Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 21.05.2018

 

BIST 100:

Fazla bir değişiklik yok.. "macd" alıma dönüyor.. "103763" direnç.. Onun geçilmesi gerekiyor ki "106500-107000" aralığına kadar bir hareketlenme gerçekleşebilsin.. MB'nın alacağı kararlar bu hamleyi tetikleyebilir eğer alınan tedbirler kısa vadede de olsa dövizden çıkışı sağlayabilecekse.

 

Halkb:

Senedin üzerinde dava baskısı olmasa belki de ( diğer bankaların eriştiği seviyelerle karşılaştırılsa ve bu da onlar gibi hareket etseydi ) "15.00-16.00" civarında olabilirdi ama şu sıralarda "2016" senesindeki en düşük değer olan "7.24" deki dibe kadar indi.. Davanın ne şekilde sonuçlanacağını bilmediğimizden de bir şey demek zor yatırımcılara.. Her şey normal olsaydı bu fiyata da inecek hali yoktu o da ayrı hikaye.. Kim riske girer ve ne kadar beklemeye razı onu bilmek kolay değil.. Yatırımcılar kendi terazilerinin kefelerinin bir tarafına "işler iyi olursa veya piyasada fiyatlanan ve beklenenden daha az bir ceza gelirse ne olur ?", diğer tarafa da "işler ne kadar kötüye gidebilir ve o zaman nereye iner ve ne kadar beklemeye razıyım ?" seçeneklerini koyar, değerlendirir ve kararını verir derim.. İyi algılanabilecek bir karar veya haberde "10.79" direnci aşılır gider herhalde.

Adana:

 

"7.15-6.70" aralığında dolaştıktan sonra aşağıya yöneldi..Beklenti formasyon gereği en az "H" kadar aşağıya gitmesidir teknik olarak.. Hareketli ortalamanın altına sarkılması da her ne kadar fazla derinleşen bir sarkma değilse de pek olumlu olmaz.. Destek daha önce geçilen tepelerin olduğu "6.25-6.35" aralığında oluşabilir.. "6.75" seviyesinin üstüne ( hareketli ortalamaların da aynı zamanda) çıkıldığında olumlu görüntüye dönüş başlayabilir.

Aygaz :

"15.00-15.50" aralığında bir çok tepeler oluştu..Senet ortalamanın altına gittiğinde de satışlar geldi..Fazla lotun olmadığı sığ yerlerden birisidir.. Hedef olarak ( asgari yani en az ) "h"" kadar aşağı yönde kat etmesi beklenir ve fiyatın "10.00" a doğru yanaşması durumunda dipleri birleştiren ana destek çizgisi devreye girebilir.. Yukarı yönde hamleler her ne kadar lotların azlığı dolayısıyla hızlı ve tahmin edilenin dışında gerçekleşme ihtimali taşısa da normal şartlarda fiyat "13.50" ye yaklaşıldığında satıcılar belirebilir.

Ecilc :

"4.03-5.05" aralığında gidip gelen senet "5.00" seviyesinden bir türlü kopup kaçamadı ve sonunda "4.00" ün altına gidince de satışlar geldi.. "4.03" ilk direnç.. Hareketli ortalamalar da orada ve aşağı yönde baskı uygulamaktalar.. "3.60" da bulunan eski bir dibe inilince tepki alımları geldi ama teknik anlamda bakıldığında yüksekliği "H" ile belirlenen yatay alanın "H" kadar aşağı yönde gitme ihtimali bulunur.. "3.60" a doğru bir hareketlenme daha yaşanıp orası tutmazsa o zaman "3.25" e doğru hareket devam edebilir.. "4.00" ün üstüne çıkmadığı sürece akım şu sıralarda aşağı yönde gelişiyor demek lazım.

 

Eczyt :

"11.88" ve "1186" ile ikili zirve oluştu.. Yüksekli "H" ile gösterilirken aşağı yöndeki beklenti "H" kadar aşağı yönde asgari hareketin devam etmesidir.. Bu durumda beklenti desteğin "8.50" civarında gerçekleşmesidir ama tabii piyasanın durumu ve gelişmelerle orada duracağının garantisi de olmaz.. Hareketli ortalamanın altında kalması ve son günü öncekine göre düşük kapaması iyi değil tabii.. "10.50" deki direnç bu senedin sahibi büyük yatırımcılar da olsa şimdilik ilk etapta çıkışı karşılayabilir eğer öyle bir çıkış yaşanırsa.. Anormal gelişmeler ve şirket hakkında özel haberler bu beklentileri değiştirebilir tabii ama genel görüntü fiyat hareketli ortalamaların üstüne çıkmadıkça kolay düzelmez..

