Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 30.03.2018

 

BIST 100 :

Doların düşüşü ile 28500 civarında tutunur gibi olduk..Dolar bazında hala 50 aylık hareketli ortalamanın desteği var..TL bazında ise üçgenden aşağı kopma yaşandı.. Yeniden "117000" in üstüne tırmanması halinde durum ayı tuzağı ihtimalini düşündürür.. Şartların yukarı gitmesine şimdilik engel olması,diğer yandan da fiyatların dolardaki değerlenme dolayısıyla 4 senelik maliyetlere gerilemesinin getirdiği alım iştahı "stalemate" denilen "ne o tarafa, ne bu tarafa" durumunu ortaya çıkardı.. Bir süreliğine "112500-119250" yatay bandını da kendisine gidiş geliş alanı olarak seçebilir.

Asels :

Yatay alan içinde hareket etmekte.. Çok kısa vadede alçalan üçgen görünümü var.. "34.96" dan beri tepeleri birleştiren direnç çizgisi aşırtılabilirse yeniden 32.00 ve üstü hareketlenmesi yaşanabilir ama halka arzın şartları netleşmeden çok büyük bir hareket (haber sızdırılması ayrı bir hikaye tabii) beklenmemeli.. "30.00-34.00" aralığında gidiş gelişe, yoyo' ya devam.

Halkb:

 

Hareketli ortalamaların altında gün içi oynamalar giderek azalmaya başladı.. "8.60" daki dibe yanaştı ve alıcılar geldi.. Eğer piyasadaki şu anki fiyatta görünen ve beklentileri yansıtan cezadan daha az bir ceza veya olumsuz karar diyelim çıkarsa fiyat burada durmaz zaten.. Yatırımcının kesinlikle kendi kendine kararını vereceği zamanlar.. Kimse başkası için topa girmez.. Bana kalsa ?? Karar hakkında bir şey bilmiyorum ama bu fiyatlarda ne şekilde düşündüğümü de söyleyemem bu gibi ortamlarda.. Sizde düşünün biraz.. Ne olabilir mesela ve riskler nedir ? Kazanç potansiyeli nedir ? Değerlendirmenizi ona göre yapın.

Pgsus :

Ana trend hala yukarı..Ortalamaların üstünde seyrediyor ve "37.30-32.30" aralığında yatay alan içinde ( kalınlığı "H" ile gösterilmekte..) sıkışma yaşanıyor..Bir ara "38.06" ile kopma yaşanır gibi oldu ama piyasa müsaade etmedi.. Hareketli ortalamanın altına inmedikçe tutulabilir.. İyi bir havada "H" kadar yukarı gitme ihtimali devam ediyor.. Ana çanak tamamlanması ( "44.00" zirvesi) ihtimali de ( zaman alabilir ama ) geçerliliğini korumakta.

Tmsn:

Tank ihalesine ait haberlerle gidip geliyor.. "9.00" un üstüne kadar kaldırıp gelenlere vermişler sanki dün son saatlerde.. "7.96"ın altına giderse satışlar artacaktır zira stoplar da çalışabilir o durumda.. Yatırımcıyla oynaşıp duruyorlar sanki burada.. Küçük yatırımcı için zor yer.. Tekrar 7.90-8.63" aralığındaki yatay alanın içine döndü.

Vakbn:

Dipleri birleştiren destek çizgisinin kırılmasıyla düşüşe devam edildi.. Kısa vade tepki çıkışı yaşanabilir ama en azından "6.86" ın üstünde kalabilmek önemli olmaya başladı.."7.40" da tepeler oluştu.. Aşağıda destekler "6.32" ve "6.08" de.