Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 24.04.2018

 

BIST 100:

Dün bir ara -1300 lerde dolaşan endeks seçim tarihinin 24 Haziran alınmasını olumlu karşılayarak “ne kadar erken olursa o kadar iyi ve ne olacaksa en kısa sürede olsun” felsefesiyle gelen alımlarla yukarı giderek +3000 in üstünde bir çıkışla ( 112099-108744) günü sonlandırdı..

Seçimin genelde belirsizlik yaratacağından "dur bakalım hele seçim sonucu ne olacak" sorusu kafalarda olacağından dolayı senetler üstünde baskı oluşturabileceğini düşünmüştüm ve senetlerin uçup kaçmayacağını düşünmekteyim.. Ekonomideki sıkıntılı dönem dolayısıyla erken seçime gidişe bir nevi güven oyu arama çabası olarak da bakılabilir.. Endeksi etkileyen yabancıların endeksi yeniden "120000" e kısa sürede taşıyıp taşıyamayacağı veya istekli olup olmadığı ilerideki günlerde belli olacaktır.. Dünkü çıkışa karşı kar satışları ve daha önce düşüşe yakalanıp da satamayanların şimdi satarak borsadan çıkışına yönelik hamleler bugün piyasanın durgun geçmesine sebep olmaktadır..

............................................................................

ECZYT :

Düşüş trendi içinde eski dip olan "9.30" a yaklaşıldığında dünkü çıkış hareketinden de yararlanılarak tepki yaşandı.. Direnç "10.45-10.50" deki tepelerin yarattığı tepelerin hizasında.. "9.30-10.50" aralığında bir dip çalışması yapar mı diye izlenebilir.."9.30" un altına stop olarak bakılabilir..

..........................................................................

PARSN:

"13.75"e yakın yerde olan eski dip seviyesinden tepki geldi ve alımlarla tarihi zirveye gitti.. Güçlü bir çıkış trendi içinde ve tırmanıyor.. Destek hareketli ortalamaların olduğu "15.00" civarında.. Fiyatın geri gelme ve düzeltme sonrasında yeniden yukarı hareketlenmesi bekleniyorsa çanak katlama hedefi fiyatı olarak "20.00" civarına bakılabilir..