Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 02.05.2018

 

 

BIST 100:

Dünkü S&P nin not indirimi haberini hafta başında bir şekilde alan yabancı yatırımcının sert satışları dolayısıyla herkes ne olup bitiyor diye birbirine sorarken olanlar oldu ve düşüş trendi içinde fiyatlar biraz daha aşağıya sarktı.. Dolar bazında da “23500-24000” aralığına doğru sürüklenme devam ediyor.. Bakalım bir yerde durulma yaşanacak mı? TL bazında "102500" e yaklaşıldığından biraz tepki gelir gibi olduysa da arkasından satışlar ortaya çıkınca alıcılar bir durulup ne oluyor bu satışlar hala geliyor dercesine etrafa bakar oldu.. Normal şartlarda bir tepki gelebilir yukarı yönde ama yabancı kafaya taktıysa çıkmayı o zaman yerli yatırımcı bu satışları biraz zor karşılar.

 

 

Garan :

Düşüş trendi devam ediyor.. Hareketli ortalamaların altında aşağıya sarkıyor.. Son olarak "9.93-8.97" aralığında yüksekliği "H" ile gösterilen yatay alan içinde sıkışma yaşarken şimdi biraz aşağıya sarkar gibi oldu.. Tutunursa ne ala ama aşağı yönde devamı halinde teknik olarak "H" kadar daha gitmesi beklenir her ne kadar eskiden kalma "8.78" deki dip seviyesinde destek bekleniyorsa da.

Arclk:

 

 

Tutunmaya çalışıyor..E peyi geldi aşağı yönde.. 27'lerden geliyor.. Dip çalışması içinde sağ tarafta "17.50-19.00" aralığında tutunabilirse sonraki yukarı hareket "21.00" civarını hedefleyebilir.. "17.50" in altı stop olarak değerlendirilebilir.

 

 

Thyao :

Hareketli ortalamaların altına sarktı.. Kısa avdeli ortalama da uzun vadeli ortalamayı aşağı yönde kesmek üzere ki bu da pek olumlu değil.. "6.60" civarındaki desteğe kadar sarktı.. Tutunabilirse iyi,tutunamazsa yalnız bu sefer "15.00" e doğru da sarkabilir.. "14.62" de dip var çıkışta oluşan.. "18.00" in üstü direnç oluşturabilir.

 

 

Tektu: Roundtrip (gidiş-dönüş)yolculuk bileti almış gibi gerisin geriye rallinin başlatıldığı seviyeye döndü.. Birileri yukarılarda yüksek miktarda senet alımına girip de yakalandıysa eh artık o mal piyasaya dökülmeden kolay kolay gitmeyebilir.. Tepede kitaplara örnek olacak şekilde bir TOBO zirvesi oluşmuş görünüyor ve yarattığı tahribatı görün işte.. Şimdilerde "0.74" deki dipten yukarı yönde tepki vermeye çalışıyor.. Değişik faktörler var bu tür senetlerin gitmesi için.. En başta güçlü yatırımcıların niyeti ne onu bilmek önemli ! Kısa vadeli direnç "1.00" civarında.