Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 22.05.2018

 

BIST 100 :

Doların tarihi rekora gittiği günde endekste ileri geri hareketlerle vakit geçirdi ve piyasada MB'dan gelecek haberlere odaklandı.. Piyasa kendi yağıyla kavruluyor ama biraz fazla kavrulmaya başladı.. Bir takım kuruluşların dolar tahminleri eğer MB'sınca piyasanın kabulleneceği türden herhangi bir tedbir alınmazsa dövizin daha da gidebileceği yönündeyken ekonomistlerin görüşleri de gidişatın giderek ciddi sonuçlara yol açabileceği şeklinde gelmeye başladı.. Fazla söylenecek bir şey yok gibi.. Bekleyip göreceğiz.

Arclk :

Piyasaya hakim olan satışlar sonucu "18.25-45" aralığındaki destek alanını da aşağı yönde geçti.. "16.26" ya kadar geldi.. Burada tutunamazsa ver elini "14.00" civarı o zaman.. Çok indi aşağıya eğer zirve fiyatına bakarsanız ama hareketli ortalamalarında altında seyrettiğimizden alım sinyali oluşmuş değil hala ve akım aşağı yönde devam ediyor.. 2-3 kez "16.26" dibi civarında gün içi-en düşük değerler yapması ve bir tepki göstermeye çalışması izleniyor da cesaret edip de alışa girmek ( hele hele fiyatın hareketli ortalamaların altında kalıp bir de baskıya uğradığı bir dönemde ) zor bir karar doğal olarak.. İzlemeye devam o halde.. Direnç "18.85" de. Bunun üstünde kalan yatırımcının da bir an evvel fiyat aldığı yere gelse de kaçıp gitsem diye beklediğini unutmamak lazım.

Asuzu : "11.56" ın üstü dolu..yatırımcılar senetlerle o seviyenin üstünde kaldı büyük ihtimalle.. Fiyat oraya yakalaştıkça satıcılar ortaya çıkabilir.. Diğer yandan "9.32-10.65" aralığında ( gerçi oertalamanın altında oluşu iyi değil ve başarısızlık yaşanabilir bu durumda ama) bir toparlanma çabası izleniyor.. ortalamaların üstüne ve hatta "12.00" in üstüne çıkabilirse başarılı sayılmalıdır.. Bu senette derinlik az diye biliyorum ve "emir demiri keser" misali büyük para teknik analiz kurallarını bükebilir zira katılımın fazla olması ana prensiptir teknik analizin çalışabilmesi için.. Şişman eller küçük yatırımcılara senetleri transfer ettilerse de onları daha düşük fiyattan geri almadan senette harekete müsaade etmeleri zor oluyor çoğu senette.. 9.32" in altına gidilirse sol taraftaki boşlukların da dolma ihtimali devreye girer o zaman.

Klmsn :

Sahipli senet denilen senetlerden ama "ikili zirve" sonrası oluşan düşüş "K" (formasyon gereği olan mesafe) kadar aşağı yönde gerçekleşti.. "6.50" ye doğru tepki yaşanabilirse de ortalamaların altında oluşundan ötürü senet düşüş trendinde diye kabullenmek durumundayız.. "5.17-5.07" dipleri destek sağlamaya çalışıyor.. Dolardaki duruma da bakılıyor diğer yandan.. MB hamlesi ne olabilir gibi konulara dikkatini yönelten piyasada M.Bankasınca alınacak kararlar ve tedbirler diyelim gereken güveni piyasaya sağlayamazsa fiyat "4.72" deki dibi test etmeye de gidebilir tüm borsayla beraber.. Gerilim arttığından hareketler de hızlı olabiliyor piyasada.

Konya:

Yıllar boyunca "200.00" e gelince al "300.00" veya "325.00" e gelince sat teranesi geçerli idi.. Bedelsiz verecek diye seneler geçti.. Yatırımcı bedelsizleri ha şimdi verecek ha 1 ay sonra verecek diye yaşlandı gitti.. Geldi desteğin bulundu alana.. Normal şartlarda alınacak yer ama bugünlerde piyasanın içinde bulunduğu şartlar senet alımına pek o kadar kolaylık sağlamıyor.. Karar vermek zor.. "240.00" yaklaştıkça satıcılar da belirebilir..Lotlar kademelerde o kadar azaldı ki yatırımcı hani alıp da sonra fikir değiştirip çıkmak istesem kolaylıkla çıkamayabilirim diye korkabilir de.. "203.00" desteğinin altında "180.00" ciavrı bulunuyor.. Hareketli ortalamaların da altında seyrediyor senet..