Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 04.05.2018

 

 

BIST 100 :

Düşüş trendi ( ortalamaların altında kalan bir endeks ) devam ediyor.. "101490" daki geçmişte elde edilen dibe doğru yol alıyor.. Evvelsi gün bir ara tutunur gibi olmuş ve “çekiç”e benzer bir görüntü oluşmuştu günün sonunda.. Dün buna dayanan endeks bir süre aşağı yukarı mücadele etti ve durumu idare ediyordu ki günün sonuna yaklaşırken artan satışlarla yeniden aşağıya sarktı.. Diğer yandan daha önceleri gördüğüm ama pek korkutucu olmasın diye ( paralelkenarı çizip durdum bir süredir de ) bahsetmediğim bayrak görüntüsü de ortaya çıkmaya başladı ki inşallah "99210" daki dibe erişmeden buralardan bir yerden toparlanma çalışmalarına girer bu endeks.. Şimdilik al sinyali üretmiş değil.. Dolar bazlı haftalık grafiklerde de "23500" civarı düşüşe karşı oluşabilecek bir tepki çıkışı için muhtemel bir seviye olabilir..

Şaka maka demeden bakarsanız bir çok senette %30-40 gibi gerilemeler oldu zirvelerden.

 

 

Afyon:

"2017" senesi fiyatlarının altına gitti.. %25’ den fazla değer kaybı oldu.. "5.50" ye yaklaşılırken destek gelebilir gerçi ama bu senette bu kadar zayıflık da pek iyi bir durum değil hani.. Gerçi istendiğinde roket gibi yukarı taşıyanları da var ama gel de eşref saatini tahmin et.."8.50" ve üstü güçlü direnç oldu.. "7.11" ilk direnç seviyesi olarak ele alınabilir.

 

 

 

Aksa :

Yükseliş içinde olan senet çanak katlama hedefine de ulaştıktan sonra piyasayı saran satış dalgasından etkilenerek düşüşe ve kar satışlarına maruz kalabilirdi ama ortalamanın altına sarktığı anda da senetten kurtulmak gerekir.. Bu düşüş haberle beraber gelirken diğer yandan da yatırımcıları hemen senetlerden çıkamaması için boşlukla açılıp aşağı yönde sert şekilde devam ettirilen satış dalgasıyla kilitleme taktiği gerçekleştirilmiş gözüküyor. Görünüşe göre ve senetteki düşüşün sertliğine bakılırsa tepelerde yüksek miktarda senet alan da olmuş olabilir ( tahtanın dengesini bozacak şekilde ) ve onun ceremesini de çekiyor olabilir senet.. "11.00-11.50" aralığı destek olabilir.. “15.00” in üstü dolu ve güçlü direnç oluşturabilir uzun bir süreliğine.

 

 

 

Alark:

"5.52" deki dibe kadar indi..Buralardan tepki gelir mi izlenmeli ama garantisi yok..Senetler gün boyu tutunur gibi davranıp gün sonuna doğru gelen satışlarla bir anda aşağıya yönelebiliyor son günlerde.. "6.35" tepesi ve ona yakın yerde aşağı eğimli olup senedi bastıran kısa ve uzun vadeli hareketli ortalamalar senetteki çıkış hamlelerinin önüne dikilebilir.. Biraz durulmasına fırsat tanınmalı.. Alımlar için erken de olabilir zira yalnız senedin değil piyasanın durulması da önemli.

 

 

Ccola :

Çok uzun vadeli grafiğe bakıldığında senette "58.10"daki tepeden başlayan düşüş yaklaşık rakamlarla "31.00-31.50" aralığında durulmaya ve dipler yapmaya başlıyor.. o seviyelerde yıllardır alıcılar geliyor.. Bir kaç senedir de fiyat olarak "31.00-431.00" aralığında gidip gelmekte.. Şu sıralarda "35.00" civarında tutunmaya çalıştığı görülen senette günlük grafikte TOBO taban çalışmasına benzer bir görüntü bulunuyor.. İzlenebilir.. Buradaki güçlü eller de bayağı pimpirikli ve öyle fazla yüksek lotlarla alım-satımdan pek hoşlanmıyor galiba zira en ufak hamlede kademelerde bir anda hareketlenmeler ve kıpraşmalar gerçekleşiyor.

