Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 11.05.2018

 

 

BIST 100 : "97849" ve "99318" deki diplerin "ikili dip" taban formasyonunu oluşturduğunu düşünürsek boyun çizgisini aşan bir endeksin formasyon gereği "104.915" deki tepeye doğru hareketlenmesi gerekir.. Kısa vadeli hareketli ortalamanın olduğu "101000" seviyesi stop olarak düşünülebilir.. grafik kısa vadeli bir grafik olduğunda bu tür grafiklerde oluşan taban görünümü majör bir çıkış trendinin başlangıcı olarak ele alınmamalıdır.. Trend oluşursa da kısa ve uzun vadeli sinyallerin çakışmasının vereceği sinyale bakın ve eğer cuk oturursa da çıkışın keyfini sürün gidin işte o zaman.

Akbnk:

 

 

Kısa vadede ( saatlik grafikte ) "8.07" “baş” kısmı olmak üzere "8.07-8.53" aralığında TOBO görünümü var.. “8.53” deki boyun çizgisi geçildi ve şimdi geri çekilmelerde destek görevini üstlenecektir.. "8.45" in altına inilmedikçe de fiyatta hareketlenme 9.25" ve hatta "9.50" civarına kadar da gidebilir.. Kısa vadeli alışveriş için stoploss kullanımına uyarak sahneye gelebilecek yatırımcılar ( trader’ lar ) olabilir.

 

 

Aygaz :

Uzun süredir yaklaşık rakamlarla "15.00-12.75" aralığında gidip geliyor ve yatay bir alan içinde hareket ediyordu..Son zamanlarda piyasayı etki altına alan satışlar dolayısıyla burası da "12.75" in altına sarkınca fiyat yatay alan kalınlığı olan "H" kadar aşağıya ( yaklaşık olarak ) giderek "11.30" a kadar indi.. Fazla sert düşüşe karşı tepki çıkışı yaşanabilir.. Çekiç görünümünü alan dünkü hareket kısa vadeli bile olsa düşüşün sona erdiğini müjdeler genelde.. Direnç "13.00" e doğru kendisini gösterebilir.

 

 

Doas:

Haftalık grafikte “alçalan takoz” görünümünü andıran şekilde aşağılara sürükleniyor gibi gözüküyor ama alçalan takozlardan sonraki beklentide fiyat hareketi yukarı yönde gelişir teknik olarak bakıldığında..

Şirketin yeniden yapılandırma istemesi filan gibi mali konular kötüye giden durumu ortaya çıkarırken fiyatı da seneler içinde "7.13" e kadar indirdi. Tepeleri birleştiren direnç çizgisinin geçilmesi durumunda fiyatta (kısa vadeli bakıldığında) "9.24" ve "10.00" civarına kadar hamle de gerçekleşebilir.. Senette kademelerde yazılı olan lot sayılarının ve ayrıca senede alaka duyan yatırımcı sayısının da azlığından ötürü zaman zaman fiyatta aşağı yukarı oynamalar sertleşebiliyor.. Kademeler büyük yatırımcının isteğine bağlı olarak doldurulup fiyatta belirli bir düzene göre hareketlenebildiğinden istenen fiyatta al-sat yapma imkanı kısıtlı olabilir veya tahta yatırımcıların beklediği kadar likit olamayabilir.

 

 

Ittfh:

"3.63" deki tepeye kadar geldi ama piyasayı da bahane ederek biraz hırpalamış olabilirler yatırımcıları.. Kısa vadede "2.90" desteği var.."3.18" deki tepeyi yoklamak ister gibi hali var.. uzun vade desteği ise hareketli ortalamaların olduğu "2.50" civarında.. Geçmişine fiyat bakımından bakılacak olunursa yatırımcılar burada da mağdur edilmiş senelerdir.. "8.49" dan "1.40" a kadar inmiş 4 senede ! Yatay alan veya çanak katlanması gerçekleşebilir mi uzun vadede ? Güçlü yatırımcılar veya gruplar isterse çanak katlanması rahatlıkla yaşanabilir demek gerekir bu tür senetlerde.. Ben yıllardır bu senetle pek ilgilenmesem de görünüşe bakılacak olunursa ilginç ve “çanak katlanması olmaz” diyemem.. Olabilir.

 

goltaş:

"60.00" ın altına inince satışlar hız kazandı..Çoğu kişide beklentiler dolayısıyla mal olduğundan spekülatör de fiyatı yıllardır yukarıya çekemiyor.. "50.00"nin altına inen senedi genelde birileri gelip alır ama bu sıralarda herkes çekingen anlaşılan.. Direnç "60.00" ın üstünde güçlü gelebilir bu havada.. Endeksin 15 ay süren çıkışının sonunda bu senedin performasına bakarsanız bence pek iyi değil hatta berbat zira 2016 senesi fiyatının altında şu sıralarda.. Bir de doların 3.00 den 4.00' e çıktığını eklerseniz fiyat düşüşü iyice kötü gözüküyor.

 

Gözde :

"4.50" civarındaki destek kırılınca kendisini saldı.. En son "4.34-3.99" aralığında bir sıkışma alanı ortaya çıktı ama satıcılar daha baskın ki fiyat orada da durmadı ve "3.72" ye geldi..İhale senedi olup projeler, ihaleler oldukça,bir kar potansiyeli hikayesi oldukça senet aktifleşiyor ve yükseliyor.. O arada kar edenler ediyor..Sonra bir sonraki hikayeye,yatırımcının önüne sunulacak projeye kadar senet kendi başına bırakılıyor ve aşağılara inebiliyor.. "4.34" e kadar ulaşabilecek bir çıkış olursa umutlanılabilir.. Ancak o zaman 3.72-4.34” aralığında dip çalışmasına girmekte diyebilir.. Yoksa senet hala ortalamaların altında aşağıya sürükleniyor.

Tknsa:

"4.40" daki desteğin de altına gitti.. Birileri sahiplenmedikçe de senette düşüşün sonu gelmiyor sanki.. Zaman zaman satış hikayesi atılıyor ortaya ama arkası gelmeyince çorap söküğü gibi aşağılara gidiyor.."3.30" dan tepki vermeye çalışıyor.. Bakalım spekülatör veya gruplar gelmeden kendi kendine "4.00" ün üstüne çıkabilecek mi ?