Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 16.05.2018

 

BIST 100(dolar bazında):

Doların "4.50" ye doğru tırmanması endeksin dolar bazında aşağılara sürüklenmesine büyük oranda yardımcı oldu.. Uzun zaman önce eğer bir TOBO oluşacaksa bunun sağ omuzunun gerçekleşebilmesi için erken seçim bahane olabilir demiştim.. Uzun vadede yatırımcılar endeksin "50000" dolar civarındaki daha önce 3 kez geldiği tepelere yeniden ulaşacağına inanıyorsa "19000" in altı stop olarak "22500-20000" aralığında kademeli olarak takip ettikleri büyük senetlere ilgi gösterebilir.

Alctl:

Üçte iki oranında değer kaybı var dolar bazında tepeden şu anki fiyata doğru bakıldığında.. "0.94-1.00" aralığına da gelebilir piyasadaki telaş ve endişe seçime kadar sürecek olursa.. Yukarı tarafta uzun vadeli direnç "2.24" de.. Ortalamaların birbirlerini aşağı yönde kesmeleri toparlanma sürecinin uzamasına sebep olabilir.. Herkesin rağbet ettiği bir yer olmayabilir ve alış satış kademelerindeki derinlik de zaman zaman kaybolabilir.

Izmdc :

Çok değer kaybına uğradı.. "2.40" desteğinde de durmadı..Şu sıralarda "2.14" de durulmaya çalışıyor.. Dolarda gevşeme oluşabilirse tepki, çıkışı yaşayabilir.. Daha aşağıda 2016 senesine ait "1.98" dibi var.. Yukarı tarafta ise direnç yani satıcılar "2.70" e yaklaşıldıkça kendini gösterecektir.

 

Katmr:

Burada da zirveden aşağı okkalı bir düşüş yaşanmış ve neredeyse fiyatın % 50' si gitmiş.. Piyasaya bağlı olarak hareket edebilir.. Doların ateşi biraz sönerse belki tepki çıkışında al-sat yaparak yararlanılabilir.. "10.50" in üstü satıcılı gibi gözüküyor.."6.40" civarı eğer düşüş devam ederse alıcıların gelebileceği bir yer olarak ele alınabilir.

Tire :

Aşağı yöndeki hareketin devamıyla son erişilen "1.51" dibine bir kez daha gelindi.. Senetteki güçlü yatırımcılar yeter derlerse dönebilir ama piyasaya da bağlı tabii.. "1.80" civarına yaklaşıldığında direnç oluşabilir ama normal şartlarda.. Bazen o dirençler tutmuyor zira emir demiri keser misali hareketler olabiliyor.. "1.50" civarındaki destek hattı delinirse ve piyasada yeniden satışa dönerse bu sefer "1.35-40" aralığına bakılabilir o zaman.. Endeksi çok da etkileyen bir senet değil esasında.

Tuprs:

Doların yükselişinden kaynaklanan sert düşüş görüntüsü içinde fiyat hareketli ortalamaların altına sarktıktan sonra aşağı yönde hız kazandı.. Daha önce geçilen tepelerin test edildiğini görüyoruz.. Tutunabilirse o zaman çıkış hamlesinin karşısına "25.50" de satıcılar çıkabilir.. Aşağı tarafta ise "20.00" in altına sarkar ve "16-18.00" aralığına yuvarlanırsa alıcıların uzun vadeli yatırım için gelebileceği düşünülmeli.