Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 25.05.2018

 

BIST 100 :

Beklendiği gibi yukarı boşlukla açılış yapan endeks ikinci seansta boşluğu kapattığı gibi terse dönerek ekside kapattı.. Haber kaynaklı da olsa piyasanın ne kadar tedirgin olduğunu gösteren bu hareket piyasanın hala oturmadığını göstermektedir.. "100654" deki dibin altına gidiş işleri kısa vadede iyice karıştırabilir.. Bu arada "102877" direncinin dünkü tepki çıkışı hamlesini durdurduğunu görmek de canımı sıktı demem lazım.. Dolar bazında 2017 senesi başındaki fiyatlara inilen bir borsada "11000" dolarlık düşüş sonrası ( 32000'den 20800'e ) çok da kötümser olmak istemiyorum zira tepki alımları da gelebilir.. Tüm bu açıklamalara rağmen rakamlar ve borsa ne diyorsa "yes Master" diyerek ona uymak gerektiğini de söylemem lazım.. Günlük grafiklerde fiyat olarak hareketli ortalamaların üstüne çıkılmadıkça endeks çıkış trendine dönüşemez.. MB hareketlerini,döviz piyasasını takip ederken diğer yandan da gözümüz burada olmalı.

Usdtry :

MB müdahalesi sonrası "4.9282" den aşağıya çakılan dolar "4.5407" de duruldu ve yeniden yukarı zıpladı.. "4.8036" ve "4.6836" arasındaki alanda sıkışan dolar ( sıkışma alanının yüksekliği "H" ile gösterilmekte) "4.6836" desteğini aşağı yönde geçerse teknik olarak "H" kadar aşağıya, yukarı yönde geçerse de gene teknik olarak "H" kadar yukarıya yani eski zirveye doğru gidebilir.. Yalnız "4.9282" de MB' nın piyasaya müdahale ettiğini düşünürseniz fiyat "4.8036" yı geçip de yukarıya yol almaya başladığında MB' nın yeniden başka hamlelere başvurabileceğini de unutmamak lazım.. Fiyatın seçime kadar "4.30" un altına gelmesi şimdilik zor gibi gözüküyor ama "4.90" a yaklaşılırsa da "MB müdahalesi gelebilir" ihtimalinin yarattığı tedirginlik de hissedilebilir diye düşünüyorum.. Seçim sonrası işler daha değişik olabilir.

 

Eurtry :

Bu grafikte de fiyat "5.6349-5.500" aralığında sıkışmış durumda..Yüksekliği "H" ile tanımlanan yatay alandan kopma yukarı yönde gerçekleşirse eski zirveye doğru,aşağı yönde gerçekleşirse de "MB müdahalesi sonrası inilen dip seviyesine doğru hareket devam eder teknik olarak.. MB’ nın hamleleri ve piyasalara vereceği mesajlar başka alanlarda da alınacak tedbirlerle desteklenirse fiyatlardaki oynaklık azalacaktır.

Eregl :

"10.00-11.45" aralığındaki yatay alandan yukarı yönde koparken "11.97" den birden bire terse yani geriye dönmesi ve "11.41" deki desteği delmesi dikkatli olmanızı gerektirmelidir.. Kısa vadede satış devam edebilir bu durumda.. Şimdi senedin "11.97" yi geçip geçemeyeceği önem taşıyacaktır.. Gerçi senet kontrol altında ve uzun süredir güçlü ellerce toplanmış gibi gözükse de (Petkim de öyleydi ama birden değişti işler) çıkış içinde olan bir piyasa gününde senedin "11.41" in altında kalması iyi algılanmaz.. Uzun vade ben senedi tutarım diyenler için ise vadeyi onlar belirlediği için fazla bir şey söylemek gereksiz.. Borsaya inanan ve uzun vadeli yatırım yapanlar için uzun vadede tabii daha yukarılara gitmesi beklenir zira kaç tane Ereğlimiz var ki ?? Sektör tamamen ortadan kalkarsa 10 sene sonra ( kalkmaz da hani yani) onu bilemem o zamana kadar karar vermek için çok zaman var.. Diğer yandan da akıllı davranıp trendi ve gidişatı takip ederek almayı düşündüğünüz senetleri daha ucuza alma şansını kovalamakta da pek yanlış bir şey yok.. Genel hava fazlasıyla netameli.

Isctr:

Dün sabah iyi başlayan hareket "6.42" deki direnci aşamadı..Öğleden sonra gelen satışlarla fiyat aşağıya sarktı..Burada tutunup "6.45" i aşabilirse ne ala.. Yok aşağıya devam ediyorsak haydi bakalım başlayalım destek seviyesi aramaya ! Tepeleri birleştiren mor çizgi düşüş akımını temsil etmekte ve onun üstüne çıkılmadıkça ve "6.65" in üstünde kalınmadıkça yukarı yöndeki hareketler tepki çıkışlarından ibaret kalır.. Dolar bazında bakarsanız orası apayrı bir konu ve uzun vadeli yatırımcı olarak nerelere senet veriliyor diye düşünmemek elde değil ama düdüğü çalan malı elinde tutan yabancı yatırımcı.

Kchol :

Tutunma çabası var.. Günlük grafikte "14.00" e yakın yerde 20 günlük ortalama var.. Bu grafikte ise ( 4 saatlikte ) hemen hemen aynı yerde 200 saatlik (50x4 saat) ortalama direnci bulunuyor.. 4 saatliğe bakılacak olunursa sanki kısa vadeli bir zıplama yaşanacakmış gibi gözüküyor ama bu vur kaç şeklinde bir harekette olabilir.. O bakımdan hızlı hareket edemiyorsanız bu tip görüntüler zarar yazdırabiliyor.. Senet "15.20" deki tepeyi geçip orada konuşlanamadıkça şimdilik gidişat tepki ve sonra gene aşağıya şeklinde gelişiyor "19.00" lardan beri.

Kozaa :

"6.81-5.35" aralığındaki yatay alandan kopma yukarı yönde gerçekleşirken senet piyasanın aşağıya döndüğü bir ortamda yukarı trend ediyor ki bu da olumlu kabul edilir.. Senet güçlü ellerde toplanmış herhalde ki fiyat yukarıya çekiliyor.. Hareketli ortalamaların üstünde olduğu sürece tutulabilir.. Büyük çanak tamamlanmasından kaynaklanabilecek satışlar gelebilir.. Normal karşılanmalı..TL bazında yeni zirvelere gidiliyorsa artık dolar bazında grafiklere bakılmalı bu durumda.. "2.32" dolar ve daha da yukarılarda geçmişten kalan "3.37-3.40" dolar civarında zirveler var.

Kozal: 4 saatlik grafikte "39.50" deki dipten beri süregelen çıkış devam ediyor.. Borsa biraz toparlarsa çanak tamamlanacağa benziyor zira ikinci seansta borsaya gelen satışlara rağmen buradaki satışları karşılamışlar ki fiyat ortalamadan zıplayıp yukarıya dönmüş.. Ortalamaların olduğu seviyeye yaklaşık 46.00 gibi stoploss koyulup senette yukarı yöndeki harekete şans tanınabilir gibi gözüküyor bakıldığında.. Daha uzun vadede eğer borsa toparlanıp da çıkışa dönerse burada da bu sefer çanak katlanmasına bağlı yeni hedefler ( 60' lı rakamlar gibi ) gündeme gelebilir.