Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 01.06.2018

 

BIST 100 :

"100654" deki dibin aşağı yönde geççilmesi iyi bir hareket olmadı.. iş uzayabilir.. Endekse "106500" den satış geldi.. 50 günlük hareketli ortalama ( yeşil noktalı eğri) direnci oluşturarak endeksin yukarıya gitmesini engelledi.. Endeksin "kırmızı renkli eğri"nin üstünde kalması iyi olacaktı ama dünkü satış çok sert oluştuğundan 20 günlük hareketli ortalama desteği tutmadı.. Yeniden onun üstüne çıkılmazsa "100000" in altına sarkabilir endeks.. Bir ara 4.44 lere inen dolar yeniden 4.54’e yükseldi.. Yurt dışı finans piyasalarını ikna edici programlar seçim sonrasına bırakılmış olabilir.. Finans kuruluşları da seçim olsun ki sonrasında kimi muhatap alacağız ve ne gibi taahütlerde bulunacak onu bilelim demiş olabilir..

Zor günler ve durum öyle bir hal aldı yatırımcılar da, yorumcular da endeksin çıkabileceğine inanmıyor artık.. Yakın takipte olmak lazım.. Çoğunlukta herkesin satış tarafında olduğu borsa sürpriz yapmasın da !

Afyon:

Çimentolar pek iyi performans göstermiyordu gerçi ama bu tamamen bıraktı kendisini..2016 senesinin ortalarındaki fiyata indi neredeyse..Buralardan tepki gelir artık diye düşünür insan ama piyasa da durulamadı bir türlü ve tepki çıkış "5.67" den aşağıya döndü.."5.12" de durulacak mı bakalım..Dolar bazında ise hiç konuşmayalım vallahi! Çok aşağılarda.. "7.00" in üstü dolu gerçi ama burada da senette hızlı hareketlere sebebiyet verebilecek birileri var gibi sanki.. O bakımdan bu kadar düşüşten sonra sat kararı vermek de kolay değil.. Bir anda terste bırakabiliyorlar insanı.

Alkim:

Geçtiğimiz günlerde gelen haberle yukarı tırmandı ama piyasaya hakim görünen satış içinde yeniden hareketli ortalamaların altında görüyoruz senedi.. Tüm piyasada işlem yapanların devamlı girip çıktığı bir yer olarak bilinmiyor diye bilirim yıllardır.. "18.28" deki dip şimdi destek konumunda.. "18.00-23.00" aralığında gidip gelerek bir dip çalışması içine girebilir mi diye bakılabilir.. İzlemek gerekir.. Yeniden hareketli ortalamanın üstüne çıkışı olumlu bir sinyal olarak algılanır teknik anlamda bakılacak olunursa.. Diğer yandan olumsuz tarafta fiyatta "18.28" in altına gidiş gerçekleşirse her ne kadar çok düştü gibi gözüküyorsa da aşağı hareketlenme bu sefer "15.00-16.00" aralığını destek olarak devreye sokabilir.

Egeen:

 

"ikili zirve " sonrasında düşüşe geçen senet hareketli ortalamaların altına gitti ve hala da altında seyrediyor.."298.60" dan zıpladı gerçi ama senet uzun süredir birilerinin kontrolünde olabilir.. Fazla lotların alınıp verildiği bir yer değil zira yatırımcı açısından da bir lot çok para ediyor.. "324.60" direnci var ve orasının üstünde kalınmadıkça da fiyat aşağılara biraz daha sürüklenebilir.. destekler "298.00" ve "289.00" da sırayla ama formasyon hedefi biraz daha aşağılarda.. Tahtaya hakim olan güçleri rahatsız edici boyutta alımlar veya satışlar zaman zaman fiyatta ters yöne gitme durumunu yaratabilir.

 

Erbos :

"61.18" deki dibe doğru yanaşırken dün çok olumsuz bir piyasada ayakta kaldı.. Hareketli ortalamaların altında seyretmesi olumsuz tabii de burada fazla lot olmayışı da senette istendiğinde bir anda çıkış yaşama ihtimalini yüksek tutuyor.."74.41" deki tepe çıkış olduğunda hedeflenecek olan tepedir de dediğim gibi senede hakim olan güçler istediklerinde senette çok rahat hareketlilik yaratabilir eğer ortamı uygun görürlerse.. "25.00" civarından başlayan çıkışın %50 sini geri verdi denilebilir hani.. Desteğe yakın yerlerde dolaşıyor şu sıralarda.

Kozaa:

"7.92" deki zirveyi geçti.. "8.80" de dojiler oluştu ve fiyatta ortalamalardan da fazla uzaklaşmış durumda.. Çıkışın hızı kısa vadede kesilebilir.. "rickshaw man" görünümü de pek iyi işaret değil kısa vadede ama bakalım ne olacak? Geçilen tepe seviyesi geri gelerek test de edilebilir.. Diğer yandan piyasayı etkileyen dünkü büyük düşüşte senedin daha önce eriştiği seviyede tutunması da senede ilginin devam ettiğini gösteriyor.. Uzun vadeli olarak bakıldığında fiyatta aşağı yönde düzeltme yaşanırsa alım düşünülebilir.

 

Pgsus:

"23.60" dan tepki verdi düşüşe karşı ve "28.46" ya kadar tırmandı ama öncki tepede yer alan satıcılar fiyata hakim oldular..Boşluk düşüşle dolabilir.."23.60-28.46" aralığında dip çalışmasını başlatır mı diye izlenmeli.. Biraz zaman alabilecek bir TOBO çalışması gerçekleşebilir mi ve acaba sağ omuzu ilerleyen günlerde yapabilir mi diye yakın takibe alınabilir..

Senet almak için erken de olabilir ve o bakımdan da "28.46" daki direncin yıkılmasını görmek ve onaylı tabandan sonra stop koyarak alım denemek daha mantıklı olabilir bu ortamda.. Her şey güzel görünürken bir anda tersyüz olabiliyor.

Toaso:

"23.12" de iki dip oluştu ve ikincisi olumlu uyumsuzluk yarattı..Oluşan tepki çıkışı 50 günlük hareketli ortalamada dirençle karşılaştı ve geri döndü.. Bakalım 20 günlük hareketli ortalama destek sağlayabilecek mi ??"25.84" aşılırsa işler değişir yalnız..Ona göre izlenmeli.."23.12" in altına sarkılırsa o zaman "20.00-21.00" aralığına bakılacak mecburen bakalım orada alıcılar gelebilir mi diye ??

Wti:

"65.81" e kadar sarkabilir.. o seviye zaten % 50 lik Fibo geri çekilme seviyesi..Zaten daha önce de 2 defa oradan yukarı zıplamış.. Şimdi 3.kez geliyor ve destek bu sefer tutmayabilir.. Dikkat edilmesi gereken başka konu (aşağı tarafa çok para bırakabilir) sıkışma alanı bayrağa dönüşürse bu sefer hedef fiyat "60.00" civarı olur.. Arada "61.82" de dip var tepki gelebilecek ama iş enteresan olabilir.