Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 23.05.2018

 

BIST 100 :

"102877" deki direnç aşılmaya çalışılıyor.. Dolarda "4.80"e erişilmesi hisselerin dolar bazındaki değerinde iyi tahribata ve indirime yol açtı.. Endekste de neredeyse 2017 senesinin başına dönülmüş gibi bir hal oluşuyor dolar bazında bakıldığında.. Tepki alımları gelebilir hele MB açıklama yapıp da dövizde bir durulmaya sebep olursa.

Akbnk:

Geçen sene çıkışta oluşan geçici diplerden birisi olan "8.10" daki dibi test etti.. Tepki çıkışı yaşanıyor denilebilir ama daha da sürer mi o kısım şüpheli zira bankalar üstünde de baskı oluştu son ekonomik zorluklar ve borçların yeniden yapılandırılması taleplerinin gelmeye başlamasıyla.. "8.74" direnç.. "8.00" stoploss olarak bakılabilir.. Altına sarkıldığı anda düşüş "7.40-50" aralığına kadar devam da edebilir.. Dolar bazında ise 2017 senesinin başındaki fiyata geldi.

Isctr:

"Son düşüşte "5.75" de destek buldu.. Oradan tepki vermeye çalışıyor.."6.50" de hareketli ortalamaların direnci bekliyor..50 haftalık ortalama ( yeşil noktalı eğri ) son 1 senenin ortalama maliyeti anlamına gelir.. "5.75" desteğinin altı "5.00" kadar boş gibi duruyor.. Üst tarafta da "7.65-7.90" aralığı satıcılı bir alana dönmüş gözüküyor.. Ekonomi hakkındaki kötü raporlar ve borçta olan şirketlerin borçları yeniden yapılandırma teşebbüsleri bankaları zora sokabilir düşüncesiyle satış baskısı altındalar.. Doların yükselişi,kredilerin geleceği banka senetlerine olan ilginin gelmesini geciktirdi.. Endeksin son çıkışında eskisi gibi davranmayıp bu sefer geride kaldılar.

Aksa :

Çıkış trendi çok sert şekilde sona erdi.. Bu kadar sert düşüş beklenmiyordu ve fiyat "10.13" deki dibi test etti.. Birileri "17.00" ye kadar taşıdığı mallardan kaçtı herhalde.. Şimdi toparlanma süreci yaşayacak sonra tekrar hamle yapacak derken zaman lazım.. Yukarı tarafta direnç "13.50" ye yaklaşıldığında hissedilebilir.

Trkcm :

Uzun süredir devam eden çıkış akımı ana trend çizgisinin ( mor renkli çizgi) kırılmasıyla düşüşe döndü.. "4.15" den bir tepki var yukarı yönde ama onun da önünde "4.52" de önceki tepe ve de hareketli ortalamalar bulunuyor.. Fiyatın hareketli ortalamaların altında oluşu olumsuz bir görüntü.. Aşağıda "3.91" de destek güçlü çıkabilir.. Döviz tarafında bu oynaklık sürdükçe borsada bir zemine oturup durulmak vakit alabilir ve zor bir durum alımı düşünenler için.