Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 17.07.2018

 

BIST 100 :

Satış baskısı bilhassa bankalar üstünden devam etti.. Bazı fonların çıkışı endeksi baskı altında tutarken kağıt bazında hareketlilik olmaya başladı.. Fon çıkmaya karar vermişse de yapılacak fazla bir şey yok.. Dolar bazında bakıldığında zaten 2017 rallisinin başladığı seviyenin altına inen endekste 18166 dolarla uzun zamandır görülmeyen en düşük seviyeye de inildi.. Tepki yer yer senet bazında gelmekte ama "92500" direncinin baskısı ve daha da ötesinde fiyat olarak hareketli ortalamaların altında seyredilmesi olumsuz görüntüler olarak ele alınmalıdır.. Fon satışları biraz tavsarsa bu kadar düşüşe karşı bir tepki çıkışı olur ama ortalamaların üstüne çıkılmadıkça da çıkışın gücü tartışılır ve tedbirli olmayı gerektirir..

Afyon:

2016 yılı ortalarında oluşan "4.76" daki dibe kadar geldi son düşüşte ve tepki alımlarıyla karşılaşıldı.."4.74" den "6.38" e kadar oluşan hamle bir kez daha aşağı yönde baskıyla karşılaştıysa da bu sefer dip biraz dha yukarıda "5.00" de oluştu.. Bir kez daha "6.38" e doğru hamle olabilir.. Lotların az olduğu ve kontrol edilebildiği bir yer olarak yüksek miktarlı alış-satış amaçlı alımlar kademelerde birilerince fark edilebilir..Fiyatın TL bazında zirveden % 50 indiğini de gözden kaçırmamak lazım.."8.00" in üstü daha yoğun satıcılı olabilir..

Brisa :

 

Genelde uzun zamandan beri "6.00-8.50" bandı içinde hareket etmekte idi.. Son düşüte "5.64" ve "5.75" olmak üzere ikili dip denemesi oldu ve fiyat şu sıralarda yukarıya tırmanıyor.. Geçen sefer "6.66" deki dirence takılan senette bu sefer "7.00" civarındaki tepe hedefleniyor olabilir.. Senette bazı gruplar var herhalde ki büyük alımlar kademeleri rahatsız edebiliyor.. Yazılan alış büyükse hemen bir dalgalanmalar oluşuyor kademelerde.. "6.00" stop olarak bakılabilir..

 

Ccola :

Uzun süredir içinde bulunduğu ( yaklaşık rakamlarla ifade edecek olunursa ) "30.50-40.50" bandından aşağıya sarktı.."27.86" daki dip test edilebilir.. herkesin uğramadığı bir yer olarak bilinir ve kontrol mekanizması da çalışıyor zaman zaman ve öyle gün içi al-sat yeri olarak da bilinmez genelde.. Portföy oluşturmak isteyenlerin yeri dersek daha makul ama bugünlerde yeniden "31.00" in üstüne çıkmayıp daha da aşağılara sarkacak olursa 3 senedir ilk defa bir şeyler daha da kötüye gidiyor diye düşünülmeye başlanır fiyata bakarak.. Direnç önce "31.00" de görülürken sonrasında "35.00" e doğru yaklaşılırken daha da sertleşebilir..

Cimsa : Aşırı satış oldu gibi gözüküyor belki ama piyasanın çoğu senetlerinde de aşırı satışlar oldu ve bazılarında hala devam ediyor.. "10.84" deki dibin altına sarktı.. Tepki hamlesi "11.12" den döndü ve şimdi de "9.66" ile "10.84" deki dibin de altına sarktı.. "9.00" a doğru sürüklenebilir mi ? Piyasayı kasıp kavuran fonların satışı durursa burası da belki bir tepki ile "9.00-9.50" aralığında bir yerde tutunmaya çalışabilir ama bahse de girmem.. Lotlar az olup kontrol edilebilecek bir yapısı olmasına rağmen tahtanın sahibi diyebileceğimiz büyük yatırımcıları da pek cesaret edememiş ve düşüşü durduramamış..