Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 17.04.2018

 

 

BIST 100:

Hareketli ortalamaların altına kayan endekste "112500"ün üstüne doğru kalıcı bir hamle oluşmadı.. Endeks dış dünyadaki olumsuzlukların getirdiği satışları karşılamaya ve toparlanmaya çalışırken içeride erken seçim tarihi gündeme geldi.. Seçim borsada belirsizlik getirebileceğinden satışlar oluştu.. Diğer yandan belirsizliğin yaratacağı diğer sonuç dövizin yukarı hareket etmesiyle gerçekleşir geçmişte de olduğu gibi.. Borsanın "102000-103000" aralığına doğru geri çekilme ihtimali devam etmekte.. Hatırlarsınız 2015 seçimlerinde de endeks aşağıya sarkmıştı.. Gerçi erken seçim ihtimali hep dillendirildiğinden piyasa biraz da siyasetçilerden daha fazla seçimi göz önünde bulunduruyordu demek yanlış olmaz ve fiyatlar belli bir oranda seçim ihtimalini de ihtiva ediyor demek lazım.. Dolar-TL de 4.12 kilit seviye gibi.. Aşılırsa işler o kadar iyi olmaz kısa vadede.. Bir süreliğine endekste işler yatırımcının beklediği gibi gitmeyebilir..

Erken seçim hem doların yükselişi hem de senet fiyatlarının düşüşü dolayısıyla uzun vadeli bakanlar için çok iyi bir alım yerine gelebilir.

Aghol:

 

Eski “yazıcılar holding”..Tahtada fazla lotun olmadığı ve rahatça fiyatın oraya buraya götürülüp getirilebileceği bir yer.. "30.00" civarında ikili tepe oluştu ve senet ortalamaların altında kalarak çıkışın başladığı "19.80" dibinin olduğu yere kadar sürüklendi neredeyse.. Buralarda yukarı yönde bir tepki hareketi gelebilir çünkü fiyat eski dibe yanaştığı gibi macd'de al sinyali var.. Tek engel piyasanın uğradığı satış dalgası.. "24.00" e yaklaştıkça satıcılar gelebilir gibi gözüküyorsa da birilerinin eşref saatine de bağlı senetteki hareketler.

Cimsa:

 

Tepeler her seferinde alçalıyor.. Düşüş trendi içinde ama burası da rahatlıkla oraya buraya gidebilecek yerlerden birisi denilebilir.. Kademelerde fazla lot olmadığından yeri geldiğinde güçlü yatırımcılar veya grupların kararına bağlı olarak hızlı hareket edebilir.. Destek "12.60" gibi gözüküyor ama kırılırsa da bu sefer "11.50-12.00" aralığına bakılabilir.. "13.65" deki tepe direnç.. Orası istendiğinde bir anda geçilebilecek bir yer de genel olarak piyasada pek havasında değil.. "14.60-14.90" aralığında satıcı daha fazla olabilir.. Gün içi gir-çık, al-sat gibi işlemleri pek kolayca yaptırtmayabilirler oradaki güç sahibi yatırımcılar.

Golts:

 

Herkeste var neredeyse ve gitmeyişinin bir nedeni de bu galiba.. Herkes fiyatın uçmasını bekliyor ama yıllardır senet "45.00-50.00" aralığı al, "85.00" ve üstü sat şeklinde gidip geliyor.. Bir türlü o herkesin beklediği "100.00" ün aşılması ve Konya Çimento gibi "250.00-300.00" lü rakamlara gitmesi gerçekleşemedi.. Ortalamaların altında aşağıya sürüklenmekte.. Piyasadaki satışlar devam ederse ki erken seçim kaygıları ile edebilir de bu durumda "47.74" deki dip seviyesine doğru sürüklenme devam edebilir.. Senette bir beklenti, olumlu bir gelişme oluşabilmesi için yeniden "70.00" in üstüne çıkmamız gerekir.. O hareketlenme olmadıkça ağır ağır da olsa buralarda dolaşma veya daha aşağılara süzülme devam edebilir.