Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 26.03.2018

 

BIST 100 :

Sıkışma alanı içinde hareketlere devam ediyor.. Yukarı veya aşağıya kopacağı güne doğru yaklaşıyor.. Kopma ne tarafa olursa teknik olarak ( stoploss fiyatı saptanıp konularak ) kopma yönünde pozisyon alınır kısa vadeli alım satımcılar tarafından.. Kopma yönünde yaklaşık 6000 puanlık bir hareketlenme yaşanabilir.

Afyon:

Spekülatif hareketlere maruz kalınan bir yer.. Zaman zaman sert hareketler gerçekleşiyor sonra uykuya yatırılıyor.. "9.90" civarında, 3 değişik yerde oluşan zirveler sonrasında "8.40-8.50" aralığındaki alıcılar yıkılınca senette düşüş başlamış.. "6.80" dibinden bir tepki geliyor ama "9.83”, “9.09” ve “8.30" tepelerini birleştiren direnç çizgisi geçilmeden alıcılar sahneye çıkmayabilir.. Direnç çizgisi takip edilmeli.. Yukarı yönde kırılma gerçekleşirse de fiyatta yeniden "9.00" ve üstü hedefleri konuşulmaya başlar.. Ortalamaların da üstüne çıkılmalı ki bir güven gelsin alıcılara.

Arclk:

Kısa vadeli grafikte yatay alan içinde gidip gelmeye başladı.. "22.00" den beri devam eden satışlar biraz durulur gibi olmuşa benzer.. "19.28" direncinin aşılmasıyla "20.50-21.00" direncine doğru teknik bir hareketlenme yaşayabilir.. Diğer yandan desteğin kırılması da aşağı tarafa "16.50-17.00" aralığına doğru bir hareketlenmeyi başlatabilir.. Kopma yönüne göre pozisyon alınmalı kısa vadede.

Aslan:

afyon çimento” nun kardeşi sanki.. Her ikisi yıllardır hep beraber yukarı aşağı çalkalandırılıp durur.. Rahatsız ruhlar var her ikisinde de ve senette bir yukarı bir aşağı çalkantılar yaratıyor.. Şu sıralarda yatay alan içinde hareket etmekte.. Fazla lot alırsan hemen tahtayı kasmalar falan.. Horoz atarlı bir horoz ! "38.00" destek.. "41.00" civarı direnç gibi.. Gerçi lotlar az olunca ve senetlerin çoğu şişman parmakta olunca destek, direnç "kafasına göre takılan" şişman parmağa bir şey ifade etmeyebilir.. Paraya ihtiyaç var herhalde ki bir yukarı yönde çalkalanma yaşatılmış.. Yatay alanı yukarı yönde katlama imkanı olabilir ama birisi kabul edilebilir miktarın üstünde çok fazla lot alarak tahtayı bozmadıkça ve horozun planına çomak sokmadıkça.

Sahol : Çok çabaladı ( ! ) tarihi zirveye erişmek için.. Bu kadar büyük bir grup için amiral gemisinin endeksin bu çıkış trendi içinde bırakın dolar bazında TL bazında bile tarihi zirveyi aşamaması tam bir prestij kaybı gibi durur yatırımcının gözünde.. Hala çırpınıyor "11.55-11.60" direncini aşmaya.. Bırak yorma kendini kardeşim mevsim döndü neredeyse.. Dipleri birleştiren çizgi destek çizgisi.. Kırılırsa satışları tetikleyebilir.. Tahtada robot işlemleri var gibi ve gün sonlarındaki 10 dakikalık karanlık dönemde zaman zaman kademelerce aşağıda kapatıyor.

Ulker:

Yatay alanda gidip gelmeye devam ediyor.. Kırılma sonrası kırılma yönünde en az 2.00 TL lik ( 21.90-23.80 aralığı kadar ) bir hareketlenme yaşanabilir ( yatay alan kadar bir tarafa doğru yönelme olabilir kopma hareketi sonrasında ). "21.80-21.90" civarındaki destek çizgisinden yukarı yönde tepki verdi.. "24.00" e yaklaşıldıkça da satıcılar beliriyor.. Aşılırsa da tepe "25.02" de..

Tekniğin dışında şirket hakkındaki son zamanlarda çıkan haberlerde değerlendirmeye alınmalı.