Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 09.05.2018

 

BIST 100 :

Fibonacci hedeflerine de ulaşıldı ve eski dibe kadar gelindi.. Normal şartlarda buralardan tepki gelmesi gerekir teknik olarak ama dün de bekleniyor du o tepki ve gelmedi ve üstelik de 1500 puan daha aşağıya gitti ! Ortalamalardan çok uzaklaşıldı ve sahte bile olsa bir alım ( aldatıcı ve çok da sahici olmayabilir belki ama ) gelmesi beklenir.. Bakalım.. Göreceğiz.. 2013 senesindeki "93400" e yakın yerdeki tepe üstten geri gelerek test ediliyor gibi gözüküyor ve büyük trendin devam edebilmesi için o seviyenin üstünde bir yerde durulması iyi olacaktır.

Isctr :

"6.65" in altına sarktıktan sonra düşüşe karşı öyle bir tepki verdi ama hamle satışlarla karşılaşınca kendisini bıraktı akıntıya.."5.72" deki dibe kadar geldik maaşallah (!) ve buradan da tepki vermez ve yukarıya dönmezse yatırımcının moralini iyice bozarlar.. İlk direnç "6.42" de gözüküyor.. Bu düşüşün toparlanması ( borsa da öyle olacak zannedersem) biraz zaman alacağa benzer.. Yukarı dönülse bile bir süre sonra "5.75" seviyesi bir kez daha test edilebilir sağlam mı değil mi diye.

Petkm:

 

"7.00" seviyesinin altına inince buz kalıbının altına gitmişcesine altta kaldı ve bir türlü suyun üstüne çıkamadı.. Boşlukla açılan senet sert satışlarla giderek daha da aşağılara sürüklenirken sanki gereğinden fazla cezalandırıldı gibime geliyor.. "5.49" daki dibi bile tanımadan onun da altına sarkan fiyatta "5.24"deki dibe yakın yerden bi,r tepki çıkışı beklemek de yatırımcının hakkı yani.. "1.25" dolara petkim hissesi veriliyor olacak ki herhalde birileri gelebilir alıma.. Şu anki fiyatın dolar bazında bakıldığında son 50 aylık( 4 senelik ) hareketli ortalamada olduğunu belirteyim de sonrasını yatırımcı düşünsün.. 2017 senesinin başında fiyat "0.90" dolarda idi.

 

Tcell:

Son günlerde düşüş hızlandı.. "14.00" ün altına gidince düşüş sanki bayrak formasyonuna dönüştü.."13.38" deki ( geçmişteki ) dipten de alım gelmedi fiyat o seviyelere indiği halde.. Şimdilerde "12.00" ye doğru sarksa veya öyle başlasa bile hiç olmazsa biraz hayat emaresi görmek ister yani yatırımcılar.."14.00" e yaklaşırken satışlar gelebilir zira kısa vadeli ortalama ( kırmızı eğri) orada ve aşağıya doğru geliyor direnç teşkil etmek amacıyla..

senet "17.50" deki tepeye bakarsanız neredeyse %30 yakın değer kaybetti.."11.50-12.00" aralığında alıcılar gelebilir diye düşünüyorum en azından kısa vadeli al-sat amacıyla.

Zoren:

"2.19" ve "2.22" tepeleri sonrasında "1.90" civarındaki boyun çizgisinin altına sarkan senet aynı zamanda hareketli ortalamaların da altına inince satış baskısı arttı ve fiyat "h" kadar daha aşağı yönde yoluna devam etti.. Son mumun boyu da bayağı uzun.. "macd" deseniz bayağı aşağıya sarktı ve bir tepki çıkışı beklenebilir mi diye insan sormadan da edemiyor ama günlere iyi başlayan borsa son zamanlarda ikinci seansın ortalarından sonra gelen satışlarla günleri büyük kayıplarla kapatmayı adet edindi sanki.. "1.45-1.50" aralığından alıcı gelmeli artık yani.. "1.80" deki 20 günlük ortalamaya yaklaşırken direnç kendini gösterebilir.