 

 

Cimsa : 2017 senesi başındaki fiyata geri döndü.. %25' e yakın değer kaybı da burada yaşanmış durumda.. "12.60" civarındaki destek hattı kırılmak üzere ama senetteki güçlü eller kolay kırılmaya müsaade etmemeye çalışıyor.. Piyasa da yardım etmezse fiyatta "10.50" ye doğru yol alma başlayabilir.. "13.65" direnç ve ancak onun üstünde kalındığı taktirde ( piyasaya da bakarak ) yukarı yönde gidiş için olumlu olunabilinir.

 

 

Ecilc :

Yaklaşık rakamlarla "4.00-5.00" aralığındaki alanda yer etti ve gidip geliyor.. Bugünlerde piyasayı saran sert satışlarla "3.88"e kadar indiyse de dünkü satışlara direnerek bu sefer "3.97" de kaldı.. Yeni bir dip yapmadı.. "En yakın tepe "4.27" de ama ondan önce "4.15" civarında kısa ve "4.20" civarında da uzun vadeli olmak üzere 2 adet hareketli ortalaa direnci var.. Gerçi senedin toplu olması ve güçlü ellerin devreye girmesi halinde düşüş pek derinleşmeyebilir ama gene de alım düşünenler bakımından "4.27" deki tepenin geçilmesi ve fiyatın ortalamaların üstünde kalmayı başarabildiğini görmek daha emniyetli bir strateji olabilir.... “5.00” civarındaki direnç bayağı güçlü zira senet hep o seviyelerden aşağıya dönüyor.

 

 

Eczyt :

"10.50-9.30" aralığında satışları karşılamaya çalışıyor alıcılar.. ortalamaların altında hareket eden senette gene de son günlerdeki satışlara karşı bir direniş var denilebilir.. Tabii senetler güçlü ellerde toplu da olabilir ve uzun zamandır da öyle olduğu söylenmekte.. Bu durumda senedin tutunması pek şaşırtıcı olmayacaktır doğal olarak.. "12.00" ye yaklaşıldıkça da satışlar sertleşiyor ve gelenler doyuruluyor.. "9.30" desteği çökerse bir şekilde o zaman 8.71" deki dibin test edilmesi ihtimali doğar.. "9.30" un altı stoploss olarak değerlendirilebilir.

 

 

Gents:

Destekler kırılıyor ve senet hareketli ortalamaların altına sarkıyor.. "1.45" de destek olabilir zira eski diplerden birisi o seviyede.. Kendi halinde hareket eden senetlerden birisi ve güçlü yatırımcılar da kontrolde denilebilir.. İleride önce "1.67" in üstüne çıkması olumlu bir hareket olarak değerlendirilebilir sonra da eğer "1.75" direncini aşabilirse o zaman çanak tamamlamaya gidebilir denilebilir ama onun içinde zaman lazım ve piyasanın da toparlanıp kendisine gelmesi gerekir.

 

 

Sahol:

"9.96" daki destek kırıldı..Ortalamaların altında aşağıya doğru sarkıyor.. Kademelerde robot çalışıyor gibi zira kademelerdeki hareketler zaman zaman insan işi değil gibi gözüküyor.. Koskoca holding senedi endeksin tarihi zirvelere gittiği bir çıkış ortamında kendi tarihi zirvesini TL bazında bile aşamadı ya ! Satış ortamı devam ederse "9.42" veya daha kötü şartlarda "9.25" deki dipler test edilebilir.. Dipleri birleştiren destek çizgisinin de kırılması hoş değil.. "10.50" in üstüne çıkılmadıkça trend fiyatı aşağıya sürükleyecek gibi duruyor.

 

 

Tkfen :

Uzun süredir devam eden güçlü çıkış akımı son günlerde artık kendisini yatay akıma bıraktı.. "H" kadar yukarı giderek yatay alanı katlaması beklenen senet piyasaya hakim olan satışlarla desteği kırarak tam aksi yönde hareket ederek yatay alanın altına sarktı.. Satıcılar geliyor demektir.. Bir ara "15.01" deki dip denemiş ve fiyat "14.90" a kadar sarkmış.. Ortalamalar aşağıya dönüyor ve fiyatta ortalamaların üstüne çıkılmadıkça da bir sonraki aşağı yönde harekette "14.90" tutmayabilir ve "13.00" lere yakın yerdeki dip test edilebilir.

 

 

Tknsa :

Düşüş akımı devam ediyor.. Zaman zaman birileri gelip senedi kaldırıp bir yerlere kadar taşıyor ama onlar satıp bırakınca da senet yeniden aşağılara sürükleniyor.. "4.51" ilk direnç ve ortalamalarda zaten o seviyelere yakın yerlerde ve senede üstten bastırarak aşağıya itiyor.. "3.35" ve üstünde "3.50" de dipler var ve senet oralara yaklaştıkça alıcılara ucuz gelebilir ve onları çağırabilir.. "5.75" ve üstü ise pek kolayca geçilebilecek bir yer değil gibi ve güçlü direnç oluşturuyor görünüşe göre.

