Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 16.04.2018

 

BIST 100 :

 

Suriye kriziyle dolu geçen haftada Suriye’de belirli noktaların füzelerle vurulması ve her iki süper gücün ortamı fazla germeden geri çekilmesiyle endeks biraz nefes alabilir.. Dolar-TL de 4.12 in aşılamaması halinde 4.03' e kadar yaşanabilecek bir gevşeme endekste de "114.000" e doğru bir zıplama ve toparlanma çabasına sebep olabilir.. Sonrası zorlu geçebilir zira hava bulutlu ve endekste de uçup kaçacak bir durum yok şu günlerde.. Ortalamaların altında oluşu dolayısıyla endekste formasyon hedefi olan "102500" civarı hala geçerliliğini koruyor.. Fiyat formasyon gereği gitmesi beklenen seviyeye inmeden geri dönerek yukarı gider ve formasyon geçerliliğini kaybederse o zaman iş başka denilir ve yeniden durum değerlendirilmesi yapılmalıdır.

 

Thyao:

Endeksi uzun zamandır taşımakta.. "20.00" ye yaklaştıkça satıcılar belirmeye başladı denilebilir.. Bir ara "17.45" e kadar satış geldi ama toparlandı.. Dolar bazında da uzun yıllardır 4 defa eriştiği “4.50” dolar civarındaki zirvelerin civarında 5. kez dolaşmakta şu sıralarda.. Ortalamaların altına sarkma durumu var.. İyi bir hareket değil tabii ama senette de birileri senedin düşmesine müsaade etmiyor gibi davranmakta.. Çoğu senette gevşemeler yaşanırken burada aynı gevşeme yaşanmadı.. Destek "16.60" a yakın yerde.. "macd" satışta.. Bir süreliğine çıkış hamlelerinde fiyat yeteri kadar yükselmeyebilir ve bu seviyelerde konsolide olabilir.. Yaşanan büyük çıkışın başında fiyatın "5.00" TL'nin altında olduğu da unutulmamalı.

Otkar:

 

Tank ihalesi filan derken senet sonunda eski dip seviyesi olan “94.63” ü test etti.. O seviyeden tepki verme çabasında görülüyor.. Bu arada temettü de verdi.. Bu seviyeden zıplayabilir ama ihale işinden olumlu haber çıkmadıkça da fiyatın şu görünüşte "110.00" un üstüne hemen çıkması zor görünüyor.

Tkfen:

 

Klasik bir çıkış akımı içinde yükseldi 15 aydır.."16.20" civarında destek var.. Hareketli ortalamalara çarpıp yükseldi,çarpıp yükseldi ve neredeyse 4 katı oldu.. "16.22" yıkılmazsa yeniden "18.00"e erişme ve onu geçme çabaları olabilir.. "16.20-18.17" çanağı tamamlama çalışmasına bakın yani.. Olursa bu sefer de onu katlama çabası izlenmeli.. Başarısızlık halinde ise "16.00" ve altına stop olarak bakılabilir.