Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 24.04.2018

 

 

BIST 100: "112500" ün üstünde kalan yatırımcılar oluşabilecek çıkışlarda satıcı olarak ortaya çıkacaktır.. Endeks halen 20 günlük hareketli ortalamanın üstüne çıkamadığından satış ağırlıklı bir ortam içinde yani düşüş trendindedir.. "101500-102500" aralığı destek olabilir..Erken seçime giden Türkiye'de her ne kadar "ne olacaksa en azından en kısa sürede olacak ve belirsizlik ortadan kalkacak" şeklinde bir iyimserlik havası estiyse de fiyatlar şu günlerde güçlü bir tepki çıkışı yaşayarak ortalamaların üstüne kendisini atamadı.. Aşağıya sürüklenme devam ediyor.. Belirsizlik konusunu bizim yatırımcılardan ziyade yabancıların ne şekilde değerlendireceği endeksi teşkil eden büyük senetlerdeki fiyatları etkileyebilecek en önemli unsur esasında.. Dolar bazında bakıldığında da endeks "26000" seviyesindeki dibe bir kez daha geldi.. Buralardan tepki vermesi beklenirdi de ilerleyen günlerde burada tutunamazsak fiyatlarda dolar bazında "24500-25000 aralığına kadar bir geri çekilme de görülebilir.. Bu endeksin düşüşü ile olabileceği gibi doların da yukarı hareketlenmesi ile de gerçekleşebilir.. Bazen ikisi birden ters yönlerde hareketlenince ( endeks geri çekilirken dolarda yükselişe geçtiğinde ) dolar bazında endeksi 2 koldan aşağıya sürüklemektedir.. Bu hafta piyasada PPK toplantısı sonuçları beklense de şu günlerde esasında gündeme seçim çalışmaları damga vurmaktadır denilebilir.

 

 

Krdmd:

3 değişik alanda gösterildiği gibi senet önce bir süre yatay alan içinde geziniyor ve güç topluyor sonrasında o yatay alanı katlıyor.. İlk karede "H" kadar yukarı gidildi..İkinci karede yatay alandan yukarı kopma sonrası "K" kadar gidildi.. Bu sefer de yatay alandan "S" kadar yukarı gitme ihtimali bulunmakta.. Bu saatten sonra da "4.20"nin altına fazla inmesin..

Yukarı gidecekse yoluna devam ederek "5.00" e doğru tırmanmalı.. Ereğli fazla yüksekte diye düşünüp oraya gitmektense buna gelirim (çıkışa alımlarla destek vererek) diyenler de olabilir.. Trend (ortalamaların üstünde seyredildiğinden) yukarı yönde devam etmekte.

 

 

Deva :

Kısa vadede dip yapma çalışması var gibi gözüküyor.. O bakımdan "4.15" dibi stop olmak üzere "4.28" direnci aşılabilir mi diye izlenebilir.. Görüldüğü gibi büyük görüntüde "3.95-4.85/90" bandında dolaşıyor.. Yatay bir alan içinde gidip gelen senette "4.00" e yakın yerlerde alcılar gelmekte..Senette o seviyelerde güçlü eller devreye giriyor denilebilir.. Kısa vadeli "TOBO" görünümü içindeki senette "4.28" deki boyun çizgisi geçilirse fiyatta "4.50" ye kadar hareketlenme yaşanma ihtimali doğar..Piyasanın da yardımı gerekli tabii.

 

 

Tatgd:

Düşüşe karşı "4.85" den tepki geldi.. Çıkış hareketine karşı da "5.50" deki ortalama civarında satıcılar belirdi.. "5.45"in altına gitmeden tutunabilirse "6.00" ya doğru bir hamle gerçekleştirebilir.. Geçmişe bakıldığında "6.45" in üstünde epeyi yatırımcı hisse sahibi olmuş gibi gözüküyor.. Son çıkışta da fiyat "6.32" den döndü aşağıya doğru ki bu da "6.45" e yaklaşıldıkça satıcıların gelebileceği tezini güçlendirmekte.

Kipa:

 

Migros’la beraber piyasaya düşen haberde ilk gün tavana giden senet daha sonraki gün büyük bir işlem miktarıyla tersyüz oldu ve "4.31" den aşağıya çakıldı.. "2.90" a yakın yerdeki dip seviyesinden ötürü alıcı geliyor olabilir.. Geçmişte "3.50-2.34" aralığında oluşan ve kalınlığı "H" ile gösterilen çanak katlandı ve "4.80","4.88" gibi 2 adet tepe oluştu.."2.90" desteğinin altı "2.50" ye doğru tahminleri dile getirir.. "Senette güçlü eller devreye girdiğinden ve destek direnç dinlemediklerinden zararların büyümemesi için her pozisyon açılımında da stoploss çalıştırılması gerekli olabilir.. "2.90-3.50" aralığında gidip gelerek dip yapma çabası olabilir mi diye izlenebilir. Senetteki 1 günlük tersyüz olma hareketi çok yatırımcıyı küstürebilir piyasalara.