Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 18.05.2018

 

 

BIST 100:

Piyasa MB’ sının neler yapmak istediğini anlamaya çalışıyor ve beklemede.. Dövizin üstüne gidilecek denildi ama hangi silahlarla gidilecek ve ne kadar büyük bir hamle ile cevap verilecek dövizdeki giderek artan oynaklığa ? Borsada 20000 puandan fazla gidildi aşağı yönde ve büyük tahtalar diye adlandırdığımız BİST-30 senetlerinde de %30-40 arası yeri geldi geri çekilmeler yaşandı zirve fiyatlarından.. Sarı renkli alan içinde hareket edebilmek için de MB'sının hamlesi gerekiyor.. Sonrasında seçime gidiş yaşanacak ve seçim sonrası neler yapılacağının açıklandığı seçim programları kimler tarafından gerçekleştirilecek onun beklentisi alınır veya satılır (ortaya çıkacak kazananlara göre)..Eğer gevşek para politikalarına yönelik bir ekonomik program gündeme sokulursa seçim sonrası piyasalardaki fonlar rahatsızlık yaşayabilir ve durum borsanın aleyhine gelişebilir..

"97849"son dip..Altına inilmemesi borsa açısından kısa vadede iyi olur ama istemekle veya dilemekle de olmuyor bu işler.. Para politikalarını sıkılaştıracak hamleler gelecek mi gelmeyecek mi o bekleniyor.

Eregl:

 

 

Akım yukarı yönde devam ediyor ama epeyi süredir de çıkış içinde.. Yorulmaz inşallah.. Hareketli ortalamaların altına inmedikçe kanal üst çizgisine doğru yol alma ihtimaligeçerliliğini koruyacaktır..Daire içindeki alanda sıkı destek var ve kırılmamalı ama kırılırsa da satışlar artabilir.. "9.85-11.45" aralığındaki yatay alanın yukarı yönde katlanması durumunda teknik hedef "13.00" e yakın yerler olabilir ama yeter ki akım bozulmasın.

 

Ccola:

yaklaşık rakamlarla ifade edersek "31.00-41.50" aralığındaki yatay alanda gidip geliyor 2 senedir.. Son düşüşte "31.90" ın altına inmedi.. "33.24" e kadar sarktı ama toparladı..Kontrol altında gibi gözüküyor zira kademelerdeki lotlar çok rahatlıkla artıp azalıyor..Bir kez daha "39.62" deki tepeye doğru sürükleyebilir tahtayı düzenleyen büyük yatırımcı.. "33.24"ün altında bir yere yatırımcı ( kendi psikolojisine göre ) bir stoploss koyabilir.

 

 

Sasa :

Şimdi "A" ve "B" olarak tanımlanan alanlardaki hareketlere bakacak olursanız "B" tarafındaki alanda senette büyük bir oynaklık oluşmaya başladı.. "7.63" dip ve "11.25" tepeler arasında tanımlanabilecek yatay alan içinde senette fiyatlar aşağı yukarı çok sert hareket ederken yatırımcılarda hırpalanmakta.. Görünüşe göre çalkantı piyasaya da bağlı olarak bir süre daha devam edeceğe benziyor.. Senette yatırımların devamı halinde ilerideki yıllarda çok iyi performans beklendiği ve fiyatın "15.00-20.00" aralığına doğru hareketlenebileceği söyleniyor ama o tür beklentilerin uzun vadede olabileceğini de unutmamak lazım.. Hareketli ortalamaların altına inilmesi kısa vadeli satışa sebebiyet verebilirken “7.60” a yakın yerde de alıcılar gelebilir eski diplere bakarak..

 

 

Tspor:

Çoğu kulüplerimiz gibi finansal açıdan borçlar dağ gibi ve şimdi yeniden yapılanma çalışmaları içinde borçların azaltılmasına bakılacak yeni yönetimce.. Bu sezonun ilk devresinin sonunda takımın 2.lik şansı giderek alınan olumlu sonuçlarla artmaya başladığında fiyat "3.00" e doğru tırmanma çabası içine giriyordu ki sonuçlar olumsuza dönmeye başladı sahada ve tabii olarak da sıralamada yukarı taraftan uzaklaştıkça fiyat düşmeye başladı.. Fiyatı tutanlar da bıraktı herhalde ki fiyat son düşüşle de "1.37" ye kadar indi.. Takımdan ayrılacak,satılacak star oyuncular olduğundan da fiyatta kısa vadede toparlanma zor olacak.. İşi uzun yani.. Yaz sonunda yapılmış transferler ve kalanlara göre değerlendirme yapılarak duruma bakılabilir.. Uzun vadeli en yakın yerdeki dibe doğru sarkıyor..

Şampiyonlar ligi biletinin alınması tıpkı “3.33” e gidildiği gibi bu sefer de fiyatı 3.50’ye doğru sürükleyebilir.

Ekgyo:

 

Haftalık grafikte sıkışma alanı alçalan üçgen şeklinde.."2.25" civarında oluşmuş diplerin ortaya çıkardığı destek alanına yaklaşıyor.. Genel piyasa durumuyla beraber konut satışlarındaki gerileme de etkili tabii.. Buradan dönmezse de aşağıda "2.10" var.."1.76" daki diplerin olduğu yere gelmesi için piyasanın bayağı satışa düşmesi lazım.. O seviye güçlü destek seviyesi ve alıcılar fiyat oraya sarktığında ( ilk seferde ) hemen alıma gelir,ortaya çıkarlar diye düşünüyorum.

Tmsn:

 

Tank ihalesiydi yok geleceğin Türk traktörü olacaktı filan derken ikinci büyük hamle daha önceki "10.85" deki tepeyi geçemeyince ve "10.48" den dönünce büyük yatırımcılar ( ki haberi de almışlardır mutlaka ) işkillendi.. Beklenenlerin olmayacağı anlaşılınca son bir "9.19" hareketi içinde senetleri yatırımcılara devrettiler anlaşılan..Senet 6.80 civarındaki destek alanında da durmadı ve transit geçti.. Diplerin çok olduğu "4.76" ya doğru sarkıyor..Oraya gelmeden tepki gelir mi gelmez mi bir şey demek zor.. Bakarsınız büyük yatırımcılar devreye girer ve verdiklerin düşükten geri almaya başlayarak durdurur düşüşü onu bilmek zor.. Yatırımcılar arasında çok mağdur olan oldu diye düşünüyorum zira çok fazla beklenti yaratılmıştı.. "7.00" in üstü dolu.. Orada hissede kaldılar muhtemelen.

 

 

Egser:"5.00" yaklaşıldıkça satışların geldiği görülmekte.."2016'da görülen zirve 2017' de de görülmüş ve biraz olsun aşılmış ama tutunma gerçekleşemeden geri dönen senette son zamanlarda piyasaya hakim olan satış dalgasıyla fiyatta "3.04" deki eski diplerden birisinin hizasına gelindi..Sert düşül dolayısıyla tepki verebilir belki ama "2.66" civarındaki diplerin meydana getirdiği destek seviyesi daha güçlü gibi duruyor.. Senette söz sahibi yatırımcılar da ne zaman "bu kadar düşüş yeter "derlerse "o zaman duruluruz gibi bir görüntü de var ya " hadi neyse.. "4.00" ün üstünde direnç güçlü.. Akımın yeniden çıkışa dönüşebilmesi için en önemli koşul fiyatın hareketli ortalamaların üstüne çıkmasıdır.