Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 30.04.2018

 

 

BIST 100 : Büyük düşüşün %38 kadarı geri alnmıştı ve çıkış 32400 civarında 2 defa satışla karşılaştı.. Aşağı tarafta da "25600" civarındaki dibe 2. defa gelmekte.. Bakalım burada tutunabilecek mi ? Tutunamazsa “23600-24000" aralığındaki dibe doğru sarkma yaşanabilir o taktirde.. Ortalamaların üstünde tutunamayışımız biraz endişe verici tabii.. Büyük görüntüde TOBO yapılanması için uzun zamandır beklediğim sağ omuzun oluşması sol omuzun üstünde bir seviyede gerçekleşirse iyi olur.. Seçim ortamına girilmesi endekste sağ omuzun oluşması için gerekli olacak bahane diye beklerken bir süre 2019 dan önce olmaz denildi ama sonunda geldi çattı ve endeksi de aşağıya sürükledi.. Fırsatı da yarattı.. "23000" in altı stop olarak bakılarak aşağıya geldikçe alım için ( uzun vadeli ama 2 gün için değil ! ) yatırımcıların gelebileceğini düşünüyorum.. izlemekteyiz.. Şu anda altına inilen hareketli ortalamaların üstüne çıkılırsa da alımlar gelebilir.

 

 

Anacm:

Dolar bazında neredeyse son bir senede fiyatını 3'e katladı.. Büyük çanağa yaklaştıkça satış baskısı artıyor doğal olarak.. İyi de para bıraktı ( "0.37" den geliyor ) zaten ama eskiden beri de güçlü ellerin etkisi hissedilir senette.. "0.70" deki 50 haftalık hareketli ortalama destek olarak devreye girebilir.. Direnç önce "0.90" da. Daha sonra "1.00" e yaklaşıldığında da satışlarla karşılaşılabilir.

 

 

Glyho :

İlk direnç "4.57" de.. Oradaki direnç aşılabilirse "3.81-5.01" arasındaki alanda çanak tamamlanmasına gidebilir.. Diğer yandan hareketli ortalamaların üstünde tutunması olumlu..Gelen satışlara direnmiş görünüyor ve ortalamaların üstünde kalarak güç gösteri yapıyor denilebilir.. Güçlü ellerin hareketi de olabilir çıkışın arkasındaki gücün kim olduğunu araştırıldığında ama senette de yukarı yönde gitmesi için yeterli sebep var.. "3.81" de dip var ama ( çok sert satış yaşanıp satılamama durumu hariç ) stop olarak "4.00" civarı düşünülerek alım yönünde fırsat aranıyorsa ortalamalara yakın yerde oluşacak olan destek seviyelerine bakılabilir

 

 

Hurgz:

Doğan grubu”nun satılmasıyla fiyatta "1.00-1.70" aralığında gidip gelmeler yaşanıyor.. Piyasaya gelen satışlardan burası da etkilendi ve fiyat yeniden 20 haftalık ortalamaya yanaşıyor.. Direnç şu görüntüde "1.65-1.75" aralığında ama eğer orası aşılırsa da fiyatta orta vadeli olarak bakıldığında ana çanağın tamamlanmasına yönelik ve teknikçileri de çağıracak şekilde "2.25-2.35" aralığına doğru ( geçmişte oluşan tepeyi geçme ) çıkış hareketi başlayabilir.. ortalamanın altı stop olarak ele alınabilir.. Destek 20 haftalık ortalamada yani “1.25” de..

 

 

Kchol:

"3.20-3.30" aralığındaki diplarin olduğu destek seviyesine indi.. Yukarı tepki verebilir.. Yatay alan yaklaşık rakamlarla "3.20-5.20" aralığında oluşmuş gözüküyor.. İlk direnç "4.00" e yakın yerlerde olabilir.. "5.00" ve "5.20" gibi seviyeler ( "5.20" daha güçlü olmak üzere ) satıcıların geldiği yerler olacaktır.

 

 

Mndrs :

"1.20" civarındaki tepe geçildi ve çanak tamamlandı.. "1.42" ye giden fiyat sert bir şekilde alaşağı edildi ve bir anda "1.00" e inildi..Bir anda %45 lik değer kaybı ! Senet toparlanmaya çalışıyor ama bu tür sert hareketlerin olduğu yerlerde de güçlü ellerin etkisi olduğunun farkına varılarak hareket edilmeli.. Destek hareketli ortalamaların olduğu "1.00" civarında.. "1.00-1.25" aralığında gidip gelebilir gibi duruyor bir süreliğine.

