Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 23.03.2018

 

BIST 100 :

Dar alanda kısa paslaşmalar devam ediyor desek yeridir.. Giderek destek ve direnç çizgilerinin içinde sıkışmaya başladı.. Gece doların 4.02 in üstüne kısa süreli de olsa çıkması dikkate alınmalı..Stopları da çalıştırmış olabilirler düşük işlem miktarıyla ama gene de dikkate alınmalı.. Endekste yukarı yönde hamleler için bir bahane ve haber veya gelişme lazım. Dolarda geri çekilme olabilirse de bu demek değil ki dolar "3.80"in altına inecek kısa vadede.. O işler şimdilik çok zor hale geldi ki dışarıda da dolarda aman aman bir yükseliş de yok FED sonrası.. Doğan grubunun satışı ile artan fiyatlar diğer taraftaki kayıpları dengeledi biraz.. Destek çizgisinin kırılmamasına dikkat.. Dün çizilen grafik sadece senaryo olarak bakılmalı ve destek çizgisinin aşağı yönde geçilmemesine daha fazla önem verilmelidir.

Akbnk:

"11.09" u gördü ama hemen geri döndü.. Sonraki hamlelerde "10.81" deki direnci aşamadı.. "9.85" deki dip ile "10.81" arasındaki alanda bir çanak çalışması olabilir mi ? Bu haftaki hamlenin hareketli ortalamadan geri dönmesi pek olumlu değil tabii.. Dolardaki yükselişte pek yaramıyor.."10.50" in üstüne atıp orada kalıp kalamayacağını görmek lazım her şeyden önce.. Dünyadaki ortamda amiyane tabirle su koyvermeye başladı "ticaret savaşlarına giriş ders 1" ve "gümrük vergileri ve kota uygulamaları ders 1" şeklinde özetlersek !

Halkb:

"9.15 son erişilen dip.."9.55-9.15" aralığında tutunmaya ve belki de dip yapmaya çalışıyor ama tabii ki bunun garantisi yok.. Davanın etkileriyle buralara geldi yoksa diğer banka senetleri gibi çok yukarıda olması gerekirdi ama gel gör ki fiyat üstünde oluşan baskı senette uzun süredir aşağı yönde harekete sebep oldu.. Tepeleri birleştiren direnç çizgisi düşüşü kontrol eden çizgi.. Fiyatın çizginin üstüne çıkması ve tutunması olumlu olur.

Hurgz :

 

Doğan grubunun bir başka senedi ve tavan tavan yükseliyor..Satış haberleriyle gidildiğinden fiyatlarda direnç veya destekler pek çalışmayacaktır.. İlk çanak tamamlanması "2.30"larda görülüyor.. Kimse senetteki çıkışın nereye kadar sürebileceğini kesinlikle bilemeyeceğinden yatırımcı kendi stratejisini kendisi belirlemelidir.. Bir zamanlar ( 2006 senesinin Şubat'ında) fiyatın "4.72" de olduğu da görülmektedir.. Nerede satayım sorusu yatırımcıya kaldı zira bazı yatırımcılar çok çok uzun süredir bekliyorlar ki senetleri eski maliyetlerine gelsin.. Zor kararların verileceği bir dönem olacak gibi gözüküyor.

 

Dohol :

Satış haberleriyle tavan tavan yaparak yükseliyor.. Normalde dirençler "1.25" ve "1.37" de gözüküyor ama bu yükseliş satışa bağlı olduğundan seans içinde artık bundan sonra tavandaki alışların çözülüp çözülmediği veya çözülüp yeniden tavana kilitlenirse daha da gidebileceği varsayımları ile yatırımcılar tarafından yakından izlenmelidir.. Kimsenin fiyat şuraya kadar gidebilir deme lüksü yok.. Yatırımcı tek kalemde de satış yapmak zorunda değil.. Satmak isteyenler yukarıya gidildikçe lotları ufak ufak satışa yazar çok farklı kademelere (ki hüsran olmasın) veya takip eden stop kullanarak bırak nereye giderse gitsin dönerse satarım diyebilir, uzun vadeli tutabilir veya satış fiyatının belirlenmesini bekler sonra karar verir ;Tüm bunlar yatırımcıya kalmış kararlardır.. Çok uzun zamandır düşüşte olduğundan yatırımcı haftalık grafiğe bakmalı ki zamanında fiyat nerelerde imiş görsün ve malını ucuza kaptırmasın..