Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 29.03.2018

 

 

BIST 100:

Kısa vadede kırılma aşağı yönde yaşandı.. "112.500" e doğru düşüş sürebilir.. Askeri operasyonun boyutunun büyümesi döviz üstünde baskı oluştururken endişeleri de artırdı.. Dolarda “4.00” barajı aşılırken endekste sert satış yaşandı.. Belirsizlik ortamının getirdiği endişeler endekste yukarı yönde hareketlere müsaade etmez ve aşağı yönde baskı oluşturur.. Endeks bir süreliğine olumsuz bir ortam içinde vakit geçirebilir.. Dolar bazında günlük grafikte de satışa döndü.. Dolar bazında 50 haftalık ortalamadan aşağı yönde henüz fazla uzaklaşamadı gerçi ama toparlanamazsa "27000" e doğru sürüklenebilir.

Kozaa:

 

Kısa vadede “6.81” e yaklaşıldıkça direnç devreye girdi.. Piyasa da yardım etmeyi,nce aşağıya sarktı.. Yuvarlak tepe görünümünde boyun çizgisinin delindiği görülürken boyun çizgisinin altına, ( “a” kadar daha aşağıya yönde ) gitme ihtimali bulunuyor.. “6.00” ın altına sarkma durumunda “5.60-5.80” aralığı destek olarak devreye girebilir.

Kozal:

 

Çanak tamamlanmasına yakın seviyeden borsanın da satış yemesi dolayısıyla aşağıya döndü.. Buralarda tutunabilmesi için borsanın biraz durulması lazım aksi taktirde "37.50" civarı hem geçilen direnç seviyesinin test edilmesi, hem de yaklaşık olarak yaşanan çıkışın %50 si olması dolayısıyla daha güçlü destek seviyesi olarak ön plana çıkıyor.

 

Aksa :

Çanak katlama hedefine yakın yerde oluşan "kuyruklu yıldız" görünümü kısa vadede satışların geldiğini gösterdi.. 20 günlük ortalama "16.50" de ve senet oraya kadar geri çekildi.. Daha altta "15.00-15.50" aralığı daha güçlü destek alanı.. Çıkış trendi devam ediyor.. Düzeltme süreci içinde.

Bjkas:

Düşüş trendi devam ediyor.. Takımın şampiyonlukta iddialı olması için öndekilerin puan kaybetmesi lazım.. Avrupa serüveni de bitti.. geçmişten kalan "3.71" deki dip seviyesinde tutunmaya çalışıyor..GS maçı kader maçı olabilir eğer puan farkı açılmazsa o maça kadar.. Gerçi şampiyon olunca da fazla gitmeyebilir zira daha önceden götürülür ve gerçekleşme halinde de satılır.

Gsray: Bedelli açıklandıktan sonraki süreçte çöken senet son zamanlarda "1.85-2.25" aralığında yatay bir alan içinde gidip geliyor..Son fünlerde bir hamle gerçekleşti "2.47" ye doğru.. "2.25" i destek yapmaya çalışıyor.. Yatay alan katlama hedef fiyatı "2.55" gibi gözüküyor ki bu da düşüşteki boşluğu kapatabilir. "3.00" civarında oluşan tepeler çıkış oraya kadar sürerse çıkışın önüne geçebilir ve direnç oluşturur.. Oraya gelindiğinde zaten çanak da tamamlanmış olur ve kısa vadeli satıcılar boy göstermeye piyasaya çıkar.

Sise :

Çıkış akımı sürüyor.. "5.25" de "4.65-5.25" arasında oluşan çanak tamamlandı.. Destek "3.88","4.10", "4.24", 4.65" deki dipleri ( yaklaşık olarak düşünün ) birleştiren kanal alt çizgisinde.. Yukarıda "4.75-5.25" aralığında bir kulp yapabilir mi ? İzlemedeyiz.. Bakalım ne kadar güçlü duracak gelen satışlar karşısında ??