Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 10.10.2018

 

 

BIST 100 :

Yeniden 95000'in üstüne tırmanıldı.. Buralarda yukarı yönde pozisyon alanlar için klasik stop seviyesi 93000'in ( son dip ) altı olmalıdır.. Sağ tarafta da 2 tane birbirinin üstünde kalan dipler de oluştu.. Sol tarafta oluşan ( 2 tane ) diplere inat ve ortadaki 84654 dibine göre simetrik olarak 2 tane de sağda dip oluştu.. TOBO görünümü giderek çok kusursuz bir görünüm çizmeye başladı ve diğer yandan da haftalık grafik uzun düşüş sürecinden sonra alıma dönüş sinyali üretti.. Bu tarafta da haberler olumsuz ve piyasanın aşağı gitmesi gereken şekilde gelirken enteresanlık o ki endeks aşağı gitmiyor.. Haydi hayırlısı.. Yatırımcıların çoğunluğunun da bu şartlarda bu endeks direk aşağıya gider, başka bir yere gidemez abi havasında olmaları da normal piyasalarda pozitif bir göstergedir teknik olarak.. Neyse bir gün bankalar diğer gün holdingler, başka bir gün eski kamular yukarı gidiyor falan derken endeks tırmanmak için bir bahane bekliyor olmasın ! 93000 in altı yeni stop seviyesi ama gene de...

 

Arclk :

 

"11.39" dan yukarı tepki vermeye çalışıyor.."2016" senesinin fiyatlarına inmiş durumda.. "15.00" e yaklaşıldıkça satıcı gelebilir.. Kısa vadede tepki yukarı yönde devam edecek gibi gözüküyor.. "11.39" un altına giderse bu sefer de "10.00" civarına bakmak gerekecek ama kısa vadede önce yukarı yapabilir..

 

 

Ipeke :

 

"4.15-4.40" aralığında uzun süredir oluşan dipler var ve destek güçlü gözüküyor.. O seviyenin kırılması iyi olmaz.. Kısa vadede ise "5.70" civarında direnç var.. Aşılabilirse orta vadede "7.00" ye kadar gidebilir ama önce hareketli ortalamaların üstüne çıkması gerekiyor ( Ortalama geçilince de iş hemen oluşmayabilir.. Sonrasında da "5.70" duvarının aşılmasını görmek lazım)..

 

 

Kartn :

 

50 günlük ortalamadan destek buldu.. Bedelsiz verecek diye senelerdir insanlar umutla girer çıkar.. Bu sefer verir mi onu da bilen yok galiba.. Teknik olarak bakıldığında ise "325-385" arasında çanak tamamlama işine girer mi ? Olabilir.. Geçmişe bakıldığında ( yıllardır alıp satarak öğrenenler bilir zaten de ) fiyatın istendiği zaman istenen yere gidebildiği görüldüğü için olmaz olmaz.. Hareketli ortalamanın olduğu "320.00"in altı stop olarak ele alınabilir..

 

Trkcm :

 

"3.92" deki dibe kadar geldi.. Tepki vermeye çalışıyor..Borsanın düşüşüne uzun zamandır direniyordu.."3.90" ın altına gitmesi sıkıntılı olur kısa vadede yalnız.. "4.25" in üstüne atması durumu kurtaracaktır kısa vadede.. Bir süre yatayda giderse de fazla üzülmemek lazım zira çoğu senetlerde fiyatların 2016 ve 2017 senesi başındaki yerlere indiği bir ortamda bu senedin hala 2017 senesinin başındaki fiyata göre 2 kat yukarıda olması büyük başarıdır..