Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 20.06.2018

 

 

BIST 100 :

"Alçalan üçgen"den dışarıya çıkma çabası sürüyor.."95406" geçilebilirse "98000"e kadar hamle gerçekleşebilir.. O tür bir hareket "93000-98795" aralığında yatay bir alan içinde endeksin sağ tarafa doğru yayılmasına sebep olabilir.. "macd" uzun zamandır pozitif uyumsuzluk içinde olduğundan çıkış hamlesi gerçekleşebilir ve şimdiye kadar düşüş yönünde bir şey yapılmadıysa bu saatten sonra aşağı yönde fazla agresif davranılmamasını söylüyor teknik olarak.. Seçim de zaten bu hafta sonu olduğundan her şey biraz daha aydınlığa çıkacaktır.

Akbnk:

 

"7.13" e kadar indi ama "macd" onay vermedi.. Üçgenin dışına taşma çabaları var.. "7.13" ün altına sarkmazsa ( stop olarak ele alınabilir ) "7.36" direncinin geçilip geçilememesi önemli.. Geçilirse "7.80" e kadar tepki verme ihtimali doğar.. Sonrasında da "7.20-8.00" aralığında yatay alana geçebilir.. "7.40" civarı destek konumuna döner o taktirde.. Seçim kapıda.. Bakalım çok yakında göreceğiz ne olacağını !

 

 

Garan:

"8.18" de 4 dip oluştu neredeyse çok kısa vadeli bakıldığında.. Aşağı yönde kırılırsa hedef en az 30 krş daha aşağıya olur teknik olarak. Tam tersine çanak katlanması halinde ise hedef önce "8.45" sonra da "8.80" civarı olur.. Fiyat o durumda "8.18-8.80" aralığında yatay bir alan oluşturabilir.. ”8.18” son destek ve ”8.15” in altı stop..

Halkb:

Toparlanma çabası var.. Davaydı, şuydu buydu derken senet çok fazla tahribata uğradı.. Hele dolar bazında bakıldığında aynı sektördeki diğer bankalara bakacak olursanız da çok çok fazla düştü.. "7.00-9.50" aralığında bir çanak görünümüne gider mi diye bakıyoruz.. Gelebilecek habere bağlı olarak çok sert hareket edeceğinden dolayı da yatırımcıya bir şey söylemek zor.. Gelebilecek ceza büyük oranda fiyatlandı mı derseniz fiyata bakarsanız evet demek gerekiyor.. Daha büyük bir ceza gelebilir mi ? Onu da kimse bilmiyor.. Fiyatlanandan az gelirse de bu sefer senet bir anda yükselir.. Böyle karmaşık bir durumda top yatırımcıda..

Isctr:

 

"5.56-5.58" seviyelerinde dipler var.. Aynı şekilde "5.94-5.97" deki tepeler de direnci teşkil ediyor.. Bu aralıkta dolaşırken 5.97" direncinin geçilmesi halinde fiyatta "6.25" e kadar hareketlenme yaşanabilir ilk etapta.. "5.56" desteğinin kırılması ise stoploss olarak ele alınabilir.. Esas yön tayini seçim sonrası yaşanacağa benziyor doğal olarak..

Vakbn :

 

"7.73" deki tepeden beri aşağıya gidiyor.."5.38" deki geçmişteki dipte de durmadı..Ortalamaların altında sürükleniyor..Hareketli ortalamalardan fazla uzaklaştığından yukarı yönde tepki verebilir..Seçim hafta sonunda..Fazla bir şey kalmadı şunun şurasında.. Agresif davranmakta da gerek yok.. Önünü görerek alım yapmak isteyenler belki biraz daha yüksekten alım yapma durumunda kalabilir ama işin tersi de var tabii ve zarar etme riskinden de kurtulmuş olurlar.. "5.43" ilk direnç.. "4.82" destek..

Ykbnk:

 

"3.21" deki "ikili tepe" görünümünden beri senet ortalamaların altına sıkışmış halde aşağıya sürükleniyor.. "2.09" daki geçmişte görülen dip seviyesine yaklaşılıyor.. "2.25" de bir tepki var.. Burada seçime yakın günlerde bir dip çalışmasına girebilir mi diye bakılıyor.. Esasında "ikili tepe" nin aşağı yönde hedefi teknik olarak "2.57"-(3.21-2.57)= "1.93" olur ama bakalım oraya kadar düşüş sürecek mi? Orayı hedef gösterip buralardan geri dönme ve milleti terse yatırma durumu da gerçekleşebilir.. "2.40"a ve hatta biraz gayret ederse "2.50" ye kadar sürebilecek bir tepki yaşanabilir hareketli ortalamalardan fazla uzaklaşıldı diye ama garantisi yok tabii..