Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 14.05.2018

 

BIST 100 :

Fazla işi karıştırmaya gerek yok.. "97849","99318" ve "101233" diplerinden geçen destek çizgisi fiyat tarafından aşağı yönde geçilmedikçe yukarı tarafta "104.915" deki tepeyi test etme ihtimali sürecektir.. Bunun için de önce en yakın yerdeki direnci oluşturan "102877" tepesinin geçilmesi şart tabii.. Son stop yeri çok kısa vadede "101200" ün altı olabilir.

Brsan:

 

Fazla yatırımcı uğramadığı için hareketler de sert ve işlemler de zaman zaman sığ kalabiliyor.. O durumda da düşüşte alıcı bulunamazsa veryansın çakılıyor veya şelaleye dönüşebiliyor.. Çıkış sırasında ortada dolaşan güçlü alıcılar ortadan çekilince halı da yatırımcının altından kayıp gitmiş gibi oluyor bazı düşüşler sırasında.. Direnç "12.00" ye yaklaşıldığında hissedilebilir.. Alt tarafta "9.50" ye yaklaşıldıkça tepki alımlarının gelmesi beklenir ama tabii bu şart içinde senetlerde değişik ve güçlü alıcılar olması gerekir ki teknik analiz çalışabilsin.

Bryat:

 

Burası da fazla derinlik olmadığı zamanlarda sert hareketler yaşayabiliyor.. “Kendin pişir kendin ye” gibi bir yere dönüşebiliyor.. Ana bant yuvarlak rakamlarla "35.00-52.50" aralığında denilebilir..İki tepe oluştu "52.50" civarında..Arada bir bant daha var.. O da " 37.00-46.00" bandı gibi düşünülebilir.. "34.00" e kadar inen fiyatta tepki çıkışı yaşanmış. Muhtemelen kardeşinde (borusan) de aynı türden hareket beklenebilir.. Garanti değil zira kimin ne taraftan kalktığını bilmek zor bu gibi yerlerde.. Birilerinin eşref saatine de bağlı olabiliyor senet hareketleri.

Crfsa:

Borsadaki büyük çıkışa rağmen senet tarihi diplerde dolaşıyor ! Enteresan ! "4.75-6.00" aralığında gidip gelebilen sentte senede pek alaka da yok herhalde ki fiyatta zaman zaman hareketlilik yaratılsa bile sonrasında sert satışlarla fiyat daha önceki diplerinde altında bir yerlere doğru rahatça sürüklenebiliyor.. tarihi dibe inmesi dolayısıyla tepki verdi.. Dolar bazında geçmişte erişilen zirvelere göre bir değerlendirme yapılıp da bakılırsa zaten durum daha da kötü ve senet tepelere göre iyice değer kaybetmiş gözüküyor grafik üstünde.

Gerel:

Elektrikli arabaların aküleri ve dolumları ile ilgili haberlerin yarattığı beklentilerle geçen sene sonu ve bu sene başında senette sert hareketler yaşandı.. Genel olarak "4.00-6.00" bandı arasında gidip geliyormuş gibi gözüken senet ilk hızlı çıkışta "6.66" ya gitmesine rağmen orada kalamadı. İkinci hareketlenmede ise bu sefer ilk çıkıştaki tepeyi de geçerek ve "7.48" e kadar tırmanarak beklentileri çoğalttı ama gene tutunamadı ve son satışlar sırasında da "4.00" desteğinin bile altına sarktı.. Buralardan tepki çıkışı gelebilir zira senette beklentiler bitmeyecek herhalde bir süre daha.. "macd" ve fiyat "olumlu uyumsuzluk" içinde gibi gözüküyor ve senette yukarı yönde hareketlenme ihtimalini destekliyorsa da senette kısa vadeli ( kırmızı renkli eğri) hareketli ortalamanın üstüne çıkılmadıkça tetikte olunmalı ama fazla da agresif olunmamalı.. Geçen sene yaşanan çıkıştaki boşluklar da göz önünde bulundurulmalı “ya devam eden bir düşüşle dolarlarsa ? ” diye.. Dolmaları şart değil ama tereddüt yaratıyor işte.

Prkme:

Önce "3.60" sonra da "3.40" civarındaki destekler tutmadı.. Fiyat 2017 senesi ortalarındaki çıkış öncesi "2.91" de oluşan diplerin olduğu seviyeye kadar da sarkarak "2.94" ü gördü.. Buradan gelen tepki çıkışı da pek ahım şahım bir tepki gibi gözükmedi şimdilik.. "4.00" civarında hareketli ortalamaya çarptıktan sonra kısa sürede senedin %25 değer kaybederek "3.00" hızla inmesi de yatırımcıları biraz geri püskürtmüş olabilir alım konusunda.. Ne oluyor burada diyebilirler ! Üst tarafta dirençler şimdilerde "3.40" ve "3.60" da ve hareketli ortalamalardan çok fazla aşağılarda kalması tepkiye bağlı çıkışa sebep olabilir teknik anlamda ama dolardaki iniş çıkışlar da bir durulsa o zaman oluşacak hava daha yardımcı olacak çıkışa.

Tkfen: Uzun süredir devam eden çıkış akımı "18.00" civarında oluşan ""ikili zirve" görünümü ile duruldu ve fiyat aşağıya gitmeye başladı."16.22" desteğinin kırılmasıyla onay alan "ikili zirve" görünümünün teknik hedef seviyesi "16.22" den "H" kadar daha aşağı yönde gidilerek bulunabilir.. Şu anda grafiğe bakıldığında "15.01" deki dipten kaynaklanan destek alanından tepki çıkışı yaşanabilir belki ama fiyat direncin olduğu "16.50" seviyesinin üstüne çıkamadıkça senedin aşağı tarafta "13.00" civarında görülen destek seviyesine doğru sarkma ihtimali bulunmaktadır.

Vesbe:

Uzun vadeli bakıldığında senet hareketleri 8.00-13.00" arasına sıkışmış gibi gözüküyor.. Senette fazla derinlik olmadığından fiyatlar güçlü yatırımcıların isteklerine bağlı olarak zaman zaman yukarı aşağı isteğe bağlı olarak rahatça çalkalanabiliyor.. Hareketli ortalamalar "10.55" civarında ve destek sağlıyor.. En yakın direnç yakın zamanda elde edilen "12.10" seviyesinde..

Beyaz eşya sektöründe vergiler ve başka şekilde teşvikler yeniden gündeme gelirse fiyat geçmişteki gibi hareketlendirilebilir.

Vestl:

2 defa "11.83" zirvesini gerçekleştirdi..Yerli otomobil projesinde yer aldığı için senette "12.00" ye doğru hareketlenmeler gerçekleşti..Son çıkışta eski tepeler geçilmesine rağmen yükseliş "12.49" dan gelen satışlarla tuzağa dönüştü ve burada işlem yapan güçlü eller muhtemelen senetleri küçük yatırımcılara dağıtmış olabilir kısa sürede geri alabilmek amacıyla.. Senet "12.00" den "9.00" a sert şekilde inince de zaten yatırımcının kaçmaya mecali kalmamıştır muhtemelen.. "8.30" a kadar inen senette macd'nin düşüşü onaylamamasından kaynaklanan uyumsuzluk senette yükselişe sebep olduysa da fiyat bir kez daha başını aşağıya döndürmüş gözüküyor.. İstendiği anda yeniden "12.00" lere doğru hareketlenme yaratılabilir mi ? Olmaz diyemem. 3 defadır yaşanmış zaten.. "7.00" ye yaklaşırsa es kaza alıcılar gelebilir sahneye.