Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 11.04.2018

 

BIST 100 :

Sert satış günü sonrasında tutunma ve yukarı yönde tepki hareketi yaşanıyor.. Normal şartlarda ilerleyen günlerde teknik olarak bakıldığında "H" ile gösterilen fiyat farkı kadar daha aşağı yönde hareketlenme yaşanabilir.. Hareketli ortalamalara çarpıp oradan ortalamaların üstüne çıkamayıp ortalamaların altına sarkılması da olumlu değil ve satış baskısının devam edeceği ihtimalini artırıyor.. "115000" in üstüne 3-5 senetle değil de toplu bir hareketle yükseliş yaşanmadıkça ralliler cılız kalacağa benzer.."H" kadar aşağıya gidiş "102500" ü gösterirken "121531" deki tepeye bakarak "OBO" zirvesini ele alırız diyenlerde "101500" civarındaki eski dibin test edilebileceğini savunacaktır.. Bu bahsedilen "101500-102500" aralığına inilirse oradaki çalışmalar ve piyasanın gücüne bakılmalı.. Borsanın hareketlerine de bakarsanız bu ekonomik şartlarda senetler yabancıların ( endeksi tutabilmeleri kendilerine göre senetleri ucuzlamış bulmaları ve hala yüklü oranda senet taşıdıklarından kaynaklanabilir ) kararlarına da bağlı olarak buralarda iyi tutundu uzun süredir.. Büyüme oranı dışında çok fazla olumsuz datalar geldi son zamanlarda ve döviz hareketi de pek iyi olmadı.

Eregl:

Tepeler alçalarak "10.15" e kadar sarktı gerçi ama mal toplandı yıllardır ve bir zamanlar "2.00" TL den buralara kadar geldi.. "9.45-9.60" aralığı ilerleyen günlerde piyasada satışlar devam ederse destek olarak bakılabilir..Piyasa toparlanacak olursa da bu sefer "10.00-11.43" arasındaki çanak tamamlama görüntüsünü tamamlama amacıyla yeniden ortalamanın üstüne hareket edebilir.. Hareketli ortalamanın üstüne çıkılmadıkça satış baskısının devam ettiği var sayılır ve yüklü alımlardan uzak kalınır eğer senetlere teknik olarak bakıyorsanız.

Soda :

Satış ortamında iyi tutunuyor.. "4.77-5.90" çanağı tamamlanabilir mi ? Senetler uzun süredir (yıllardır) güçlü ellerde toplanmış gibi ve sürekli yükselen bir trend içinde.. "5.00" in altı kısa vadeli stop olabilir.. Tepeleri birleştiren direnç çizgisinin geçilmesi, fiyatın hareketli ortalamaların üstünde tutunması olumlu hareketler olarak değerlendirilmelidir.

Erbos :

Satış ortamı içinde.. fazla lotu olmayan ve hızlı hareket edebilen bir senet ama ortalamaların altında kalarak piyasanın satış ortamına uygun şekilde aşağıya süzülüyor.. "65.00" civarındaki destek güçlü denilebilir.. "84.15-77.70" aralığındaki yatay alan teknik olarak aşağı yönde kendisi kadar (7.00 TL kadar) daha gidebilme ihtimali taşımakta.. "85.00" in üstüne çıkarak orada kalabilme gücü gösterirse o zaman işler değişecektir tabii.

Alark : "6.40" daki desteği test etti.. Tutunma çabaları var.. "6.94" ün ve aynı zamanda hareketli ortalamaların da üstüne çıkarsa düşüşe karşı başarıyla direnmiş ve yeniden "7.75-6.40" aralığındaki alanda gidip gelmeye başlamış olur.. "6.40" ın altına sarkması durumunda hareketli ortalamalar da baskıya devam eder ve senedi sonraki dibe doğru itmek ister.