Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 30.07.2018

 

BIST 100 :

"91722" orta vade, "93500" in altına kısa vade stop seviyeleri olarak bakılabilir ve endekste 96680" direncinin geçilmesine fırsat tanınabilir.. Yaşanan rahip krizi konusunda çalışmalar olacağı ve bir şekilde çözüme erişileceği kanısı var piyasada.. Dolar-TL de gevşeme görülüyor erken saatlerdeki açılışta.. Tırmanma devam edebilir gibi gözüküyor..

Alctl:

Dip çalışması var gibi gözüküyor..TOBO görünümü sonrasında ortalamanın üstünde kalabilirse sonraki hamlenin “6.16” ın üstüne ve “7.00” ye doğru olması beklenebilir teknik olarak.. Lotlar kademelerde az ve tahtada bazı güçlerin de olduğu unutulmamalı.. İstenirse “8.25” deki tepeyi rahatlıkla test edebilir.. Borsa fırsat verirse bu bahsedilen de gerçekleşebilir..

 

Enkai : “4.05-4.39” aralığında görülen 3 adet dip dolayısıyla TOBO taban görünümü oluşuyor denilebilir.. "4.81" direncinin (boyun çizgisi) geçilmesi senette alımların hızlanmasına sebep olabilir.. Hedef "5.15" civarı olarak düşünülmeli zira en yakın tepe orada.... "4.60" seviyesine stop olarak bakılabilir zira hareketli ortalamalar o seviyede destek konumunda..

Gubrf :

3 senedir düşüşte.."3.06" ya kadar indi.. Ortalamanın üstüne çıkabilirse "4.69" daki tepeye kadar tırmanma şansı olabilir.. Tarım sektöründe kullanılan kimyasalların başka amaçlarla kullanılmasını engellemek için çıkarılan yasalar ve tedbirler sektörü etkiledi.. Senede ilgi de azaldı ve buralara kadar sarktı.. Bir dip yapma çabasından bahsedilebilir..

Ittfh :

Uzun vadeli haftalık grafikte seneler sonrasında senette yukarı yönde hamleler görülüyor.."3.61" de direnç bulunuyor..İki defa denendi.. Satıcılar geliyor zira hala geçilip üstünde kalınamadı.. Destek "3.00" civarında zira 20 haftalık ortalama maliyeti de orada.. Senette hareketlenmelere ön ayak olanlar var sanki zira zaman zaman sert hareketler yaşanabiliyor.. Bir süre sonra o güçler eğer isterlerse senedi daha yukarıya taşıyabilirler.. Stop orta vadede "2.72" deki dibin altı olarak ele alınabilir..

Vesbe :

 

Yaklaşık 3.5 senedir "12.00-6.50" aralığında gidip geliyor.. Şimdilerde yeniden bandın üst çizgisine doğru yanaşıyor.. destek "10.00" civarındaki hareketli ortalamalarda..Son 1 senenin maliyeti o seviyede ama piyasada da dayanıklı malların satışları konusunda sıkıntılar var deniliyor o da fiyatlara yansıyor zaten.. "12.00" in üstüne gidebilirse senette kontrolü elde tutan yatırımcıların (!) da katkısıyla "14.00"e doğru bir hareketlenme yaşanabilir.. Uzun vade için ise her ne kadar kademelerdeki lotlar fazla değilse de senette yukarı yönde "15.00" e doğru bir potansiyel gözüküyor teknik olarak..