Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 11.10.2018

 

BIST 100 :

Hareketli ortalamalar civarında alıcılar ve satıcılar arasında oluşan savaş sonunda bu sefer de aşağıya yöneldi.. Yurt dışında Dow Jones'un uzun zaman sonra ilk defa 800 puanın üstünde satışa uğraması az da olsa fonları etkilemiş olabilir.. Bir diğer nedense rahip davasında sonucun piyasanın olumlu beklentiler doğrultusunda fiyatladığı gibi olmayacağı ve piyasanın bundan olumsuz etkilenebileceği düşüncesiyle korkuyla önceden satışa geçenlerin yarattığı paniksel durum olabilir.. Öte yandan dolara bakacak olursanız o da borsada yaşanan bu korkuyu pek yansıtmıyor zira 6.00 civarında dolaşıyor.. Her şeye rağmen yatay alan içinde dolaşan endekste günlük grafikte macd bir kez daha satışa döndü.. Son dip 93169'da.. 50 haftalık ortalama ise 100000' de ve endeksin yukarı gitmesine engel oluyor hala.. Kararsızlık sürüyor.. Bazı yabancı kuruluşlar senet alımları yönünde tavsiyede bulunurken hafta sonuna kadar bu dalgalanma sürecek anlaşılan..

Bu yazı yazılırken gelen son dakika haberine bakacak olursak İş Bankasındaki CHP hisselerinin Hazineye devri çalışmaları yurt içinde partiler arasında tansiyonun artmasına sebep olabilir.. Dün ikinci seansın sonuna doğru gelen satışlar bu haberin öğrenilmesi dolayısıyla da gerçekleşmiş olabilir..

 

 

Afyon:

 

"2016" senesindeki dip noktası olan "4.76" ya kadar indi..Tepelerin alçalması da bir anlamda alçalan üçgen şeklinde bir görüntü ortaya çıkarmakta.. Aşağı yönde kopma halinde senette formasyon gereği 3.00" civarına kadar iniş beklense de muhtemelen düşüş hamlesi tuzak olarak gerçekleşebilir ve senet oralara inmeden geri dönebilir zira senette fiyata etki edebilecek güçlü yatırımcılar bulunduğu biliniyor.. Geçmişteki sert hareketlere bakılacak olunursa bu güçlü ellerin istediklerinde fiyatlara neler yapabileceğini görebilirsiniz.. Diğer bir çok senette görüldüğü gibi burada da fiyat geçmişteki dibe yakın yerde..

 

 

 

Enkai :

Çanağın tamamlanması dolayısıyla gelen satışlar fiyatta etkili oldu.. "5.08" deki dip seviyesinin altına inilmesi satışları hızlandırdı.. Fiyatın hareketli ortalamaların altına gidişi de düşüşün de onaylanması anlamına gelmekte.. "4.80" in altına gidiş "4.50" deki dibe doğru hareketin devamına ve o seviyenin test edilmesine yol açabilir.. O seviyenin altına gitmesi şart değil ve üstünde bir yerde dip yapabilir.. Onu zaman gösterecektir tabii..

Glyho:

Düşüş kanalı içinde aşağıya sarkıyor..Hareketli ortalamalar fiyatı baskı altında tutmakta.. Eskisi gibi gündemde değil artık.. Bir zamanlar çok konuşulan senette şimdilerde pek ses seda çıkmıyor ve yatırımcı muhtemelen 4.00'ün üstünde maliyetlerle senette takıldı kaldı.. Son 2 senedir erişilen en düşük fiyat olan "2.63" civarındaki dip seviyesine erişildi.. Görünüşe göre "3.26" ın üstüne çıkılmadıkça düşüş sürüyor demek lazım.. Piyasa yatay akım içinde gidip gelirken burada fiyat giderek aşağılara gidiyor ki bu da pek olumlu değil.. Diğer yandan burada güçlü ellerin istendiğinde etkili olabileceğini de gözden çıkarmamak lazım..

Ittfh :

 

Sert yükseliş sonrası "5.24" civarında ikili zirve oluşurken hızla yükselen senette tersyüz olma yaşanmış.. Yaklaşık rakamlarla "3.36-4.10" aralığında dolaşırken bir anda kendisini "5.00" in üstünde bulan senette yaşanan satışlar dolayısıyla yatırımcılar şu anki fiyatın daha üstündeki fiyatlardan senette kaldılar herhalde.. "4.00" ün üstünde kalması ve "4.25" civarındaki hareketli ortalamalarda tutunabilmesi akım bakımından gerekli.. Senette bazı güçlü yatırımcıların da fiyat üstünde etkisi fazla gibi gözüküyor.. Akılda tutulmalı..

 

Tavhl :

 

Kanal içinde yukarı giderken bugünlerde kanalın alt çizgisi yani destek çizgisine doğru yaklaşıyor.. "24.42" deki dibe gelebilir ve o seviyeyi test edilebilir.. Beklenti alt çizgiden yeniden yukarı yönde zıplamasıdır.. Trendin devamı için fiyatın çizginin altına sarkmaması olumlu olur ve gereklidir.. macd'nin son çıkışta erişilen "33.40" seviyesini onaylamayarak "olumsuz uyumsuzluk" yarattığına ilerideki zamanlarda hatırlamak için dikkat çekmekte yarar var..