Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 13.04.2018

 

BIST 100:

Haftanın son günü ve endeks dün yaşanan geri gelme ve toparlanma sürecini sabah boyunca devam ettirmeye çalıştı.. Yaşanan sert satışlar sonrası endeksin hemen düzelmesi ve yeni zirvelere yelkn açması beklenmemelidir.. Endekste bir süre ( tıpkı Dow Jones' da yaşanan sert satışlar sonrası günlerce süren çalkantılı dönem gibi ) dalgalanma devam edecektir.. "115000" seviyesi geçilmedikçe de yavaş yavaş da olsa "102000-103000" aralığının test edilme ihtimali gündemi işgal edecektir.. Dolarda görülen kısa vadeli tepe görünümü fiyatı "4.03" ün altına indirmedikçe de burada işler lodoslu havalardaki deniz gibi dalgalı geçebilir.. "106624" deki en düşük seviye önemli..Onun altına sarkılırsa aşağı kayma devam edecektir.

Ccola :

Yaşanan 15 aylık çıkış boyunca pek de başarılı bir performans göstermedi.. "31.00" deki dibe yanaştığından dolayı tepki geldi.. "40.00" a yaklaştığında da satıcılar belirdi.. Şu sıralarda bu bahsedilen bant aralığı içinde orta noktada ve son zamanlarda borsayı etkileyen satış ortamına direnmeye çalışıyor.. Senetler güçlü ellerde toplu herhalde ki endeksten bağımsız da hareket edebiliyor.

Mgros:

Alçalan tepeler sonrasında piyasaya gelen satışlarla da daha fazla dayanamadı ve yatay alanın altına sarkma gerçekleşti..Ortalamalar fiyatı aşağıya itiyor.. Satışları sonrası fiyat tepki verebilir ama "25.00" in üstüne çıkılmadıkça da satış baskısı senedi daha da aşağılara sürükleyebilir..Gerçi son günlerde daha önce oluşmuş olan "19.70" deki dip test edilmiş gibi oldu ama buralardan başlayabilecek çıkış fazla güçlü olmazsa ve fiyat yeniden aşağı dönerse "19.70" in altı da görülebilir o zaman.

Trcas :

"2.60" civarındaki direnç etkisini göstermekte.. Diğer yandan "1.95-2.05" aralığında da destek alımları bekliyor denilebilir zira artık o fiyat dolarında artmasıyla alıcıları cezbeder hale dönüşüyor.. Dikkat ederseniz dipler aynı fiyat seviyesi civarında oluşuyor son zamanlarda.. "2.88" direnci daha güçlü gözüküyor.. Bu senette uzun yıllardır pek başarılı bir performans sergilemedi.. Çok dolaşıp durdu düşük seviyelerde.. Tahtayı da rahat bırakmayan bir gizli (!) kuvvet var sanki.. Alış yapıldığında hemen kademeleri satışlarla dolduran ve yolu tıkayan garip bir ruh hali !