Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 26.06.2018

 

 

BIST 100 :

Dün yüksekten ve boşluk bırakarak açılan piyasanın daha sonra gelen satışlarla boşluğu kapatması ve ardından da ekside kapatması iyi olmadı.. "92720" destek olarak hala duruyor.. Diğer yandan Koç senetlerinin çoğunun da böyle artıda dolaşan bir endeks ortamında eksilerde gezmesi piyasanın da gereğinden fazla terse dönmesine sebep olmuş olabilir..

İlk anda istikrar ifade eden bir seçim sonucu iyi gibi gözükse de yabancıların kontrol ettiği bir piyasa olan "BİST' te yabancılar ekonomik tedbirlerin neler olacağını görmeden fazla hareket etmek istemeyecektir.. Bazıları önümüzdeki dönemde de aynı ekonomik yönetimin devam edeceğini ve felsefenin değişmeyeceğine inanmış olup satıp gidiyor da olabilir.. Endeksin ne tarafa gideceği açıklanacak kadroların ve ekonomik yaklaşımlara bağlı olacaktır.. Şimdiye kadar denenen sistemde israr edilmesi endekse ve senetlere satış getirirken diğer yandan da öteki alternatiflerde artış yaratır.. Şu ana kadar denenen ve çok da başarılı olmayan tedbirler dışında başka tedbirler isteyen ve finas dünyamızda önemli yeri olan bu yabancı yatırımcı kütlesi bir süre bekleyecek ve açıklanacak programa göre hareket edecektir.. Görünen odur..

Türkiye’nin kısa vadeli borçlar konusunda rahatlayabilmesi için bulması gereken fon için gidilebilecek yerler arasında bazıları var ama siyasi açıdan oralara gitmek biraz sıkıntılı olabileceğinden başka yerlerden para bulma çabaları oluşabilir.. onların da şartları nedir izlenip görülecek..

99000” in üstünde kapanış olursa “105000” hedefi gene konuşulmaya başlar.. Bunun olabilmesi için ise yabancının neye baktığını hepiniz biliyorsunuz..

92500” ün altına gidilir ve bu gidişte de büyük senetlerde sert satışlar yaşanırsa işler artık bayağı sarpa sarıyor demektir..

Froto:

 

Bir çok senedin düşüşte olduğu son 2 ayda diğerlerinin aksine yukarı giden ve çanak katlanması beklenirken dün piyasa çok yukarılarda açmasına rağmen gelen satışlarla aşağıya giden senette birileri fiyatı ve ortamı uygun buldu ki satış yaptı.. Pek normal değil bu senette bu kadar satışın olması.. "59.70" desteğinin altına da giderse iyice boğa tuzağı oluşmuş olacak "70.75" de.. O taktirde işler iyiye gitmez.. Bu senet böyle olursa diğerlerinde de işler pek iyi olmayabilir..

Thyao:

 

Toparlanma çabası içinde.. Kısa vadeli bir grafik.. Trading amaçlı olarak bakın.. "12.75" destek.. "12.85" direnç.. Çok kısa vadeli çanak katlanması olabilmesi için "12.85" in yani boyun çizgisinin geçilmesi gerekir.. O taktirde "H" kadar daha gitmesi beklenir ama o hedefe giderken "13.20" lerdeki tepelerle boğuşabilir..

 

Toaso:

Dün bu senette diğer Koç senetleri gibi açılış sonrası sert satış yedi.. Fiyat kısa vadede "23.00-26.00" aralığına sıkışmış gibi gözüküyor.. Ne tarafa koparsa o tarafa doğru minimum "3.00 TL"lik hareketlenme olur teknik olarak..

Petkm:

"4.90-4.20" aralığında toparlanma ve yüksekliği "H" ile gösterilen bir çanak oluşumu var.. "4.90" direncinin geçilmesi halinde fiyatta "5.30" seviyesi hedef olabilir.. "4.60" desteğinin altına gitmemesine dikkat edilmelidir artık..