Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 20.07.2018

 

BIST 100 :

 

"90000" in altına kayılması halinde kısa vadeli stopların çalışabileceğini söylemiştik.. Stoploss seviyesi hala geçerliliğini korumaktadır.. Yukarı yönde tırmanış "94500-95000" aralığını hedefleyebilir.. Tutuklu bulunan rahip hakkındaki davanın ertelenmesi sonrası ABD senatosuna sunulan Türkiye hakkında dış dünyada kaynak aranmasına finansal kısıtlama getirilmesi teklifi pek iyi bir iş değil.. Akılda tutulmalı.. MB'sının alacağı kararlar da beklenecektir.. Büyük bir hareketlilik olmaması gerekir bugün artık..

 

Aksen:

"3.90" stop olarak bakılabilir.. "4.35" direncinin aşılması durumunda fiyatta eski zirveye gidiş yaşanabilir.. Önce "4.25" in aşılmasına bakılmalı her şıkta.. Orası geçilirse o zaman "4.35-4.40" aralığı direnç olarak devreye girer.. Sonra zaman içinde büyük görüntüye bakılabilir..

Anacm :

"3.00" seviyesinin üstüne çıktı.. Tırmanma çabası içinde.. "3.00" ün altına inmedikçe "3.29-3.35" aralığına doğru yükseliş devam edebilir.. Diplerin de yükseldiği görülen senette, cam sektöründeki diğer senetlerde izlenen yukarı yöndeki hareketlilik burada da yaşanıyor..

Halkb:

Çok düştü.."6.07" görüldü.. "7.00" in üstünde satıcı var gibi duruyorsa da olası bir iyi haber veya beklenenden daha az zarar yazabilecek bir haber de "7.00" civarı anında geçilir.. Bankalara gelen satışları düşünürsek burada da direnç daha ziyade "10.00" a yaklaşıldıkça daha güçlü şekilde belirebilir..üstünde hala davanın yarattığı negatif primi taşımakta.. Uzun vadeli düşünenler için yavaş yavaş alımın düşünülebileceği yerlere gelindi gibi..

Kozaa :

Eski dip olan "5.31" den döndü..Düşüş "8.97" den beri devam ediyordu.. Taban yapma çalışmaları izleniyor.. Sağ tarafta bir dip daha gerekebilir.. Dip "6.00" ın üstünde tutunacak şekilde gerçekleşebilirse iyi olur.. Sonraki hamlenin yukarı yönde "6.58" bariyerini aşması gerekecek.. Direnci geçip geçemeyeceği de alımların gücünü size gösterecek.. "5.31-6.58" aralığında “tobo” çalışmasını takip etmekte yarar var.. Taban gerçekleştiği taktirde hedef olarak üst tarafta "8.00" ve üstü ele alınabilir..

Sahol:

Çok sert düştü..Banka tarafındaki krediler de etkilemiş olabilir.."8.09" daki dipte de durmadı.. "7.69" dan tepki veriyor.. Hareketli ortalamaları geçip "9.00" un üstüne çıkamadıkça sürüklenme devam edebilir.. Bakalım bu seviyelerdeki dip çalışması tutabilecek mi ? "9.50" in üstündeki "ikili tepe" nin yarattığı mağdur küçük yatırımcı kütlesi var ve satıcı olarak "9.00" un üstüne çıkan fiyatları karşılamaya çalışacaktır..