Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 12.04.2018

 

BIST 100 : "115000" civarında kendisini hareketli ortalamaların üstüne atamaması ve hareketli ortalamalara değdikten sonra içeride giderek zayıflayan TL'ye ek olarak dünya siyasetinde dışarıda global anlamda büyük güçlerin karşı karşıya gelerek karşılıklı konuşmaların ve verilen mesajların bir anda sertleşmesi paniksel bir duruma sebep oldu.. Bir ara eksi 4000' e yaklaştığını gördüğüm piyasa daha sonra doların 4.19 lardan aşağıya sarkarak 4.13'e doğru gerilemesi sonucu biraz olsun toparlandı..Ekside kapandı ama epeyi bir geri dönüş yaşandı.. Yukarı tarafta ölümcül kesişmenin gerçekleşmesi piyasanın hareketli ortalamaların üstüne kendisini atmadıkça giderek daha da tehlikeli bir çalkantı dönemine girilebileceğini gösteriyor.. Bu gibi durumlarda işlem yapmak ve kazançlı çıkmak herkesin harcı değil, çoğu profesyonellerin de harcı değil.. İki roket atılsa seans içinde ve ona karşılık onları yakalaması için de 4 roket atıldığını duysanız senetlerden bile çıkabilmek ve bir de üstelik açığa satışı denemek çok zor olur.

Afyon:

"9.90" lardan beri aşağıya sarkıyor.. Sert satışlar yakınlardaki son dip olan "6.80" in de altına sebep oldu.."5.50" de epeyi sayıda dipler var ama "6.21" e kadar inen senede biraz tepki alımları gelebilir.. Tepeleri birleştiren direnç çizgisi geçilmedikçe de fiyatta yükseliş zor olacak.."7.50" in üstünde kalabilmesi görülmeli alım düşünmeden önce.

Bimas : Güçlü yatırımcılar tarafından uzun yıllardır toplanmış olduğu belli.. İki gündür yaşanan satış ortamına ve piyasadaki tüm karışıklığa rağmen burada satışlar o kadar derin oluşmadı..

Yaklaşık rakamlarla "71.00-80.00" aralığındaki yatay alanın altı tarafından biraz daha aşağıya sarktı ama diğer senetler gibi aşağı tarafta çok uzun kuyruk bırakmadı.. "62.00-63.00" aralığı güçlü destek olabilir ama görünüşe göre piyasada bir toparlanma yaşanacak olursa bu da yatay bandın içine girmeyi ve tırmanmayı deneyebilir.."75.00" in üstüne çıkabilirse güç gösterisi yaşanmış olur.

Halkb:

Senedin üstünde zaten baskı vardı..Tam işler biraz düzelir gibi gözükürken ( tepeleri birleştiren direnç çizgisi geçilmişti ve işlem miktarı da iyi idi.. ) bu sefer de dövizdeki sert hareketlenme ve piyasada yaşanan sert satışlardan bu senette nasibini aldı..

 

Direnç 9.50" de.. Destek bir zamanlar oluşan "7.50" deki dibe yaklaşıldığında ortaya çıkabilir ama doların "4.19" lardan "4.12" ye inişi piyasada tepki alımlarının gelmesine sebep olabilir ve bu seviyelerden yukarı yönde bir hamle yaşanabilir.. Ekonomik verilerin ve son günlerde dışarıdaki politik gelişmelerin giderek bozması senetleri ve yatırımcıları zorlar hale geldi.

Tmsn:

Tank ihalesiydi şuydu buydu derken "7.90" civarındaki dipleri birleştiren çizginin oluşturduğu desteğin kırılması bir de piyasayı etkisi altına alan satışlarla birleşince kıyamet koptu..Senet "6.61" deki dip seviyesine kadar indi.. Bu kadar sert düşüşe karşı tepki çıkışının gelmesi şaşırtıcı olmaz ama tabii dolar-TL yeniden "4.19" a doğru tırmanmazsa bir anda.. Çıkışlar "7.80" e yaklaştıkça direnç yani satıcılar artabilir.