tepebilir mi sorusuna cevap aranıyor.. Ortalama direnci "9.00" a doğru yanaşıyor.. Buradan da aşağıya sarkma devam ederse o zaman 6.90-7.10" aralığına bakılabilir.. Gerçi oraya iner mi sorusu o kadar kolay cevaplanacak soru değil zira bu senet geçtiğimiz yıllarda çok istikrarlı şekilde devamlı yükseldi ve alıcı gelebilir fiyat düzeltmeye giriştiğinde..

Yunsa :

"6.30" civarındaki destek seviyesine doğru sarkarken alım gelebilir.. Biraz tutunur gibi hareket etti.. Tahtada fiyat olarak grup veya spek’in etkisi altında kalma ve büyük lot taşıyan yatırımcıların keyfine bağlı hareket edebilme gibi bir durum olsa da senet iyi tutunuyor ve piyasanın toparlanması halinde yeniden yukarıya tırmanabilir.. "6.25" desteğinin kırılmaması iyi olur.. "5.00" e yaklaşırsa zaten birileri almaya geliyor.. "8.50" in üstü kısa vadede satıcılı geçiyor grafiğe bakılacak olunursa..