Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 03.05.2018

 

 

BIST 100:

"121531" deki tepeye gitmeden önce "103016" ve "103095" de oluşan diplere yanaşıldığından ( "102934" ile ) dolayı duruldu.. 20 günlük ortalamadan biraz fazla uzaklaştı..Oraya doğru bir tepki çıkışı yaşanabilir.. Taban yapılabilmesi için bir süre iniş çıkışların yaşanmasına bakılır ve bir alışveriş alanının oluşup oluşmadığına dikkat edilir.. Mücadele dengelenip sonrasında alıcıların galip gelmesiyle fiyat ortalamaların da üstüne çıkıyorsa alıcılar çoğalır ve fiyat yukarıya hareketlenir.. Dirençler önce “108000” ve sonrasında daha da güçlü şekilde ”112500” de.

 

 

Eregl :

Yükseliş trendi sürüyor.. Son olarak piyasaya gelen satışlarla "9.83" e kadar indi ama toparlandı.. "9.83-11.43" aralığındaki alanda dolaşabilir bir süreliğine.. Sonraki hamle yukarı yönde gelişirse hedef olarak "13.00" civarı düşünülebilir.. Destek "10.00" da denilebilir.. Her ne kadar senet güçlü ellerde toplanmış gözükse de stoploss “10.00” un altı olabilir.

 

 

Isctr :

Bu senette de %25’ e varan düşüş oldu.. "5.72" deki dibe yanaştıkça alıcılar gelebilir.. Tepki çıkışı yaşanabilir eğer Halkbank sürecinden beklenenden daha kötü bir haber gelmezse.."6.42" ilk direnç ve hemen sonrasında da aşağıya doğru sarkan hareketli ortalamalar çıkışların önüne set çekecektir.. "Ana direnç çizgisi olan ve "7.97" ve "7.45" tepelerini birleştiren çizgi fiyat tarafından yukarı yönde geçilmeden senette kısa vadeli hareketlerin dışında büyük bir hamle oluşması zor olur.

 

 

Otkar:

2016 senesi sonu fiyatının da çok altına indi.. Neredeyse zirve fiyatından %50 değer kaybetti.. Tank ihalesinin başka firmaya verilmesiyle satışa düşen senette "100000" in üstü güçlü direnç halini almaya başladı.. Gerçi başka ihalelere de girebilir ileride ama şimdilik yukarı gidebilmesi için önce "93.00-94.00" barajının aşılması gerekecek.. Fiyatı etkileyebilecek güçlü eller/yatırımcılar var diye bilirdim eskiden beri. Fiyat bir süre sonra alıcıları cezbetmeye başlayabilir

 

 

Zoren:

"2.20" civarında oluşan OBO zirvesinden sonra düşüşe geçen senet ortalamalarında altına sarkınca düşüş hızlandı.. OBO zirvesi yüksekliği olan "h" kadar mesafe de boyun çizgisinden başlayarak alt taraf doğru neredeyse kat edildi.. Tepki oluşabilir ama "1.88" tepesi önem taşımakta ve geçilemedikçe de sıkıntılı günler devam edebilir.. Bir süre sonra hareketli ortalamalar senetteki yukarı yöndeki tepkilerin önüne dikilecektir direnç olarak.. "1.64" dibi aşağı yönde geçilirse de fiyatta "1.50" ye doğru süzülme devam edebilir.

Aghol:

 

%30'un üstünde geri çekilme yaşandı.. "19.80" deki dibe yanaşınca alıcılar gelmeye başlayabilir.. Lotlar fazla değil ve o bakımdan da sığ tahtalardan birisi denilebilir.. İstendiğinde aşağı yukarı gidip gelebilen bir yer olduğundan tahtayı bozacak şekilde alımlar güçlü ellerce fark edilebilir.. Günlük alım-satımlar için pek de uygun bir yer olmayabilir zira likidite az gelebilir "trader/alsatçı"lara.

Asels :

 

Düşüş trendinde.. Yatırımcıları "40.00" ın üstünde senetlere bağladılar.. Uzun vadede gidecektir de kısa vadede işler şimdi çam sakızı gibi uzar gibi duruyor.. "30.00-34.00" aralığında da gidip gelirken bir çok insan takılıp kalmış olabilir.. "24.82" civarından geçenlerde hızlı bir hareketlenme yaşandı ama sonra duruldu ve yeniden aşağıya sarktı.. İnşallah orada da yatırımcılar senet dağıtılmadı ! "21.50" civarı sonraki destek seviyesi.. Halka arzı falan derken kısa vadede biraz daha bekleme süreci devam edecek gibi.. Ortalamaların üstüne ve yeniden "28.00" in üstüne çıkmadıkça senet sahibi yatırımcıları bekletecek galiba.

 

Ttkom : "7.30" civarındaki tepeler güçlü direnç oluşturmaya başladı.. Son çıkış hamlesi de oraya yanaşırken "7.15" den geri döndü.. "5.90-6.06" aralığındaki dipleri birleştiren destek çizgisine kadar gelen senette burası düşüşü durdurabilirse ne ala.. Tutamazsa senette yatay alandan aşağıya kopma gerçekleşecektir ve fiyatta "5.25-30" a doğru hareketlenme başlar. Senet fiyatını etkileyen birileri var gibi zira ne zaman dişe dokunur bir alım yazılsa veya olsa hemen kademelerde oynaşma başlıyor.. "6.47" ilk direnç ama o seviyelerde hareketli ortalamalarda artık direnç oluşturacak zira senet fiyatı ortalamaların da altına sarkmış durumda.