Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 11.06.2018

 

BIST 100 :

"98795" den gelen satış dalgası "95126" dibini test ediyor.."98795" in üstünde kapanış alağı yöndeki hareketin momentumunu azaltır.. Hesap kitap yatay alanın aşağı yönde kat edilmesi ile "91000" civarını gösterirken oraya erişilmeden geri dönüş yapılırsa olumlu olur.. Uzun süre ekside dolaşan endeksin Cuma kapanışa doğru daha da aşağılara giderek günü en düşük seviyeye yakın yerde kapatması iyi gözükmedi gerçi ama uzun süredir de devam eden bir düşüş var ki ufak çapta da olsa bir tepki çıkışını hak ediyor ama yatırımcıya da bir şey söyleyemiyoruz zira artıda başlayan seans bile o günü yeri geliyor bayağı ekside kapıyor son günlerde.. Dolar bazında 2017 senesinin başına, neredeyse büyük çıkışın başladığı seviyeye kadar geldik ve burada sat demekten ziyade yatırımcılara geçen sefer de buradan yukarı gittiğine göre hafiften hafiften de olsa alın demek lazım ama geçmiş tecrübelerimize göre borsalarda dibin de dibi olduğunu bildiğimizden yarım ağızla konuşup belki de biraz daha bekleyelim de dip oluşumunu görelim varsın yukarıdan aldıralım demekteyiz.. Hurra diyerek bütün parayla alınmadıkça ufaktan ufaktan çöplenmeye hayır diyemeyeceğim.."95000" in altı stop diyerek..

Ccola:

 

2015 senesinin ortalarından beri yaklaşık rakamlarla "30.00-40.00" bandı içinde gidip geliyor..Fiyatı yukarı aşağıya oynatan eli güçlü bir yatırımcı grubu olabilir.. fazla lot almaya gelmiyor.. Çok da herkesin gelip gittiği bir yer değil.. Şu sıralarda 50 haftalık ortalamanın olduğu yerde tutunmaya çalışıyor.. Yatırımcı grubu fiyatın aşağıya gitmesini engellemekte başarılı olsa gerek zira diğer yerlerde senetler aşağılara inmesine rağmen burada işler öyle değil ve senet "35.00" seviyesinde yer etmiş gözüküyor.

 

Crfsa:

En son "8.49" dan beri aşağıya gidiş devam ediyor.. Her seferinde daha düşük seviyede dip oluyor.. Ortalamaların altında sürüklenirken ortalamaların üstüne kendisini atamadıkça durum iyi değil.. Tahtada sert hareketlere sebep olan grup hareketi yaşanmadıkça çok kişinin pek gelip gittiği de yok galiba.

Erbos :

Geçmişte yükseliş sırasında oluşan "61.18" ve "59.70" diplerine yakın yerlere doğru sarkıyor.. Normal şartlarda buralara yaklaştıkça alıcıların gelebileceği düşünülür.. "100" civarından başlayan düşüş neredeyse fiyatın %40" ını götürdü.. Hareketli ortalamaların altına sarkması ve kurtulamaması iyi değil tabii.. Tepki çıkışları 50 haftalık hareketli ortalamanın olduğu "70.00" civarında satıcıyla karşılaşabilir.. Ortalamanın üstüne çıkabilirse bu seferde "74.41" deki tepe civarında satıcılar gelebilir.. Kademelerde fazla lot olmadığından hareketler de yeri geldiğinde hızlı gelişebiliyor.. Çok yüksek miktarlı alış satış emirleri kademelerdeki lotların azlığı dolayısıyla tahtada sırıtabilir ! "60.00" ın altına giderse düşüşü durdurabilecek sonraki dip seviyesi "53.00" e yakın yerde.. Göz önünde bulundurulmalı her ihtimale karşılık..

Gözde :

Hareketli ortalamaların altında aşağılaar sürüklenirken yatırımcılar da % 50 den fazla bir kaybı yaşamakta eğer en tepeden ölçüm yapılacak olunursa.. İhale veya proje varsa ne ala aksi taktirde dön geri "2.xx" li seviyelere.. Şu sıralarda macd ile fiyat arasında bir uyumsuzluk var ve bir tepki yükselişine sebep olabilir.. "2.65" in altı buralarda yapılacak alımlar için stop olarak ele alınabilir.. "2.96" direnci geçilebilirse biraz daha cesaretlenerek "3.22" deki tepeye tırmanma çabası gösterebilir.. Daha yukarılara gitmesi için yeni (!) hikayeler lazım.

Otkar: Tank ihalesi çökünce satışlar yoğunlaştı.. Senet 2015 senesinde oluşan dibe kadar indi.."100.00" ün üstünde çok mal saplandı kaldı yatırımcıda.. Güçlü direnç oluştu.. Ortalamalardan çokı fazla uzaklaşıldı.. Eski diplerden birisine de yanaşıldığından piyasa yardım ederse bir tepki çıkışı olabilir.. İlk direnç "80.00" de.

Petkm:

Çok büyük darbe aldı.. "4.34" dibi destek.. O seviyenin altına inilirse stoploss çalıştıranlar olacaktır.. İlk direnç "4.65" de.. Bir hamle gerçekleşebilir yukarı yönde.. "4.65" aşılabilirse "4.80" e kadar hamle devam edebilir.