 

 

Netas:

Fiyat "13.80" deki destek seviyesinin altına sarkınca satışlar hızlandı..Piyasanın düşüşü de katkıda bulundu tabii.. Tepeden bakıldığında fiyatta %35 e varan kayıp söz konusu.. Bu senette de geçmişten beri güçlü ellerin etkisi bulunmakta.. "18.99" dan "13.80" e kadar yaşanan sert satışta yatırımcı maalesef şoklandı ve sonraki çıkış hamleleri de satışlarla karşılaşınca senette fiyat erozyonu yaşanmaya başladı.. Şu sıralarda ortalamaların altında seyrediyor.. Yeniden "14.00" ün üstüne çıkması lazım ki yatırımcıları cezbedebilsin.. Biraz zamana ihtiyacı var gibi gözüküyor ama güçlü ellerin ne yapacağı da bilinmez.. Geçmişte "10.50" civarından "14.00" e kadar yaşanan sert çıkış dolayısıyla "10.50" ye kadar olan alan biraz mücadelesiz geçildiğinden düşüşe tepki gelmesi de zor olabilir teknik olarak.. Olur da "14.00" ün üstüne çıkılırsa o zaman tepeleri birleştiren direnç çizgisi takip edilebilir (satış düşünenler tarafından bakılırsa ) .

 

Sasa :

 

Dipler yükseliyor.. "5.33-9.87-11.19" diplerini birleştiren çizgi destek çizgisi oldu.. Yukarıda "16.50" civarında 2 tepe oluştu demek ki oralarda satıcı beliriyor.. İkinci düşüş çok sert olduğundan "tepki çıkışı" da "14.88" de daha önce satıp da kaçamayanların satışa gelmesiyle duruldu.. Destek çizgisinin aşağı yönde geçilmemesine dikkat edilmeli..ortalamalarda zaten "12.50" civarında destek sağlamakta.. Bir kez daha "11.00" in altına sarkması işleri uzatabilir ve yukarı yöndeki büyük beklentileri törpüler bir süreliğine.

 

 

Tcell:

Çıkışa direniyor ! Dolar bazında "5.25" deki tepelere doğru hareketlenirken piyasanın da satışa gelmesi ile hemen yüzünü aşağıya döndürdü.. Bakalım "3.00" civarında dip yapabilecek mi ? Çanak formasyonu tamamlanmış ve yukarıya tırmanmak üzere hareket içinde idi ama o kadar başarı fazla geldi ve hemen tornistana bağladı ! 18 sene önce halka arz fiyatına hala erişemeyişi de enteresan.. Son zamanlarda temettü verdi gerçi ama buna rağmen "5.68" de görünen halka arz fiyatı hala erişilemedi bu güçlü piyasa çıkışında bile.

 

 

Tire :

Düşüş trendi içinde.. Hareketli ortalamaların altında "1.49" daki dibi test edercesine "1.51" e kadar indi.. Buralardan tepki gelebilir yukarı yönde..Güçlü eller senette yönü tayin edebilir geçmişte olduğu gibi.. "1.67" direnci var ve ortalama da zaten oralarda vefiyatın üstünde olumsuz etki yapıyor.. "1.80" in üstüne çıkabildiği taktirde ( ki birileri isterse olabilir ) toparlanma süreci başlıyor ve düşüş trendi sona ermekte denilebilir.. Zirveler grafikte de görüldüğü gibi "2.10-2.20" aralığında oluşuyor.

 

 

Yunsa :

2.41” deki tepeye yaklaşılırken senette genelde son günlerde piyasada görülen satışlara paralel olarak kar satışları yaşandı.. Büyük çanaklar “2.41” ve “2.58” de tepelerin olduğu seviyelerde sırayla tamamlanacak.. Zamana ihtiyacı var tabii.. Dolar bazında “1.50” de bulunan hareketli ortalama desteğine kadar geldi.. 20 haftalık ortalama düşüşe karşı direndi.. Burada senetleri “3.00 TL yani 1.00 dolar” civarından itibaren toplayan güçlü eller var gibi gözüküyor ve fiyatı istedikleri anda “2.84” dolardaki tepeye kadar da sürükleyip ana çanağı tamamlatabilirler.. Kısa vadede piyasa şartlarının düzelmesini bekleyebilir.. Bu arada da güç toplayabilir.