 

 

Trcas :

"2.10" civarındaki destek hattında tutunmaya çalışıyor..Bir kaç kez gün içinde oraya kadar indi.. "2.28" de de direnç oluştu ve ortalamanın da altında seyrediyor.. "2.06" ın altına sarkarsa artık fazla tutunamaz ve "1.93" deki dibi test etmeye gidebilir.. Burada da birileri kontrolde galiba zira biraz yüklü senet alımında hemen kademelerdeki lotlar satış kısmında bilhassa dolduruluveriyor.."2.55" ve üstündeki "2.85" civarı ilk gelişte kolay kolay geçilemeyecek türden güçlü dirençleri oluşturuyor.. Endekste yaşanan büyük çıkıştan nasibini alamadı buradaki yatırımcı.

 

 

Vakbn :

Hareketli ortalamalara çarparak aşağılara kayıyor.. "5.40" civarındaki dibe doğru sarkıyor.. Dibe yaklaşıldıkça alıcılar gelebilir ve durulabilir.. "6.51" deki tepe hareketli ortalama direncinin aşılamaması sonucu oluştu.. İlk direnç orada.. "6.80" in üstündeki alanda epeyi yatırımcı kalmış olabilir ve "7.00" ye yaklaşıldıkça da satıcılar yoğunlaşabilir.. Artan faizler ve enflasyona ek olarak bu ortamın yaratacağı sıkıntıların bankalardan alınan krediler üstündeki baskısı da banka senetlerine satış olarak yansımakta..

Halkbank hikayesi ise düşüşü açıklayabilmek için tüm diğer sebeplere ek olarak başka bir bahane olarak da gösterilebilir.

 

Vestl :

Yerli araba projesiyle ayaklandı yıllar sonra ve "11.83"e kadar tırmandı.. Sonra gelen satışlarla neredeyse başlangıç noktasına kadar sürüklendi ve bu sürüklenmeye de yardımcı olan büyük yatırımcılar olmuştur muhakkak zira yukarıdan verdikleri senetleri düşükten yerine koymak istemişlerdir.. Bir sonraki ralli senedi yine "12.00" ye kadar taşıdı neredeyse.. gelen satışlar "9.61" de karşılanmış.. Sonraki hamlede "12.47" görülse de anlaşılan o ki "11.80-90" aralığında satıcı geliyor buraya.. Destek de kısa vadede 9.60" civarında.. Bir ara sert panik satışında "8.94" görülmüşse de orada fazla kalınmamış.. Şimdilerde "9.60" desteği test edilmekte bir kez daha.. Güçlü eller isterde o seviye kırılmayabilir.. "Kısa vadede destek kırılırsa yeniden "9.00" un altına hareket olabilir ama kırılmayıp da "10.50" in üstüne çıkılırsa ( piyasanın da yardım etmesi koşuluyla ) fiyatta "11.90" a doğru bir tırmanma çabası görülebilir.. "12.50" in üstüne gidiş başka beklentileri gündeme getirir.. "15.00" gibi rakamlar hedef olarak telaffuz edilmeye başlanır.

Sise :

"4.65 desteği kırılınca satışlar burayı da sardı ve fiyat "4.31"e kadar sarktı.. "Normalde "4.65-5.25" aralığındaki mesafe ( "H" ile belirtilen kadar ) aşağı yönde kat edilmeliydi ve fiyatta erişilmesi beklenen seviye "4.10" daki dibe yakın bir yerdi.. Şimdilik buradan bir tepki çıkışı gerçekleşiyor.. Ortalamaların altında seyrediyor artık ve ortalamaların üstüne çıkılmadıkça da alımlar konusunda agresif olunmamalıdır.. Direnç" 4.65" ve sonrasında "4.94" de.. Fiyat "4.65-70" e yaklaşırsa satıcılar gelebilir diye iyi izlenmeli ve satıp alttan daha düşük fiyattan yerine koyma denenebilir bazı yatırımcılarca.. Bu stratejide satılan mal eğer fiyat ortalamanın üstüne çıkarsa daha yüksekten de olsa yerine konulmalıdır.. Bu arada görüldüğü gibi "5.25 " civarı artık ha denince geçilecek bir seviye değil ve güçlü satıcı kütlesi var orada.. "4.00-4.10" aralığı alımlar için izlenebilir.