Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 08.05.2018

 

BIST 100 :

"101500" civarındaki dibin ortaya çıkardığı destek seviyesinden gelebilecek bir tepki çıkışı olasılığı olmasına rağmen fiyat aşağı yöndeki gidişine devam etti.. Yakınlardaki diğer dip "100000"in hemen altında "99210" da.. Grafiğin sağ tarafı sert düşüş dolayısıyla fazla boş kaldı ve o bakımdan ( ileride daha düşebilecek olsa bile,garanti değil tabii de ) buralarda sağ tarafı dolduracak şekilde bir tepki çıkışı ihtimali olduğu düşünülür teknik olarak ama borsada her şey düşünüldüğü gibi ve planlandığı gibi gitmeyebilir.. Şu anda en yakın direnç "108000" e yanaşıldığında belirebilir.. Buraya kadar geldiğine göre hem formasyonun gerektirdiği mesafe olan "K" kadar gitmiş olmak hem de "100000" in altını göstermek bakımından geçici olarak da olsa bile bir sarkma yaşatabilir büyük oyuncular eğer aşağı yönde pozisyon tuttularsa.

Eurusd : "1.2215" desteğinin kırılması sonrasında zaten hareketli ortalamaların altına inmiş olan “eurusd” de fiyat formasyon gereği yatay alan kalınlığı olan "H" kadar aşağı yönde mesafe kat ederek neredeyse asgari hedefine ulaşmış gözüküyor.. Ortalamalardan fazla uzaklaşmış olması fiyatın tepki çıkışı içinde ortalamaya doğru hareket etmesine sebep olabilir.. Yapılabilecek alımlar konusunda "1.1898" in altı stop olarak düşünülebilir.. Eğer o seviye de çökerse fiyat önce "1.1825" sonra da düşüşün devamında "1.1718" deki dibe doğru yol alabilir.. Yukarı tarafta ise "1.1996" daki tepe hedeflenebilir tepki hareketinde.

Xauusd:

"Geçmişteki "1302.88" dibini test ederken o seviyeden biraz tepki geldi.. "1318.14-1301.88" aralığında "yükselen üçgen" görünümü içinde hareketli ortalamaya kadar tırmanış var.. Ortalamanın üstüne hamle olursa ( ortalamanın altı stop olarak ele alınıp ) hareketin yukarı yönde devam edeceği varsayımında bulunularak "1326.88" deki tepe hedeflenebilir.. "1310" şimdilik kısa vadeli destek seviyesi.

Kchol:

Tarihi zirveyi gördükten sonra epeyi aşağılara geldi.. Düzeltme biraz fazla oldu gibi göründüğünden tepki alımları gelebilir.. Gerçi trend çizgisinin ve 50 haftalık ortalamanın da altına gidişi hoş değil ama ortalamalardan fazla uzaklaşması ve çok kısa sürede bu kadar düşmesi tepki alımlarını tetikleyebilir..Bundan sonraki dip seviyesi "19.00" a doğru hareketlenmenin başladığı "11.53" de.. Kısa vadede "15.00" in üstü düşüş öncesi satamadan senetlerde kalan yatırımcılarla dolu olabilir.

Mgros:

"30.40" ve "30.50" de 2 tepe oldu ve o seviye aşılamadı.. "23.00" civarındaki diplerin birleştirilmesi ile elde edilen destek hattı da fiyat tarafından aşağı yönde geçilince düşüş hızlandı.. Kısa vadeli ortalamada şu sıralarda uzun vadeli ortalamayı aşağı yönde kesiyor ve bu pek de iyiye alamet değil..Senetteki çıkış hamleleri zaman alabilir ve çıkış kolay gerçekleşemeyebilir.. Önce hareketli ortalamaların üstüne yeniden çıkabilmek için zamanın geçmesi ve yatırımcılarca epeyi efor ve para sarf edilmesi gerekir.. Yeni bir hikaye sunulmalı yatırımcılara ki beklentisi olsun ileriye dönük olarak.. Kipa' ile olan birleşme de pek iyi karşılanmamış olabilir yatırımcılarca.

Fener:

Kongre tarihinin yaklaşması, son haftalarda takımın çıkışa geçmesi ve rakiplerin puan kaybı beklentilerin artmasına sebep oluyor.. İkinciliğin bile şampiyonlar ligine gitme şansı yaratması dolayısıyla fiyatta "40.94" tepesinin geçilmesine sebep olabilir.. Senette son günlerde hareketlenme var.