Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 18.04.2018

 

 

BIST 100 :

Dün "erken seçim olsun" açıklaması sonrasında gelişen satıcılı ortam bugün de ittifak içinde olan partilerin liderlerinin toplanacağı haberleriyle endeksin olduğu yerde saymasın sebep oldu.. Seçim belirsizliği artıracağı için borsa geçmişte de olduğu gibi tedirgin davranabilir ve işlemler nakite dönme çabasında olan yatırımcılarca satıcılı tarafta yoğunlaşabilir.. Grafik olarak da ortalamaların altında seyreden endeksin "H" kadar mesafeyi aşağı yönde kat edebileceği ihtimalinin dikkate alınması gerektiği görülmektedir.. Eski dip seviyesi test edilebilir..Seçim yok denirse fiyatlar yeniden yükselme teşebbüsünde bulunur ve açıklama sonrasında kaybettiği mesafeyi geri almayı dener ama unutulmamalıdır ki kulaklara da kar suyu kaçmış olacaktır bir kere.. Coşkulu bir çıkış havası olmaz diye düşünüyorum.. “112500” seviyesine hala kısa vadeli direnç olarak bakılabilir.

 

 

Crfsa:

Düşüş trendi içinde.. 2016 senesindeki "5.30" da bulunan dibin de altına sarktı.. Piyasa hala "100000" in üstünde iken bu senette fiyat tam tersi yönde ilerleyerek şimdiye kadar görülen en düşük seviyeye doğru sarkıyor.. Grup hareketi güçlü olabilirse yeniden "6.00" ın üstüne atabilirler ama pek de ilgi yok herhalde diğer yatırımcılarca ki fiyat ortalamaların altında kalarak aşağıya sürükleniyor.."6.00" ın üstünde kalıcı olmasını görmek lazım ki senette bir şeyler oluyor denilebilsin.

 

 

Goody:

Bir zamanlardaki spekülatif ve sert hareketleri aratır oldu.. Hareketli ortalamaların altına sarkan senet giderek aşağılara sürükleniyor.. "3.50" civarındaki dip test edildi.. Burası tutmazsa "3.20" ye doğru da sarkabilir.. Bu senette de hareketler bazı güçlü ellere bağlı ve o eller istemedikçe de senette öyle yukarı yönde hızlı hareketler beklenmemeli.. "4.00" bün üstünde kalıcı olamadıkça fiyatta erime yavaşlayarak da olsa devam edebilir.. Güçlü ellerin ( şişman parmakların diyelim) işleyebileceği bir hikaye olmalı ki fiyatta yukarı yönde bir hareketlenme yaşanabilsin.

 

 

Kartn :

"250.00" civarındaki desteğe kadar indi.. "325".00" e yaklaşıldığında da bandın üst tarafına geldi diye satıcılar geliyor.. "Buralardan zıplarsa ne ala ama eğer burada da dikiş tutturamazsa o zaman "225.00" seviyesine bakılabilir destek olarak..Bedelsiz verecek efsanesi hiç bitmeyen senette büyük güç müsaade etmedikçe de senette hareketlenmeler oluşamıyor.. Giderek yatırımcıların uzaklaşmaya başladığı bir senede dönmekte çünkü fiyata fazla müdahale eden bir grup veya bir büyük yatırımcı (!) var sanki.

 

 

Tskb :

"1.37" ye kadar indi.. Ortalamaların altında.. Bir sıçrama denemesi oldu ama seçim atmosferine girilirse senetlerde tırmanmalar seçime kadarki süreçte bayağı zor olabilir.. "1.50" ye yaklaştıkça satıcılar belirebilir.. "1.26" daki dipler sanki daha fazla güvenilebilir gözüküyor.

 

Gsray: Yaklaşık rakamlarla "1.90-2.25" aralığında oluşmuş gözüken yatay banttan yukarı yönde kurtulur gibi bir hareketlenme yaşandı ama sonrasında piyasayla beraber buraya da satış geldi.. Şampiyonluk şansı biraz törpülenince bekle ve gör havası da ortalığı sardı desek yalan olmaz.. Endeksten ayrı hareket eden ve güçlü ellere de bağlı senetlerden birisi gibi duruyor.. Spor senetlerinin hepsi borç içinde ama sosyal bir vakaa olduklarından ve kapatılamazlar diye bakıldıklarından borçlarına da kimse değinmiyor genelde.. Şampiyonluğa giden başarılı sonuçlar arttıkça şampiyon olmadan önce beklentiyle “3.00” e de götürülebilir.. Şampiyonluk kesinleştiğinde de satış gelir genelde beklenti bitti diye.

Gubrf:

 

2015 senesindeki tepeden beri aşağıya giden bir grafiği var.. En son "4.69" dan gelen satışlarla aşağıya döndü.. "3.54" deki dipten kaynaklanabilecek bir destek hattı oluşabilir ama piyasanın 15 aydır yükseldiği bir ortamda senet hala aşağıya gitmekte israr etti.. "5.00" in üstüne çıkıpta orada kalıcı olmadıkça senette gidişat ( fiyatın ortalamaların altında kaldığı görülüyor) düşüş trendi içinde biraz daha aşağıları gösteriyor.. Şişman parmaklar devreye girerse o ayrı bir iş ama bir hikayeleri olmalı eğer gireceklerse.