Mgros:

Aşağılara sarktı.. Kipa ile olan birleşme haberleri sonrası bir de düşüş ortamına girilmesi ve hareketli ortalamaların altına sarkması ile "25.00" lerden aşağıya yıkıldı.. Piyasa da yardımcı olmadı tabii.. Teknik olarak bakıldığında hedef "H" kadar aşağıya giderek "15.50" civarına gelmesi ama daha önce "16.15" de dip oluştuğundan "16.50-17.00" aralığında alıcılar belirirse ( 2016 senesindeki dibe yanaştığını görenler) şaşırtıcı olmaz.. Nedense bu grubun diğer senetleri de ( holding senedi dahil ) pek iyi hareket etmedi.. Direnç" 24.00" e yaklaşıldıkça hissedilebilir.

Mipaz:

Geçmişte zaman zaman ortaya atılan Riva projesiyle hareketlenen son zamanlarda da Doğan Medya grubunun satılmasıyla zıplayan bir senet ama çok kişiyi mağdur etti bu gidiş gelişlerde.. Yeni bir heyecan yaratıcı hikayeye ihtiyaç var çıkış için.. Kısa vadeli direnç "1.63" de.. Destek seviyesine kadar gelmiş durumda ama "1.00" e doğru ( piyasanın etkisiyle ) inerse de bir şey denemez..

Pgsus :

"32.00-38.00" aralığındaki sıkışma alanından yukarı kopacak gibi gözükse de hareket tersine döndü ve senet sıkışma alanının yüksekliği olan "H" kadar aşağı yönde kat ederek ortalamanın da altına indi.. 50 haftalık ortalamanın hemen altında tutunma çabaları izlenmekte.."24.92" deki dip seviyesinden biraz kendisini yukarı çekmiş gözüküyor ama ortalamanın direncini aşmadan görüntünün olumluya döndüğünü söyleyemeyiz.. Diğer yandan 20 haftalık kısa vadeli ortalama da uzun vadeliyi yukarıdan aşağıya doğru kesmeye gelir gibi hareketlenme içinde ve bu kesişme ger.çekleşirse o da pek olumlu olmaz zira ekstra direnç oluşturur.. "22.32" deki dip düşüşün devamı halinde ele alınacak sonraki destek seviyesi ( "24.92" deki dip tutmazsa).. Piyasadaki durumu da irdelemek lazım diğer yandan.. MB kararı ne olacak ve döviz piyasası buna ne şekilde reaksiyon verecek gibi sorular, sorular var ??

Soda:

Çıkış akımı devam ediyor.. "4.77" de destek var.. "4.77-5.90" çanağı tamamlanabilir mi derseniz hareketli ortalamanın üstünde kaldığı sürece ihtimal gerçekleşebilir zira tahtada olan kişiler senedi uzun zamandır tutuyor gözüküyor.. 2008 senesinde 20 krş gibi bir fiyatta olduğunu görmekteyiz.. Nereden baksanız 25 katı olmuş.. İlk destek ortalamaların olduğu "5.00" civarında.. Altına inmedikçe de tutulabilir.

Tatgd:

Desteğe geldi.. Buradan zıplayabilir ama "6.50-7.00" civarına da gitmesi hemen beklenmemeli zira "6.32" deki tepeden beri sert satışlarla senetler boşaltılmış herhalde.. Hareketli ortalamalar "5.00" civarında ve aşağıya eğimli.. "4.00" ün altına gidilirse hoş olmaz.. Normalde "5.00" e yönelik bir tepki beklenir bu kadar düşüşten sonra gerçi ama piyasanın durumu da şu sıralarda pek normal değil. Seçim ortamı ve dövizdeki yükselişler,MB' sının alacağı tavır ve tedbirler hepsi bir arada olunca şu olur bu olur demek zor..Bant aralığı "4.00-6.00" gibi gözüküyor.

Tcell:

"13.50" civarındaki hareketli ortalamaların altına sarktı.. "11.50" civarında destek var.. OBO zirvesi sonrası "H" kadar düşüş yaşandığında da hedef "11.50" ye yakın değerlere işaret ediyor.. Yukarı tarafta "15.50" direnci devreye girebilir eğer senette dönüş olup da fiyat hareketli ortalamaların üstüne çıkarsa.. Uzun vadede yükseliş trendinin devamı için senedin "11.00-11.50" aralığında tutunup o seviyelerin üstünde bir yerde kalması tercih edilir.. Geçilen dirençlerin destek görevini başarıyla sürdürmesi gibi düşünün.